פוד טק

בשנת 2014 התפרסם באחד מהמגזינים המדעיים היוקרתיים בארה”ב מאמר בשם “המחיר הסביבתי של הסטייק”, שעשה הדים. הוא התפרסם כארבע שנים לאחר פרסום של האו”ם שכונה “צילה הארוך של תעשיית הבשר למאכל”, כשבשיניהם המוקד היה המחירים הסביבתיים הגבוהים שאנחנו משלמים עבור ההמבורגר הבא שלנו, מחירים גבוהים באופן מפתיע. היום, כשאנחנו מודעים כל כך לרכיבים התזונתיים בכל ביס, כשמעל גבי אריזות חומרי הגלם כתוב בגדול כמה סוכר, כמה שומן וכמה ערכים תזונתיים כדי שנוכל לשמור על הבריאות – חשוב להכיר גם את המונח “המחיר הסביבתי של הסטייק”, ולדעת שיש דרך למנוע את ההרס האקולוגי שתעשיית הבשר אחראית לו.

בשורה התחתונה: כמה עולה לנו כל סטייק?

תעשיית המזון מן החי היא התעשייה הפוגעת ביותר באיכות הסביבה, מכל בחינה. זו התעשייה ה”יקרה” ביותר מבחינת ניצול משאבים: על בסיס נתונים שנאספו מחוות וארגונים שמפיקים כמעט 90% מכלל המזון בעולם, כ – 40,000 ארגונים בכמעט 120 מדינות, עולה כי תעשיית הבשר משתמשת ביותר מ – 83% מכלל שטחי האדמה המשמשים לייצור מזון בעולם; היא אחראית למעל 60% מכלל פליטת גזי החממה מתוך כלל הפליטה בתחום החקלאות ואחראית למעל מחצית משיעור זיהום האדמה והמים בעולם.

מחקר שפורסם בשנת 2014 השווה אכילת ק”ג אחד של בשר, מבחינת הזיהום הסביבתי ופליטת גזי החממה, לשימוש ב – 3.5 ליטרים של דלק. אם הרכב שלכם נוסע כעשרה ק”מ לליטר, זה אומר שסטייק טוב מזהם את הסביבה כמו נסיעה ברכב הפרטי שלכם, מתל אביב לנתניה.

כל זאת, לצד נתונים פחות ממחמיאים בנושא הבריאות של צריכת מוצרים מן החי. מחרים רבים תומכים ברעיון שתזונה טבעונית היא בריאה יותר, דלקתית פחות ומעודדת שמירה על משקל גוף תקין. אכילת בשר בקר, אגב, היא מזהמת יותר סביבתית ביחס לאכילת בשר עוף, או אפילו חזיר.

מה אפשר לעשות?

תעשיית הפודטק, שהפכה לכוכבת הבלתי מעורערת של 2020 וממשיכה להשפיע על שוק ההון והצריכה גם ב – 2021, מציעה אלטרנטיבות למוצרים מן החי, ביעילות גבוהה יותר של חלבונים. שפע של מוצרים מחברות שונות מציעות מוצרים תחליפיים לבשר בצורת נקניקיות, המבורגרים, ואחרים, במחירים כמעט זהים למחירים של קילו בשר, ויש שיספרו כי איכות החלבון במוצרים תחליפיים אלו גבוהה יותר, לצד תכולת שומנים נמוכה יותר.

אין ספק שהפופולאריות של מוצרים כמו ביונד מיט ואחרים בעולם עולה באופן משמעותי בשנים האחרונות. מוצרים כאלה זמינים לרכישה לא רק במכולות ובחנויות הסופר, אלא גם במסעדות ואפילו במסעדות בשרים. בישראל, מזללות המבורגרים ומסעדות בשרים רבות חתמו על הסכמים שונים עם יצרניות תחליפי בשר מן הצומח להצעת מנה צמחונית או טבעונית תחליפית להמבורגר פרה עסיסי, ואפילו מקדונלדס, המציעה בימים אלו מנות פלאפל למשל, ביצעה בשנת 2019 פיילוט עם ביונד מיט למכירת המבורגר מן הצומח, בפברואר השנה פורסם כי החברה מתכוונת להציע המבורגרים טבעוניים של ביונד מיט גם בשוודיה ובדנמרק, אולם לא ידוע מתי יוצע המבורגר כזה גם בישראל.

הזדמנויות להשקעה תוך כדי השקעה בבחירות הירוקות יותר

מעבר לנושא התזונתי, גם בתיק ההשקעות שלכם חשוב לדעת כי תעשיית תחליפי הבשר צומחת בקצב דו ספרתי מידי שנה, בארץ ובעולם. מאז שנת 2019 עלה שווי השוק של תחליפי הבשר בישראל ביותר מ – 25% והוא שווה כיום מעל 330 מיליוני שקלים.

מי שהשקיעו בסקטור הפודטק בישראל בשנה האחרונה, נהנו כפי הנראה מתשואות נאות. קרן הנאמנות של תכלית, למשל, המשקיעה בפודטק, הציגה ב – 12 החודשים האחרונים תשואה של מעל 26%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

משאית חשמלית
המשאית של בנט בדרך לאקזיט של מיליארדים: האח הבכור של ראש הממשלה עם המשאית החשמלית הראשונה
P2P
השקעות אלטרנטיביות 2021
פודטק
פודטק – הכוכב הבא בעולם ההשקעות הישראלי!
ג'ף בזוס
שלב המסקנות: בזוס חזר מטיסת התיירות לחלל ומה צופן העתיד לסקטור התעופה?
הדור הבא של עולם ההשקעות
הדור הבא של עולם ההשקעות- השקעות אלטרנטיביות