פורד

הנהלת פורד בראשות המנכ”ל ג’ים פארלי מאמינה בעתיד ירוק ומשקיעה הון משאבים רבים במעבר לרכבים החשמליים ובתשתיות בהשקעה כספית כוללת של 11.5 מיליארד דולר, השקעה זו עשויה להוסיף למשק האמריקאי כ-11 אלף מקומות עבודה. אפשר לומר כי השנה האחרונה הייתה שנה מצוינת עבור התאגיד כאשר מניית החברה זינקה ב-117% לשווי שוק של 56.2 מיליארד דולר. בשנת 2020 מכרה החברה כ-1.8 מיליון כלי רכב בארה”ב, כאשר מתחילת השנה הדגם Ford F-Seires מדורג שביעי מבין יצרני הרכב עם סך מכירות של כ-362 אלף יחידות.

כבר בתחילת שנת 2018 הכריזה חברת פורד על כוונתה להשיק 40 רכבים חשמליים עד שנת 2022. מדובר לא רק ברכבים חשמליים לגמרי אלא גם ברכבי הייבריד, המשתמשים בדלק פוסילי לצד מערכות חשמליות, כמו למשל הפורד Escape פלאג אין הייבריד הנמכר גם בארץ. בפברואר 2021 התחייבה פורד להקצות 22 מיליארד דולרים לפיתוח רכבים חשמליים ושבעה מיליארד דולר נוספים לפיתוח יכולות נהיגה אוטונומיות. למרות מהלכים מעין אלה פורד נחשבה עד לעת האחרונה כמפגרת מעט מאחור בכל הקשור למעבר לייצור רכבים חשמליים בלבד אולם הכרזה חדשה של יצרנית הרכב הוותיקה מחייבת הערכת המצב מחדש. לאחרונה נודע שחברת פורד (NYSE: F) וחברת האנרגיה הדרום קוריאנית SK Innovations (KRX: 096770) ישקיעו יחד כ – 11.5 מיליארד דולרים במיזם משותף להקמת שני מתחמי ענק, אחד בקנטקי ואחד בטנסי, בהם ישכנו שלושה מפעלים לייצור סוללות ומפעל לייצור רכבים חשמליים שלמים. מדובר בהשקעה הגדולה ביותר שביצעה חברת פורד אי פעם בהקמת מפעל.

בקמפוס של פורד בטנסי יועסקו כ – 6,000 עובדים

ההשקעה המשותפת הגדולה של פורד ושל SK Innovations צפויה ליצור כ – 11,000 משרות חדשות. 6,000 עובדים יועסקו במפעלים אשר ישכנו בקמפוס החדש שייבנה בעיר סטנטון במדינת טנסי ארה”ב. הקמפוס מכונה “האליפסה הכחולה” (Blue Oval), שם המתאר את רקע הסמל של חברת פורד. בקמפוס הענק ייוצרו גרסאות חשמליות של הטנדרים הפופולאריים של חברת פורד מסדרת F. עוד ישכון במקום מפעל לסוללות עבור רכבים חשמליים. בהכרזה של פורד אודות הקמת המתחם החדש נאמר שהוא נועד להיות כזה המייצר אפס פליטות פחמן ואפס פסולת להטמנה. הקמפוס השני שמקימות פורד ו – SK Innovations ישכון בעיר גלנדייל שבמדינת קנטקי בדרום ארה”ב. בקמפוס זה יועסקו כ – 5,000 עובדים בשני מפעלים גדולים לייצור סוללות להנעת רכבי פורד ולינקולן מהדורות הבאים. ייצור בכל המפעלים החדשים אמור להתחיל עד שנת 2025.

מתקני מיחזור בסמוך למפעלים החדשים

מעניין לדעת שבסמוך למפעל הסוללות הגדול החדש בטנסי מקימה פורד מתקן למחזור חומרים מסוללות ישנות של רכבים חשמליים. מתקן המחזור יופעל על ידי חברת Redwood Materials אשר הוקמה על ידי בכיר לשעבר בחברת טסלה. פורד משקיעה כ – 50 מיליון דולרים בחברת Redwood Materials כדי לסייע להרחיב פעילותה. חברת רדווד מבטיחה מצידה שתוכל למחזר כ – 95% מן החומרים המשמשים בייצור סוללות לרכב חשמלי וביניהם קובלט, ליתיום, נחושת וניקל. השימוש בחומרים ממוחזרים יאפשר חיסכון בעלויות ייצור כמו גם הפחתה משמעותית של טביעת הרגל האקולוגית הכרוכה בכריית מינרלים חדשים מהקרקע.

משטרת מישיגן תנסה את הפורד מוסטנג החשמלי

עד כה פורד השיקה שני דגמים חשמליים אשר מעוררים עניין רב במיוחד. הראשון הוא הגרסה החשמלית לדגם הפופולארי ביותר של פורד בכל הזמנים, המוסטאנג הספורטיבי. לאחרונה נודע שה- Ford Mustang Mach-E החשמלי, המאיץ מאפס למאה ב – 3.5 שניות, ייבחן על ידי משטרת מישיגן השוקלת לבחור בדגם זה כמי שישמש כניידות החשמליות הראשונות שלה. גם הטנדר החשמלי של פורד, ה- F-150 Lightning, מעורר ציפייה, אפילו נשיא ארה”ב מר ג’ו ביידן צולם עורך בו נסיעת מבחן. הטנדר יתחיל להימכר במהלך שנת 2022 ועד כה הוזמנו מעל ל – 70,000 יחידות ממנו.
בעבר צפתה פורד שעד שנת 2030 כ – 40% מהרכבים שתמכור יהיו חשמליים. לאור הצלחת שני הדגמים החשמליים שהוזכרו וההחלטה להגדיל שוב את ההשקעה בתחום הרכבים החשמליים עדכנה לאחרונה חברת פורד את תחזיותיה והיא צופה כעת שעד שנת 2030 שניים מכל שלושה רכבים שתמכור יהיו חשמליים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירת שוק
שוורים ודובים: אילון מאסק לועג לנשיא ביידן, אוורגרנד צוללת ב-17% וגוררת אחריה ירידות שערים חדות במדדים המובילים
קריפטו בישראל
נשיא לשכת רואי החשבון בישראל: הגיע הזמן לאמץ את שוק הקריפטו
בועת אגרות החוב
אגרות חוב- האם זו בועה?
קריפטו למתחילים
קריפטו למתחילים: מי המטבעות המובילים, איך אפשר להיחשף לעולם ומה הסיכונים?
קרן P2P
קרן P2P – השקעה אלטרנטיבית למביני עניין!