cloud

תחום האחסון בענן נחשב לאחד התחומים החמים והבולטים ביותר בתעשיית הטכנולוגיה, וזאת בשל השקעות שמתבצעות בשווי של מיליונים ע”י החברות המובילות בעולם – מיקרוסופט וסוני. כיצד המלחמה בין שתי החברות הללו משפיעה על הכיס של המשקיעים?

אחסון בענן: פתרון טכנולוגי שהולך ותופס תאוצה

זה לא סוד שענף הטכנולוגיה רק הולך ומתפתח ולמעשה חולש על מגוון רחב של תחומים. אחד התחומים הבולטים הוא תחום האחסון בענן. מדובר במכלול של פעולות שמאפשרות לחברות וארגונים לאחסן את המידע באופן בטוח, כמו גם שירותי מחשב מתקדמים אותם מקבלים באופן מרוחק וללא צורך בהקמה של תשתית מחשוב יקרה. התחום של אחסון בענן תפס תאוצה בעיקר בשל היותו נגיש מבחינת המחיר אך גם בעל חשיבות עצומה לארגונים ועסקים שזקוקים למערך של מחשוב לצורך אבטחה וייעול תהליכים. נוסף לכך, השירות של אחסון בענן מתאים גם בעבור עסקים קטנים כמו גם סטרטאפים, בשל העובדה כי אחסון בענן ניתן בהתאמה אישית לצרכים ובהתאם לכך יוצרת גמישות, ובהתאם לכך יתרון בניהול השוטף מתוך הבנה כי דרך שירותי מחשוב בענן ניתן לחסוך בעלויות ולנהל את תמהיל המחשוב באופן חכם ויעיל.  אולם, מעבר לקהילה העסקית מדובר גם בענן של המחר בכל הקשור לתעשיית הגיימינג, כפי שניתן יהיה לראות במשך הסקירה שלנו.

כיצד משתלבות ענקיות הטכנולוגית בתחום של מחשוב בענן?

בשנים האחרונות נרשם זינוק במספר המשתמשים במחשוב בענן, אולם אחד החסרונות הבולטים של אחסון בענן נוגע למהירות. אחסון בענן בנוי על חוות שרתים, וככל שמדובר בחוות שרתים גדולה יותר – כך המהירות עולה. בהתאם לכך, החלו לפעול חברות מובילות בתחומן כמו מיקרוספט וסוני לטובת פיתוח של חוות שרתים בהיקף השקעה של מיליונים. כך לדוגמה, בחודש ינואר של שנת 2020 (לפני פרוץ הקורונה) הכריזה החברה על השקעה מוערכת של מאות מיליונים לטובת הקמה של חוות שרתים בישראל, מתוך מטרה להגדיל את מהירות האחסון והעלאת הקבצים ב 70% ואף יותר מכך. אין להקל ראש בהחלטה של מיקרוסופט לגבי ישראל, בשל העובדה כי מיקרוסופט נחשבת לאחת השחקניות המרכזיות והבולטות בתחום והיא בעלת נתח שוק של 15%. אולם, שחקנית מפתיעה בתחום של אחסון בענן היא דווקא חברת סוני. החברה, שמפתחת משחקי מחשב וקונוסולות משחקים שמה לה למטרה לייעל את חווית המשחק של השחקנים, ובהתאם לכך להעלות את זמן טעינת המשחק וחווית משחק משופרת. כידוע, מיקרוסופט היא היצרנית של אקס בוקס ולסוני יש את המשחק שע”פ רבים נחשב לאייקוני – פלייסטיישן.

מנצחת אחת בולטת, בינתיים

המשקיעים של מיקרוסופט יכולים להיות רגועים יחסית ביחס למשקיעים של סוני, בשל נתח השוק של מיקרוסופט בתחום אחסון בענן כמו גם היכולת שלה להריץ את המשחקים ישירות דרך שירות האחסון בענן. כבר היום יש לחברה חוות שרתים באירופה ובארה”ב, וע”פ הערכות השירות של אחסון בענן יתאפשר כאן בישראל כבר בשנה הבאה. למרות שהחברה מריצה ניסויים, סוני לא נשארת מאחור וכבר עכשיו מפתחת שירותים מתקדמים של אחסון בענן מתוך מטרה להתגבר על התחרות ולמעשה להוביל בסופו של דבר לעידן חדש בתחום הגיימינג. מאחר ומדובר בתעשייה שמגלגלת מיליארדים.

אין ספק כי התחום הזה רק הולך ותופס תאוצה ואף מוביל בסופו של דבר לשינויים ביחסי הכוחות שמתגלגלים ישירות לצרכן – ובמקרה הזה לתעשיית הגיימינג כמו גם למגזר העסקי. על כן, מדובר ביחסים כוחות מסקרנים מאוד בין שתי ענקיות הטכנולוגיה שמפתחות ומעניקות לציבור המשקיעים לא מעט נחת, בזכות הביקוש ההולך וגובר. לסיכום, ניתן להשקיע בחברות טכנולוגיות בתחומים שונים במספר דרכים, הדרך הראשונה והמוכרת היא השקעות באמצעות מניות, קרנות נאמנות וקרנות סל. הדרך השנייה, היא באמצעות השקעות אלטרנטיביות, מדובר על חברות שלא נסחרות בבורסה ולכן זאת השקעה חוץ בורסאית. היתרונות בהשקעה מסוג זה הם, פיזור תיק הנכסים למגוון תחומים, חוסר קורלציה בין ההשקעות הסחירות להשקעות האלטרנטיביות הלא סחירות, בתקופות תנודתיות יש משמעות גדולה לפיזור בעל קורלציה אפסית. תחום ההשקעות האלטרנטיביות גדל בשנים האחרונות, אם בעבר היינו רגילים לראות משקיעים מוסדיים, קרנות הון סיכון, קרנות גידור ועוד משקיעות בתחום זה, היום אנחנו רואים כספים רבים אשר מגיעים ממשקיעים פרטיים אשר מחפשים אלטרנטיבות השקעה חדשות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

לפי התחזית של בית ההשקעות גולדמן זאקס: שיא המשבר האינפלציוני כבר מאחורינו
הנדלן בארץ
תרבות המשפחה הקטנה, תשפיע על הנדלן בארץ?
השקעות אלטרנטיביות
למרות המהפכה הדיגיטלית 77.5% מהספרים הנמכרים מודפסים
סוגי השקעות
סוגי השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות
ההשפעה האלטרנטיבית של אירוח האולימפיאדה