פודטק

ענף הפודטק נכנס לחיינו בסערה בשנים האחרונות, כשהוא מציע שילובי טעם ייחודיים בין אוכל לטכנולוגיה. בחוד החנית של הפודטק עומדות לאורך כל הדרך החברות שמפתחות בשר מתורבת ופתרונות חלבונים מן הצומח.

אפשר להגיד הרבה על השנתיים האחרונות ושילוב של טכנולוגיות מתקדמות בתחומים נטולי טכנולוגיה, כמו הביטוח (אינשורטק), הפיננסים (פינטק) או האוכל. מה שבטוח הוא, שמאז תחילת שנת 2021, דווקא אותו סקטור הפודטק שניראה כל כך מבטיח בתחילת 2020, לא הניב את התשואות המתבקשות וניראה מדשדש.

לצד מה שניראה כמו חוסר בהירות בתחום הפודטק – פיוצ’ר מיט, הישראלית מרחובות העוסקת בייצור של בשר מתורבת, מגייסת ממש לקראת סוף שנת 2021 כ – 320 מיליוני דולרים, לפי שווי שוק של 600 מיליון דולרים לפני הכסף. אז אמנם מדובר בחברה פרטית שנכון להיום אינה נסחרת בבורסה, ובכל זאת – פיוצ’ר מיט שהיתה הראשונה בולם שפתחה פס ייצור לתרביות רקמת שריר שהופכות למנות אוכל בשרניות וטעימות ללא גידול בעלי חיים או שחיטתם, גייסה במהלך שלוש השנים האחרונות כמעט 50 מיליוני דולרים, וכעת מגייסת בעיקר משתי חברות מזון גדולות המעוניינות להיכנס לתחום הפודטק, עוד 320 מיליוני דולרים כאמור. שווי השוק של החברה אחרי הכסף יעמוד על מעל 900 מיליוני דולרים – הרבה מעל כל חברת פודטק ישראלית אחרת.

המשקיעות הגדולות בפיוצ’ר מיט

שתי המשקיעות הגדולות בסבב זה של גיוס כספים מטעם החברה הן חברת עיבוד המזון האמריקאית ארצ’ר דניאלס מידלנד (ADM), וחברת טייסון פודס המייצרת ומשווקת בארה”ב עשרות מותגים מובילים של מזון תעשייתי, רטבים ואוכל מוכן. עבור שתי החברות הגדולות, ששתיהן נסחרות בבורסות של ארה”ב בשווי שוק של מיליארדי דולרים, זו אינה ההשקעה הראשונה בחברת פיוצ’ר מיט, ואפשר רק להניח מתוך העובדה הזו, כי מדובר בשתי ענקיות מזון תעשייתי אמריקאיות המעוניינות להשיג לעצמן דריסת רגל בתחום הפודטק, ואולי בעתיד לשתף פעולה עם יצרנית מובילה בתחום הבשר המתורבת, למשל בשילוב עבור מנות קפואות להכנה מהירה.

בכספי הגיוס הפעם, פיוצ’ר מיט מתכוונת להקים מפעל חדשני לייצור בשר מתורבת בארה”ב. זאת, לאחר שפיוצ’ר מיט עצמה היתה הראשונה להקים מפעל לייצור של בשר מתורבת, ממש כאן בארצנו הקטנטונת, ביוני השנה. מתקן הייצור שהוקם השנה בארץ תוכנן על מנת לספק כ – 500 ק”ג של מוצרי מזון מבשר מתורבת בכל יום, במחיר נמוך בכ – 20% ביחס למחירים הממוצעים לתחליפי בשר בארץ ובעולם. ההקמה של מפעל ייצור נוסף, הפעם באמריקה, הולכת יד ביד עם המגמה הבולטת באמריקה אסטרטגיות של שילוב תעשייה וקיימות: הייצור של מנות בשר מתורבת במפעלי פיוצ’ר מיט פולטים רק 20% מגזי החממה שנפלטים מייצור אותה כמות של מנות בשר בתעשיות הבשר המסורתיות. הייצור משתמש רק ב – 1% משטחי האדמה המשמשים בתעשייה המסורתית לגידול בקר, ורק בכ – 4% מכמות המים המשמשת לגידול בקר. בהינתן ההעדפה הברורה של ממשל ביידן להשקעות אחראיות ממש כמו זו – המפעל באמריקה צפוי לעשות חייל.

אז למה הפודטק הוא לא סיפור הצלחה, לפחות עד כה?

טרנד האכילה הבריאה, ההימנעות מצריכת מזונות מן החי והצריכה של תחליפים לחלבונים מן החי רק הולך ומתגבר עם השנים. מחקרים בארה”ב מצביעים על עלייה של עשרות אחוזים בהוצאות האמריקאים על מזונות תחליפיים מן הצומח, וגם בישראל אנחנו רואים טרנד דומה. וביחד עם זאת, שווי השוק של מרבית חברות הפודטק הגדולות רק הלך וצנח מתחילת השנה: ביונד מיט איבדה מאז תחילת שנת 2021 כמעט מחצית משווי השוק שלה, Oatly Group איבדה מעל 60% משווי השוק שלה, נקסטפארם איבדה כ – 48% משווי השוק שלה, ועוד. האם זה הזמן להשקיע במניות פודטק בתיק ההשקעות שלכם? ככל הנראה, מוקדם לקטלג את הסקטור כהצלחה בשוק ההון – גם במקרים של הצלחה על הצלחת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בדיור סוציאלי
השקעות בדיור סוציאלי – מה זה אומר ומדוע מדובר באופציה אטרקטיבית?
האם ביטוח הרכב משתנה בהתאם למספר הרכבים בבית?
עצות להשקעות אלטרנטיביות
עצות לאובדי עצות: השקעות אלטרנטיביות
קטי ווד
חדשנות משבשת: קאת’י ווד וקרן ההשקעות ARK
מטבעות קריפטו
בוני אנד קלייד גירסת הקריפטו: גנבו והלבינו מאות אלפי מטבעות ביטקוין גנובים