יש הרבה סיבות טובות להשקיע בפיתוח תחליפי בשר, מוצרים שיכולים להחליף בשר שמקורו בתעשיית הבשר המוכרת על כל הרעות החולות שלה: שיקולי בריאות, מוסר, רצון לתרום לשמירה על איכות הסביבה כל אלה ועוד הם עמודי תמך של חברות ישראליות ואחרות מתחום הפודטק.
מובן שכל אלה לבדם לא יזרימו אל חברות הבשר המתורבת (בשר הגדל במעבדה) וחברות החלבון האלטרנטיבי (תחליפי בשר מן הצומח) את הכסף הגדול.

רק אמון מציבור המשקיעים שאכן מדובר בחברות עם עתיד מבטיח יכול להסביר איך בשנת 2021 לבדה זרם אל חברות הפודטק הישראליות סכום שיא של 39 מיליארד שקלים. השאלה הגדולה היא האם האמון יישמר גם לאורך שנת 2022 והאם כדאי לכלול השקעות מתחום הפודטק בתיק ההשקעות שלנו?

אלטרנטיבה זולה וראויה למזון מהחי? בדרך, אבל עדיין לא בנמצא

השקעה בפודטק היא ללא ספק השקעה אחראית, אקולוגית, שלא רק עשויה להניב רווחים אלא היא גם נכונה לאיכות הסביבה ואיכות החיים של הדור הזה והדורות הבאים: כ – 70% משטחי החקלאות ברחבי העולם מיועדים לגידול מזון מהחי, פעילות שיש לה השפעה הרסנית על הסביבה, שעוד עתידה להתעצם ככל שאוכלוסיית העולם גדלה ותוחלת החיים מתארכת (כך שהביקוש לבשר צפוי לגדול).

אם כן, נכון שמסביב לעולם יותר ויותר אנשים בוחרים לצמצם צריכת בשר או להימנע ממנה, כל זאת מתוך שינויים תפיסתיים ושיקולים בריאותיים ומוסריים. אבל למרות שאחוז הבוחרים בצמחונות וטבעונות הולך וגדל אין צפי שמגמה זו לבדה תשפיע באופן משמעותי על תחום הפודטק. השפעה כזו תגיע רק כאשר ניתן יהיה להגיש לכולנו תחליפי בשר זולים וטעימים. למרות ההישגים מרחיקי הלכת הן בתחום הבשר המלאכותי והן בתחום תחליף החלבון (תחליפי בשר המכיל חלבון מן הצומח) מסתבר בבירור שפריצה גדולה טרם נראתה כאן. בשר שגדל במעבדה הוא עדיין יקר, תחליפי חלבון מן הצומח עדיין אינם קולעים מבחינת הטעם והתכולה שלהם (החומרים המזינים שהם מספקים לגופנו).

אוכל כתרופה

כולנו יודעים שחשוב לאכול נכון, היה זה היפוקרטס הפילוסוף היווני בן המאה ה – 4 לפני הספירה אשר לו מיוחסת האמרה “יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך”. תחום מעניין שעשוי למשוך אליו משקיעים הוא תחום ה – Food as Medicine. ההפרדה בין קטגוריות המזון הפונקציונאלי, תוספי מזון ותרופות ללא מרשם הופכת למעומעמת ויש ביקוש צרכני למוצרי מזון שיכולים למנוע מצבים בריאותיים, כמו למשל מזונות שמחזקים את פעילות מערכת החיסון.
גודל שוק המזון הפונקציונאלי (מזון בעל תפקיד מעבר להזנת הגוף גרידא) צפוי להגיע ל – 440 מיליארד דולרים כבר בשנת 2022, וגם כאן מייצר השוק מספר הזדמנויות שכדאי לשמור על פתיחות בנוגע אליהם, במיוחד לחובבי ההשקעות בחברות צעירות עם פוטנציאל להפסד אבל גם לתשואות דרמאטיות.

תחום הפודטק גדל: עשרות חברות מאז 2020

מאז תחילת שנת 2020 הוקמו בישראל לבדה עשרות חברות מתחום הפודטק. חברות המציעות לא רק מוצרים אלא גם הטמעת תהליכים טכנולוגיים בתעשיית המזון, הגדלת תפוקת המזון, השבחת זנים, הארכת חיי מדף של מוצרים, אריזה יעילה, הפצה מהירה ומדויקת ועוד.
חלק מהחברות שהחלו לפעול בתחום הפודטק נתמכות על ידי תאגידי המזון הגדולים. מספיק להביט שנתיים לאחור כדי לגלות שאז, לתחום הפודטק כמעט לא היה ייצוג מקומי בישראל.

חברת ביונד מיט (המייצרת תחליפי בשר מחלבון מן הצומח) הייתה הראשונה מתחום הפודטק להפוך ציבורית בנאסד”ק (NASDAQ: BYND). היא הונפקה במאי 2019) ויצרה סביבה הייפ נרחב.  בחודשים הראשונים לאחר ההנפקה, משקיעים היו מרוצים מאוד מביצועי המנייה: החברה נסקה לערך מרשים של 8.5 מיליארד דולרים. אבל מאז הספיקה המניה לאבד כשני שלישים מערכה, להרוויח אותם (כמעט) חזרה ומתחילת שנת 2021 לאבד ערך באופן יציב עד לקביעת שיאי מינימום חדשים אחת לחודש חודשיים. מעניין יהיה לעקוב אחר מניית ביונד מיט לאורך שנת 2022 זאת משום שחברה גדולה כגון זו יכולה להיתפס כמייצגת את המתרחש בתחום הפודטק כולו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות מנוהל
תיק השקעות מנוהל ובהתאמה אישית: הגיע הזמן לתת לכסף שלך לעבוד בשבילך
קרן השקעות
מהי ההשקעה המפתיעה של קרן ההון הגדולה בעולם?
מסחר יומי בקריפטו
מסחר יומי בקריפטו, איך עושים את זה ואיפה?
נפילת הביטקויין
מה דעתו של רוברט קיוסאקי על נפילת הביטקויין ?
האמר חשמלי
GM משיקה: האמר חשמלי וצעד גדול בדרך לעקוף את טסלה