פודטק

פודטק – בשורת חדשנות בתעשיית המזון

היום נדבר על השקעות בפודטק (Food Tech)  – תחום טכנולוגי העוסק בהטמעת תהליכי חדשנות בתעשיית המזון החל משיטות ייצור, הגברת יעילות בגידולים חקלאיים, פיתוח שיטות לשמירה על טריותם של מזון ומשקאות, פיתוח נושא הבטיחות במזון, פיתוח וייעול שרשרות אספקה ומכירות של מזון ועוד. רק לפני שנצא לדרך, אנו מבקשים “להתריע” מראש: הכתבה עשויה להכיל תיאורים ותמונות מאוד גרפיים של אוכל. עמכם הסליחה ותודה על ההבנה.

אוקי. אז לפני שנצלול פנימה ונעמיק בנושא השקעות בפודטק בואו ונדבר, על ‘קצה המזלג(איך אפשר שלא…) על מה קורה בתחום הפודטק בישראל.

ובכן, כאן בארצנו זבת החלב והדבש, ישנן למעלה מ – 200 חברות סטרטאפ אשר עוסקות בחדשנות בעולם ה- פודטק במנעד רחב של תחומים. רוצים להכיר את כמה מן השמות הגדולים? קבלו “טעימות” נבחרות:

חברת הפודטק Tamiz:

השקעות פודטק

 

חברת Tamiz מייצרת מוצרי חלב וגבינות שהרכבם המרכזי הוא צמחי ולא חלבי. מוצרי החברה מיוצרים על בסיס שקדים מהווים חלופה טעימה (ובעיקר בריאה) עבור אנשים הסובלים מבעיות כולסטרול, רגישות ללקטוז ועוד. השיטה של Tamiz היא עשיית שימוש בטכנולוגיה וכימיה מתקדמות כדי ליצור מוצרי גבינות מן הצומח כגון יוגורטים, גבינות רכות, גבינות קשות, ממרחים וכו’. זה ממש כמו גבינה רגילה – רק בריא במיוחד. מבחינת הצלחה בשוק – החברה כבר גייסה כ – 100 אלף דולרים מה שבהחלט יכול לתת לה גושפנקה להיכנס כשחקנית רצינית ב – השקעות הפודטק.

חברת הפודטק YORAN IMAGINE:

השקעות בפוד טק

חברת YORAN IMAGINE עוסקת בתחום בקרת המוצרים והיא פיתחה פתרון ייחודי לבקרת אטימה וחום: מערכת בדיקה אינטרנטית, ללא מגע פיסי, המאפשרת לבצע סקירה על חבילות מזון אטומות חום – מבלי לפגום או להאט את תהליך הייצור. בזכות הפטנט הייחודי, הצליחה YORAN IMAGINE לגייס הון של 1.5 מיליון דולרים ממשקיעים פרטיים. פייר? מרשים ביותר!

חברת הפודטק Equinom:

השקעות בטכנולוגיות מזון

חברת Equinom סחפה את עולם השקעות הפודטק בסערה, לאחר שהצליחה לייעל את תהליך הרבייה וההשבחה של זרעים – כך שיהפכו לאיכותיים ובריאים יותר מה שיוביל לעליה של ערכם בשוק. תחומי פעילותה המרכזיים הם זרעי חומוס, סויה, אפונה ושומשום (שיהיה לכם בתיאבון) והפיתוח הייחודי משך אליו שחקנים רציניים כגון קרן ההשקעות פורטיסימו, חברת החקלאות הזרע 1939, וחברות הפודטק הגלובליות “רוקט” ו -“דן דנזינגר” שהשקיעו יחדיו ב- Equinom 10.25 מיליון דולרים. אז שיקום זה שאמר שכסף אינו גדל על זרעים…

חברת הפודטק Zero Egg:

השקעות בפודטק

חברת Zero Egg פיתחה נוזל ביצה מן הצומח המאפשר להכין ביצות עין, חביתות, מאפים, מיונז ועוד וכל זה תוך יצירת מוצר בריאותי מזין, טעים ונטול כולסטרול. בעולם ה – השקעות בפודטק Zero Egg הגיעה להישג מרשים לאחר שהצליחה לגייס 1.05 מיליון דולרים מציבור המשקיעים!

