ניכיון שיקים היא האפשרות הזמינה והנפוצה ביותר כיום על מנת לפדות שיק דחוי. פעולה נהדרת אשר חוסכת לכם זמן וכסף, מאפשרת תזרים מזומנים נקודתי, ובכך מספקת עבורכם שקט ושלווה. ניכיון השיקים הוא למעשה פעולה פיננסית אשר מאפשרת קבלת סכום הכסף המוטבע על השיק- במזומן ישירות לחשבון הבנק שלכם, כנגד מסירת השיק ותשלומים כגון ריבית ו/או עמלה. שירות ניכיון השיקים מסופק ע”י גופים פיננסיים, כמו בנקים, גופים רגולטוריים אחרים המתמחים בתחום או אף גופים פיראטים שאינם חוסים תחת החוק.

עלויות של ניכיון שיקים- הכירו את הגופים המנכים

חשוב לציין תחילה, כי הגופים הגדולים- הבנקים וחברות הביטוח הן אלו שגובות בנוסף לריבית, גם עמלה על כל פריטה של שיק דחוי. העמלה היא קבועה והיא משתנה אך ורק באופן יחסי אל מול סכום השיק שברצונכם לפרוע.חברות חוץ בנקאיות לעומת זאת, גובות ריבית גרידא כתשלום על שירות הניכיון.

לעניין גובה הריבית, חשוב להדגיש שהיא משתנה בהתאם למספר פרמטרים. הפרמטרים הם בקצרה: רמת הסיכון של הלקוח שמסר את השיק, תקופת הזמן שנותרה עד לפירעון השיק, מצב הריבית במשק ביחס לאותה נקודת זמן, וכמובן פרמטרים אישיים של מבקש הניכיון- מצבו הפיננסי וכן היכרותו מול הגוף המנכה. ככל שתזרים המזומנים שלך יהא יציב יותר, כך הריבית שתשלם בגין ניכיון השיקים תהא נמוכה יותר.

כתוצאה מכל אלו, עלות ריבית בחברות החוץ בנקאיות תעמוד בין 1%-5%, ואילו אצל הגופים הגדולים, כאמור הבנקים וחברות הביטוח יכול ותגיע הריבית גם ל-10%.

זאת ועוד, ניכיון צקים אצל הגופים הגדולים יכול ויהא כרוך בשיעבוד חלק מהכסף בעסקה. לשם הדוגמה, פעולת ניכיון של שיק ע”ס 200,000 ₪ יכול ותהווה צורך בשיעבוד של מחצית אפילו 100,000 ₪. חברות חוץ בנקאיות לרוב לא יתנו קבלת הכסף בתנאים מאין אלו. זאת בעיקר מאחר שאינן מחוייבות לבירוקרטיות שבהן חבים הגופים הגדולים.

עלויות של ניכיון שיקים- עלויות או לא להיות

לעניין העמלות, כאמור אלו ניגבות מול הגופים הגדולים. עמלות שיקים דחויים נעות בטווח של 50-200 ₪ לפריטה של שיק אחד. העמלה היא קבועה ומשתנה אך ורק בהתאם לסכום המוטבע על השיק.

עניין נוסף וחשוב הוא עלויות הקמת ההלוואה. ברגע שאנו מבצעים פעולת ניכיון שיקים מול הבנקים או מול חברות פרטיות כמו פייננס פרו , אלו האחרונים מחוייבים לחייב את המנכה בדמי פתיחת הלוואה. עלות זאת יכולה להגיע גם לסכום של מאות שקלים, והיא כמובן יחסית לסכום אותו אתם מבקשים לפרוע.

לסיכום, פעולת ניכיון השיקים היא לחלוטין אפשרות פיננסיות נהדרת בכל הקשור לסיוע בתזרים מזומנים מיידי, שקט ושלווה. עם זאת, כדאי מאד להכיר את כלל הנתונים טרם אישור ההצעה הראשונה שעולה בקנה. אלו יסייעו לכם לחסוך מאות ואף אלפי שקלים בשנה. מעבר לכך, כיום ישנן חברות רבות מאד אשר מבצעות ניכיון שיקים, ואי לכך, התחרות מקדשת גם את המחירים.

אנרגיה סולארית
אשטרום משקיעה מיליארד דולרים במערכות סולאריות בארה”ב
מארק צוקרברג
צוקרברג רוצה עולם חדש: המשקפיים החכמות של פייסבוק רואות מציאות אחרת?
פמטק
FemTech – הדבר הגדול הבא בסקטור הבריאות
סקירה אלטרנטיבית 07.03.21
השבוע שהיה: סקירת שוק ותחזיות השקעות
פרויקטים בעולם התשתיות
הפרויקטים הגדולים בעולם בתחום התשתיות