אנרגיה ירוקה

העיסוק בבעיות כמו ההתחממות גלובלית, משבר האקלים, הפגיעה בטבע והתדרדרות איכות הסביבה הוא לא עניין חדש. מזה עשרות שנים שאנחנו שומעים קולות גוברים והולכים, הקוראים לצמצום פליטת גזי חממה, הפסקת ביעור יערות גשם, והשקעת משאבים בהגנה על מערכות אקולוגיות וזנים בסכנת הכחדה. קיים צורך ברור בשינוי שיאפשר המשך קיום המין האנושי בדרך הרמונית יותר עם הטבע. יש המכנים זאת “קיימות”, אחרים שמים דגש על הימנעות מאכילת בשר, מעבר לחקלאות אורגנית ועוד.

עניין אחד לגביו אין מחלוקת הוא שאי אפשר להמשיך לייצר אנרגיה חשמלית באמצעות שריפת דלק מוצק ומוכרחים לעבור לשימוש באנרגיה ירוקה, אנרגיה המופקת ממקורות מתחדשים כגון רוח, קרינת השמש, חום מבטן האדמה (אנרגיה גיאותרמית), זרימת מים (תחנות כוח הידרואלקטריות) ואפילו גלי ים. מגמה זו של שינוי היא הזדמנות לפיתוח עסקים בתחום האנרגיה הירוקה, ישנם כמה מיליארדרים שעשו את הונם בזכות הקמת חברות המייצרות רכבים חשמליים, פנלים סולריים, טורבינות רוח, סוללות נטענות ועוד.

הסכם פריז והשקעה חכמה בחברות אנרגיה הירוקה

שנת 2015 הייתה שנת מפנה בתחום האנרגיה הירוקה. בשנה זו, בתום ועידת אקלים שנערכה בפריז, חתמו 195 מדינות (ישראל בכללן) על הסכם לצמצום הדרגתי של שימוש בדלק מוצק, כל זאת כדי להאט ולבסוף לעצור את ההתחממות הגלובלית. נכון לשנת 2020 כ-85% מן האנרגיה החשמלית בעולם עדיין מופקת באמצעות שריפת נפט, פחם או גז טבעי אולם ניכרת מגמה ברורה של מעבר להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים.

מעניין לציין כי בשנת 2020 כרבע מן ההנפקות בבורסה בתל אביב היו של חברות מתחום האנרגיה הירוקה. לא רק זאת, מסתבר שחברות מכל תחום המאמצות אג’נדה סביבתית זוכים לתמורה כלכלית בזכות דעת קהל אוהדת. בקרב ציבור המשקיעים יש עניין להקדים ולזהות חברות מתחום האנרגיה הירוקה הנמצאות בפרץ של צמיחה. מי שרוצים לקחת חלק בחגיגה ומעדיפים השקעה סולידית יכולים לרכוש מניות של חברות גדולות מתחום האנרגיה הירוקה.

באירופה מתמקדים ברוח ואנרגיה גיאותרמית

החברה הנחשבת לגדולה ביותר בעולם בתחום האנרגיה הירוקה היאA/S Orsted שמשרדיה בדנמרק ועיקר הפעילות שלה היא ייצור והפעלת טורבינות רוח המותקנות בלב ים. בנוסף החברה מפתחת מערכות ייצור חשמל מאנרגיה גיאותרמית (חום ממעבה האדמה). החברה מוכרת חשמל מתוצרתה לרשתות חשמל בכמה מדינות באירופה וביניהן דנמרק, שוודיה, גרמניה ובריטניה. מניות החברה נסחרת בבורסת NASDAQ Copenhagen תחת הסמל DNNGY ושווי השוק שלה הוא כ-35 מיליארד דולרים. חברת ענק דומה נוספת שבסיסה בדנמרק היא Vesta Wind Systems. שווי השוק שלה הוא כ-15 מיליארד דולרים ומניותיה נסחרות תחת הסמל VWDRY.
שתי חברות ענק מתחום האנרגיה הירוקה הן ספרדיות,Iberdrola, שמניותיה נסחרות בארבעת הבורסות בספרד תחת הסמל IBDRY ושווי השוק שלה כ-34 מיליארד דולרים ו Siemens Gamesa renewable Energy שמניותיה נסחרות בכמה בורסות תחת הסמל GCTAY ושוויה השוק שלה כ-10 מיליארד דולרים.

מובילים בתחום האנרגיה הסולרית

החברה השלישית בגודלה בעולם בתחום האנרגיה הירוקה היא JinkoSolar Holdings Co.Ltd הסינית המייצרת מגוון רכיבים למערכות הפקת אנרגיה מן השמש. החברה נסחרת בבורסת NYSE תחת הסמל JKS ושווי השוק שלה כ-34 מיליארד דולרים.
חברה גדולה נוספת בתחום האנרגיה הסולרית היא First Solar Inc. (NASDAQ: FSKR) לה טכנולוגיה ייחודית לייצור פנלים סולרים ושווי השוק שלה כ-10 מיליארד דולרים.
SunPower Corp היא החברה העשירית בגודלה בעולם בתחום האנרגיה הירוקה, היא נסחרת ב- NASDAQ תחת הסמל SPWR ושווי השוק שלה כ- 4 מיליארד דולרים.

שתי חברות ענק קנדיות

שתי חברות קנדיות נמנות על עשר החברות הגדולות בעולם בתחום האנרגיה הירוקה. Brookfield renewable Partners LP (NYSE: BEP), מחזיקה במגוון מתקני ייצור אנרגיה ירוקה ברחבי העולם ובעלת שווי שוק של כ-11 מיליארד דולרים. Canadian Solar Inc. (NASDAQ: CSIQ) מפתחת ומייצרת פנלים סולאריים ומעניקה שירותי תחזוקה למתקני ייצור חשמל מן השמש בכ-160 מדינות, שווי השוק של החברה כ-3 מיליארד דולרים.

כימיקלים ידידותיים לסביבה

כדאי לדעת שישנן חברות המתמחות בייצור ושימוש בדלק חלופי כגון ביודיזל (מפסולת חקלאית), חברת Renewable Energy Group Inc (NASDAQ: REGI) מתמחה בתחום זה ונמנית על עשר החברות הגדולות בעולם בתחום האנרגיה הירוקה עם שווי שוק של כ-3.6 מיליארד דולרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: נעילה אדומה בוול סטריט, סין ללא מעצורים הממשל נגד חברות ההימורים במקאו
השקעה בנדלן
IBI PILLAR – להשקיע בנדל”ן יחד עם קבוצה של מומחים
אמאזון באירופה
אמזון כובשת עוד יעד? רשת המרכולים עכשיו גם באירופה
השקעות אלטרנטיביותהשקעות אלטרנטיביות
תעשיית הנשק: האש הקפיטליסטית והקדמה הטכנולוגיה
חדשות כלכליות
חדשות כלכליות