חברת הפודטק DayTwo:

DayTwo היא חברת פודטק העוסקת בפיתוח פתרונות תזונה, על ידי שימוש ממוקד באמצעי בינה מלאכותית אשר מסייעים להשיג שליטה גליקמית עבור אנשים הסובלים מבעיות בריאותיות (כגון סכרת מסוג 2 והשמנה). הקונספט של DayTwo הוא ליצור למעשה “מזון כתרופה מותאמת” והיא כבר הצליחה לגייס סכום משמעותי של 31 מיליון דולרים!

חברת הפודטק Verstill:

Verstill היא חברת פודטק המהווה בשורה מעניינת לחובבי “הטיפה המרה”: פיתוח טכנולוגי המאפשר ייצור משקאות אלכוהוליים איכותיים במהירות ובעלויות נמוכים יותר. בזכות הפיתוח החדשני, ניתן להשיג שליטה טוטאלית על הרכב פרופיל הטעם של משקאות אלכוהוליים שונים ולהפחית באופן דרמטי (עד 70%!) את עלויות הייצור. עבור המצאתה ה”משכרת”, Verstill הצליחה לגייס עד כה כ – 550 אלף דולר ממשקיעים.

חברת הפודטק AGRI IOT GROUP:

AGRI IOT GROUP היא חברת פודטק אשר פיתחה טכנולוגיה ייחודית במינה: אפליקציה שמצלמת גידולים חקלאיים אשר מזהה בעזרת טכנולוגיית AI (בינה מלאכותית) את רמת החנקן הקיימת בהם. בסך הכול, האפליקציה של AGRI IOT מסוגלת לבצע את הבדיקה (ברמת דיוק של למעלה מ – 90%) על שישה סוגי גידולים: עגבניות, תירס, פלפל, חסה, גזר וחיטה ולאפשר לחקלאים לחתוך את עלויות הדישון שלהם ב-10%-20%. מבחינת גיוס הון, החברה השלימה גיוס מרשים של מיליון דולר ממשקיעים פרטיים.

 

נפתח להם “התיאבון”: הגופים המוסדיים בישראל שנכנסו לתחום הפודטק

התראת ספויילר: אתם הולכים להישאר עם “טעם של עוד” בכל מה שקשור להשקעות פודטק. וכי למה? כיוון שממש לאחרונה, 2 גופים מוסדיים ומוכרים (מאוד) בישראל החליטו להיכנס אל תחום הפודטק ולהשקיע בפיתוח של נישת המזון החליפי. המדובר הוא בבתי ההשקעות מיטב דש ומור שהכריזו על כוונתם להשקיע בחברת SavorEat, חברת פודטק אשר עוסקת ביצירת בשר מן הצומח תוך שימוש בחומרי גלם ייחודיים ושילוב שיטת ייצור מתקדמת של הדפסה תלת-ממדית.

בסך הכול, מדובר בהשקעה של 3 מיליון דולר אשר אמורה להתבצע בשני שלבים:

בשלב הראשון – יושקע באופן מיידי סכום של מיליון דולר לפי שווי אפקטיבי של 13 מיליון דולר.

בשלב השני – יושקעו 2 מיליון דולרים לפי שווי אפקטיבי של עד 35 מיליון דולרים. בנוסף לכך, יוכלו בתי ההשקעות מיטב דש ומור להשקיע סכום של עוד מיליון דולר.

מבחינתה של SavorEat מדובר בהצלחה כבירה, שכן שבועיים לפני שמיטב דש ומור נכנסו כמשקיעות, היא גייסה מחברת הפודטק מילניום פודטק – סכום של 1.75 מיליון דולר לפי שווי אפקטיבי של 7 מיליון דולרים. ומי מכם שעוקב אחר הנפקות מוצלחות בבורסה, ודאי שמע על ההנפקה המוצלחת וההתלהבות האדירה שעוררה מילניום פודטק, כאשר רק ביום המסחר הראשון שלה זינקה כלפי מעלה ב – 16%.

