עליבאבא ואמאזון

עליבאבא: כוח משמעותי בשוק המסחר המקוון

תחרות מרתקת הנפרסת על פני שנים רבות מתרחשת בין שתי ענקיות – עליבאבא הסינית מול אמזון האמריקאית. מי תצא כאשר ידה על העליונה? יצאנו לבדוק.

עד לפני הופעתו של נגיף הקורונה, עיני העולם היו נשואות כלפי סין, וזאת בשל התנופה האדירה של המעצמה בכל הקשור ליחסי המסחר עם מדינות רבות בעולם. מדובר באחת המלחמות המרתקות ביותר בהיסטוריה האנושית, בהיבט כלכלי. למעשה, אם בעבר ארה”ב שלטה ללא עוררין כיום סין נושפת בעורפה עם לא מעט הסכמים אסטרטגיים בעלי משמעות אדירה אך גם בזכות חברה שהצליחה לשנות את תרבות הצרכנות העולמית – הלוא היא עליבאבא. החברה, שהוקמה בשנת 1994 בהאנגג’ואו בסין ע”י ג’ק מא שגייס מחברים 60,000 דולר לצורך ההקמה שהצליחה להכפיל את שוויה, ונחשבת לאחת החברות היציבות, לא מעט בזכות חשיבה מחוץ לקופסא. החברה שהתחילה בתור חברה שמתמחה בתחום של שירותי תשלום מקוונים הצליחה ברבות השנים לפתח זרועות נוספות, כאשר המוכרות ביותר היא כמובן אלי אקספרס. בספטמבר 2014 הצליחה החברה לשבור שיאים בעקבות ההנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה של הבורסה לניירות ערך, במסגרתה הצליחה עליבאבא לגייס סכום מדהים של 25 מיליארד דולר.

כיצד משפיעה ההעלמות של ג’ק מא על מניות החברה?

כיום, עליבאבא חולשת על מגוון עצום של תחומים, אולם מתמחה בעיקר בהיותה פלטפורמה המאפשרת לחבר בין רוכשים למוכרים. מאחר ועיקר הפעילות של החברה מתבצע מסין, היא אחראית על לא פחות מ 80% מסך הרכישות של הסינים – כידוע, אומה של מעל למיליארד איש. אבל החברה לא מסתפקת בזה ולמעשה לוטשת עיניים לכיוון ארה”ב, מתוך מטרה להתמודד היטב עם התחרות מול אמזון שנחשבת בעיני רבים למתחרה הגדולה ביותר של עליבאבא. במסע לכיבוש לב הצרכן האמריקאי, החלה עליבאבא לספק שירות משלוחים מהיר יותר וכן שימת דגש על פיתוח של פלטפורמה שיתוף בענן המתבצע דרך גיוסים בהיקפים של מיליארדים. עם זאת, הממשל הסיני החל לבחון את פועלה של החברה בעקבות ביקורת מצד מייסד החברה ג’ק מא שנעלם מהעין הציבורית בחודש אוקטובר האחרון. כידוע, הממשל הסיני מפעיל פיקוח הדוק וכתוצאה מכך משקיעים חוששים מנקיטת צעדים כלפי החברה, מה שישפיע באופן ישיר על הכיס. נוסף לכך, אי אפשר להתעלם מהקורונה שהובילה לירידה מינורית במנייה של החברה, כאשר חלק מהחששות של המשקיעים נוגע לשינויים בהרגלי הצרכן, כתוצאה מרכישה דרך חנויות מקומיות במקום בינלאומיות, בעקבות המשבר הכלכלי החריף שהוביל לא מעט חנויות לסגירה.

אמזון: לא נותרת מאחור

המשקיעים אוהבים את אמזון, ועדות לכך ניתן למצוא בסבב גיוסים שהתבצע בשנים האחרונות והצליח למנף את החברה להיותה אחת מאבני הדרך המרכזיים של תרבות המסחר האלקטרוני. כידוע, שוק המסחר נפגע באופן אנוש כתוצאה מכניסה של חנויות אינטרנטיות, ובעיקר כתוצאה מהצמיחה המטאורית של החברה שהתחילה בתור פלטפורמה למכירה של קלטות וידיאו וספרים – והפכה תוך שנים ספורות לענקית מסחר ששווה 1.57 טריליון דולר. ניתן לומר כי נגיף הקורונה תרם באופן משמעותי לחיזוק עוצמתה של אמזון, בעקבות זינוק במספר הרכישות שהתבצעו דרך הפלטפורמה שלה. מאחר וסך מכירות הקמעונות בארה”ב בסחר אלקטרוני יגיע ע”פ הערכות ל 4.5 טריליון דולר בשנה הבאה, החדירה לשווקים האסיאתיים תהפוך למהירה יותר, בעקבות השיתוק בתחום המסחר שהתרחש בשנת 2020 ועתיד להגיע ביתר שאת גם בשנים הקרובות, ככל שאמזון תפעיל את הכלים הכבדים שלה. לכן, בעבור משקיעים סולידיים מהווה אמזון פלטפורמה מצוינת לגיוון ולמינוף, בעקבות שמירה על יציבות המנייה גם ברקע נגיף הקורונה.

כיצד אמזון מתמודדת עם התחרות?

ניתן לומר בהחלט כי אמזון הייתה במקום הנכון ובזמן הנכון בעקבות התפתחות המסחר המרוחק, אך גם הייתה חכמה מבחינת פיזור הסיכונים שלה והתרחבות לאפיקים נוספים מעבר לפלטפורמה עצמה. אמזון לא מראה שום סימן של עצירה ולא נותנת לעלילבאבא להשפיע, מתוך הבנה כי ככל שהיא תמשיך לצבור כוח היא תוכל להתמודד מולה בצורה שתאפשר לייצר מנועי צמיחה. דוגמה לכך ניתן לראות בהשקעה של מיליונים בפיתוח של תשתיות כמו גם שיווק מסיבי. את מירב המאמצים משקיעה אמזון דווקא בתחום של אחסון בענן, מאחר והחטיבה הזו מהווה כ 15% בלבד מסך ההכנסות. אם היא תצליח לעשות זאת, ייתכן מאוד כי המלחמה הזו תוכרע – לטובתה, זירה נוספת שעשויה להיות מעניינת ומכרעת היא זירת הרכבים החשמליים, אמזון רכשה חברה בתחום ומנסה להרחיב את הפעילות העסקית שלה. חברות טכנולוגיות רבות אשר מספקות מגוון שירותים, מגוון אלטרנטיביות עשויות למצוא את עצמן נרכשות בסכומים גדולים על ידי אחת מהענקיות האלה כחלק מהקרב העסקי והרצון לשלוט במספר תעשיות בעולם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ארנק דיגיטלי
ארנק דיגיטלי וההשפעה על ההון השחור
מדטק: חדר מיון ישראלי חדש משלב טכנולוגיית עלית ונסקר בכל העולם
השקעה בנדלן
IBI PILLAR – להשקיע בנדל”ן יחד עם קבוצה של מומחים
השקעות בסין
השקעות: מניות מוצרי התינוקות בסין מזנקות, מדוע?
מיליון
מועדון המיליון – מהן האלטרנטיבות לכסף שלכם?