עסקאות הנדלן של חברות הביטוח
עסקאות הנדלן של חברות הביטוח

שנת 2021 הייתה שנת שיא בהשקעות של חברות הביטוח והבנקים בחברות נדל”ן. המשקיעים מבינים שחייבים לעבור מהשקעות חוב להשקעות אקוויטי כדי לייצור תשואה גבוהה, חברות הנדל”ן מצדן נהנות מגב פיננסי איתן המאפשר להיכנס לפרויקטים רחבי היקף. בנוסף, בתוך פחות משנה השקיעו חברות ביטוח בישראל כמיליארד שקלים ביוזמות נדל”ן בתחום פרויקטים של התחדשות עירונית. מצוקת עתודת הקרקעות בארץ, הסחרור המתמשך במחירי הדירות ודחיפה מצד הרשויות המקומיות מעניקה קדימות לפרויקטים מעין אלה. 

שתי עסקאות גדולות שנסגרו בתוך ימים ספורים 

בתחילת חודש מרץ 2022 חתמה מנורה מבטחים על הסכם עם חברת הכשרת היישוב התחדשות עירונית לשיתוף פעולה בהיקף של 100 מיליון שקלים להשקעה בארבעה פרויקטים שהחברה מקדמת. בהמשך החודש הייתה זו חברת הפניקס שחתמה על מסמך הבנות עם חברת בוני התיכון התחדשות עירונית המסמך נועד להביא את חברת הביטוח לרכוש 20% מחברת הבת של בוני התיכון ולהשקיע 125 מיליון שקלים נוספים בפרויקטים של החברה ואף לפעול להנפקתה בתוך ארבע שנים. 

שתי העסקאות שתוארו ממחישות את ההכרה בקרב חברות הביטוח כי יש מחסור בקרקע פנויה לבניה חדשה. מחסור זה, יחד עם הביקוש הגדול של ישראלים לדירות, שהתבטא במשכנתאות בהיקף של 116 מיליארד שקלים שנלקחו אשתקד, הפך את ההתחדשות העירונית למוקד משיכה מרכזי להשקעות מצד חברות הביטוח הגדולות. אפיק שבכוחו ליצור תשואה גבוהה לעמיתים ולחוסכים. 

השקעות נוספות של חברות ביטוח בתחום ההתחדשות העירונית נעשו במהלך שנת 2021, כך למשל עסקה של חברת הביטוח הראל עם חברת הנדל”ן עץ השקד, הראל רכשה 20% מן החברה ושילמה בעבורם 60 מיליון שקלים שיאפשרו לחברה להיכנס לתחום ההתחדשות העירונית. ביולי 21 נחתמו שתי עסקאות גדולות האחת של חברת מנורה עם חברת ים סוף נדל”ן, מנורה העניקה לחברת הנדל”ן אשראי בגובה 100 מיליון שקלים לטובת פרויקטים של התחדשות עירונית, העסקה השנייה הייתה בין חברת הביטוח הראל לחברת הנדל”ן אלמוג (כדאי), הראל שילמה 120 מיליוני שקלים עבור 20% מן החברה. 

הפניקס תשקיע עד 208 מיליון שקלים בקבוצת חג’ג’

בינואר 2022 הודיעה קבוצת חג’ג’ (שבשליטת האחים צחי ועידו חג’ג’) על כך שחברתם תקצה מניות ואופציות לחברת הביטוח הפניקס. מימוש מלא של כתבי האופציות יהפוך את הפניקס לגוף עם אחזקה של יותר מ-12% בחברה. העניין של חברות ביטוח בהשקעות בתחום הנדל”ן מגיע על רקע העובדה שמדדי מניות הטכנולוגיה מתחילים להראות סימנים של רמות מחירים מנופחות. בתקופה בה בנקים מרכזיים במרחבי העולם מעלים ריבים הבורסות עלולות להיות הראשונות להיפגע, הסקטור הדפנסיבי עשוי להיות ענף הנדל”ן. 

בעסקה הנוכחית בין חברת הביטוח הפניקס לקבוצת האחים חג’ג’ הקבוצה תקצה 4.87 מיליון מניות להפניקס, זאת בתמורה ל-27 שקלים למניה ובסכום כולל של 131.4 מיליון שקלים. למעשה הפניקס תרכוש במהלך זה 8.5% ממניות הקבוצה. מדובר באחת מעסקאות הנדל”ן הגדולות שביצע גוף מוסדי ביזמית נדל”ן. בנוסף, יוענקו לפניקס אופציות ל-2.19 מיליון מניות אשר במימוש מלא מהוות עוד 3.69% ממניות הקבוצה (ויזרימו לקבוצה סכום נוסף של 76.6 מיליון שקלים). בסך הכול סכום ההזרמה הפוטנציאלי לקופת קבוצת חג’ג’ הוא 208 מיליון שקלים, זאת בהנחה שהאופציות תמומשנה במלואן. במקרה כזה בידי הפניקס יוותר נתח של 12.2% מקבוצת האחים חג’ג’. מחיר המימוש למניה נקבע על 35 שקלים ותוקף האופציות הוא עד סוף ינואר 2024 (תקופה בת כשנתיים מרגע החתימה על ההסכם). העסקה מציעה יתרון נוסף לאחים חג’ג’ מאחר שאם תושלם במלואה תייצר נתח אחזקות ציבוריות גדול מספיק כדי לאפשר לחברה להיכנס למדד ת”א 125. 

אור שושן

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן P2P
קרן P2P – השקעה אלטרנטיבית למביני עניין!
ביומד
השוואת ביצועי חברות הביומד מתחילת השנה בארץ ובעולם
נדל"ן
אבא גנוב הגרסה הבריטית: בעקבות מחירי הנדל”ן שממשיכים לטפס בשנה האחרונה הבריטים עוברים לגור בסירות
תיק ההשקעות האלטרנטיבי של הכשרה חברה לביטוח
איך משקיעים בדיור סוציאלי
איך משקיעים בדיור סוציאלי?