הגברת רחלי ויזמן, מנכ”לית חברת SavorEat, מסרה: אנחנו מאמינים שרק חלופות איכותיות ובריאות לבשר יצליחו להוביל את השינוי המיוחל של צמצום צריכת בשר מן החי. בעזרת סבב הגיוסים האחרונים אנו נפעל למימוש התפיסה הזו באמצעות פיתוח טכנולוגיה ייחודית שיכולה להוביל את שוק הפודטק. העובדה שגופים מוסדיים בשוק ההון מביעים בנו אמון היא משמחת ואנחנו מאמינים שהם יצדיקו את השקעתם בתוך תקופה קצרה מאוד”.

מבית ההשקעות מיטב דש נמסר בתגובה: יכולותיו של הצוות המקצועי וקצב הצמיחה המהיר שלSavorEat  יוכלו לספק פתרון ייחודי וחשוב לשוק הפודטק. אנו תופסים את תחום הפודטק כבעל פוטנציאל צמיחה אדיר ונרגשים מאוד לקחת חלק במהפכה שהוא מוביל”.

מבית ההשקעות מור, המשקיע המוסדי הנוסף נמסר: תעשיות המזון מן החי הן גורם מרכזי להתחממות כדור הארץ והגורם המרכזי לפליטת גזי חממה ולפגיעה באיכות הסביבה. מכאן, קיים אינטרס גלובלי מקיף להביא לצמצום הזיהום ולצריכה נבונה יותר של מזון. מבחינה זו, אנו מאמינים כי קיים פוטנציאל אדיר בפיתוחים המתבצעים ע”י מדעני חברת SavorEat“.

אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל החדשות הגדולות הללו בהחלט פותחות “תיאבון” לבחון את האפשרות של ביצוע השקעות בפודטק.

השקעות בפודטק – מה קורה בעולם?

ארה”ב:

פודטק

בשנת 2009 חברת פודטק אמריקאית בשם ביונדמיט (Beyond Meat) קבעה תקדים גלובלי בתעשיית המזון לאחר שהצליחה לייצר תחליפי בשר איכותיים מבוססי צמחים שבאים להחליף את בשר הבקר, העוף ובשר החזיר. ב – 2016 היא החלה לשווק את מוצריה לשווקים בינלאומיים וב – 2018 פתחה מפעל נוסף והגדילה פי שלושה את אזור הייצור שלה. נכון למאי 2019, שוויה של ביונדמיט הוערך ב3.8 מיליארד דולרים ובאותו זמן בדיוק היא החלה להנפיק מניות בבורסת הנאסד”ק בניו יורק. הטבעונים התלהבו, המשקיעים הרוויחו וביונדמיט התברגה חזק למעלה ברשימת השקעות הפודטק האטרקטיביות של המאה ה – 21!

שוויץ:

פודטק

עוד סיפור הצלחה של השקעות בפודטק, מגיע אלינו הפעם משוויץ, כאשרת חברת פודטק בשם YAMO הצליחה לגייס 10.1 מיליון אירו בזכות פיתוח של אוכל בריאות אורגני לילדים ולפעוטות. אבל מה שבאמת מדהים הוא ש –  YAMOקיימת  4 שנים בסך הכול והיא כבר הצליחה להגיע אל הטופ של הטופ (העולמי!) בתחום ה – השקעות בפודטק.

גרמניה:

פודטק

מכירים את המשפט “צצים כמו פטריות אחרי הגשם”? אז ישנה חברת פודטק ש”צצה” לה ב-2018 בגרמניה, MUSHLABS שמה, שהחליטה לקחת את הסיפור הזה צעד אחד קדימה: לייצר מוצרי מזון מזינים ובריאים באמצעות עיבודן של פטריות ראויות למאכל. בעקבות “גשם ההצלחה” המבטיח של החברה, צצו להם משקיעים גדולים ורציניים שהשקיעו ב – MUSHLABS 10 מיליון דולרים. האם בקרוב נתחיל לאכול סטייק או עוגת פטריות? אין לדעת… אך מה שבטוח הוא, זו היא אחת מהזדמנויות השקעות הפודטק שבהחלט שווה לבדוק אותן!

השקעות בפודטק – מה חשוב לבדוק  לפני שמתחילים?

השקעות בפודטק הן בעלות פוטנציאל ליצירת רווח גבוה – אך אי אפשר “פשוט להיכנס אליהן” אלא רק לאחר שביצענו בדיקות מקדימות ביסודיות:

האם מדובר במוצר/תהליך שניתן לפתח?

בכל השקעה, בכל תחום ועל כמה וכמה – בתחום רגיש כל כך כמו פודטק, חייב להיות ביסוס מחקרי-אקדמי-מדעי אשר יכול להוכיח כי ניתן לפתח את המוצר/תהליך שאנחנו שוקלים להשקיע בהם

מי עומד מאחורי פיתוח המוצר/תהליך

לפני הכול, להשקיע במוצר/תהליך מסוימים זה קודם כל להשקיע באנשים שפיתחו אותם. הלכה למעשה, זה אומר שאנו מפקידים את הכסף  אצל בני אדם שאנחנו מאמינים בהם. לכן, כאשר מדובר על השקעות בפודטק, אנו נרצה לוודא כי האנשים שעומדים מאחורי תהליכי המחקר והפיתוח הם חבר’ה רציניים, מוכרים, כאלה שמגיעים ממכון או מוסד אקדמי מכובדים ובעיקר אנשים המחויבים ב1000% לפרויקט שלהם. אם אין בהם את “הבערה הפנימית” שתניע את הפרויקט קדימה, אז עדיף לנו לחשוב פעמיים האם כדאי בכלל להיכנס אליו כמשקיעים.

האם הוגש וקיים פטנט על פיתוח המוצר/תהליך?

בפרפראזה מסוימת, פטנט על מוצר/תהליך הוא מעניין “גביע קדוש” מבחינת ציבור המשקיעים כיוון שהוא מספק עבורם בטוחה רצינית כי מדובר בפיתוח שנבדק, נבחן, נוסה וקיבל אישור רשמי של משרד פטנטים כי מדובר במוצר/תהליך חדשניים שיש בהם כדי מחולל שינוי בחייהם של אנשים. ברמת התכל’ס, פטנט מעניק 20 שנות קניין רוחני למי שמפתח אותו, מה שאומר שאם אנחנו בוחרים להשקיע בפטנט פודטק (או אפילו לקנות אותו) פוטנציאל הרווח שלנו עשוי להיות גבוה במיוחד. אז תרשמו לפניכם: לפני שמבצעים השקעות בפודטק – בודקים אם קיים פטנט על המוצר או התהליך.

מהו המודל העסקי של מכירת המוצר/תהליך?

כמו לכל עסק אחר, לחברות פודטק מוכרחה להיות אסטרטגיה שיווקית-מכירתית ברורה המגדירה את המודל העסקי שבו היא פועלת אל מול לקוחותיה: החל מפרסום ושיווק, כלה בתהליך שרשרת האספקה ועד לרגע שבו הלקוח מקבל לידיו את המוצר. אי אפשר להיכנס ולבצע השקעות בפודטק – מבלי לדעת כיצד “המכונה” פועלת.

לסיכום, השקעות בפודטק הן “מצרך ייחודי” בנוף ההשקעות הגלובלי אך הן מגלמות בתוכן הזדמנות כלכלית גדולה לצד הבטחה חשובה לאנושות כולה: לחיות בעולם בו המזון איכותי, טעים, משביע, נגיש, חדשני, ידידותי לסביבה ומעל הכול – בריא יותר!

שוקלים לבצע השקעות בפודטק? מעוניינים בשירות ניתוח והשוואה מקצועי בין הצעות השקעה אלטרנטיביות מגוונות? נהדר! כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר את פרטיכם למטה ואנחנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם להזדמנויות מיוחדות של השקעות בפודטק!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות בתחום הפודטק ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לביצוע השקעות בתחום כזה או אחר.

כתבת תשתיות
האם אפיק התשתיות האלטרנטיביות חוזר לזרוח?
אנרגיה סולארית
אלטרנטיב: פיילוט לייצור חשמל סולארי בשטחים חקלאיים בהשתתפות 26 חברות קלינטק ישראליות
במטבעות דיגיטליים
השקעה במט”ח או במטבעות דיגיטליים?
איילון מאסק
הצעד הבא של איילון מאסק: המרדף אחר הפחמן ופרס של 100 מיליון דולר לפיתוח טכנולוגי בתחום
קניון וירטואלי
האלטרנטיבה של קניון וירטואלי