פיזור סיכונים

הכלל הראשון ביצירת רווחיות מנטילת סיכון הוא זה: ככל שהסיכון עולה, התשואה במקרה של רווח תעלה גם היא. המשמעות היא שהפוטנציאל לרווחים עומד ביחס ישר לסיכון להפסיד. למעשה, לו היינו כולנו יודעים בתחילת שנת 2021 שמניית פייסבוק תעלה בכמעט 23%, או שמניית טסלה שהתחילה את השנה בירידות שערים תסיים את 2021 עם תשואה של 38.2% – כולנו היינו משקיעים באותם סוסים מנצחים. לעומת זאת, אף אחד לא ידע בוודאות, למשל, שמניית טבע תאבד השנה כמעט 20%, או אפילו שהביטקוין, ההימור המוסדי והמוכר משוק ההשקעות במטבעות קריפטו, יאבד במהלך החודש האחרון 16.3%. משקיעים וותיקים יודעים: לפעמים אתה מרוויח, ולפעמים אתה מפסיד, וככל שהסיכון הנלקח, או המרכיב הספקולטיבי בתיק, הוא גדול יותר – כך גם הסיכוי לרווח ולהפסד.
מהי האסטרטגיה המסייעת לתיקי השקעות להתמודד עם נכסים שמאבדים מערכם? פיזור השקעות, כמובן. תיק השקעות מגוון ומפוזר היטב – מגן על עצמו מפני עליות ערך פתאומים מחד, אבל גם מפני הפסדים גדולים. כך תדאגו לפיזור מיטבי של תיק ההשקעות שלכם.

פיזור בין סקטוריאלי

שוק ההון נוטה להצביע על כיוון משותף, כללי, ככל שההשפעות על מחירי המוצרים להשקעה נובעות משינויים בשוק או מהעדפות משקיעים. כך, כשהפיזור בתיק מוביל למספר מוצרים שכולם מאותו הסקטור (פארמה, תשתיות, אנרגיה, אינשורטק וכדומה) – הפיזור לא מספיק איכותי. כדאי להשקיע במוצרים ברמות שונות של סיכון וגם במוצרי השקעה מסקטורים שונים.

עוד אלמנטים של פיזור שכדאי לקחת בחשבון

ממש מאותה הסיבה, על מנת לאפשר לתיק ההשקעות להתנהל “בין הטיפות” ובמקרה של ירידות שערים במוצרים מסוג אחד, לאפשר עליות שערים ממוצרים אחרים – כדאי לפזר את ההשקעות על בסיס עוד משתנים, כמו למשל גודל החברה, פיזור גיאוגרפי, וכדומה. ככל שהתיק מפוזר באופן מושכל יותר – כך הרווחים שהתיק יגרוף צפויים להיות יציבים ובטוחים יותר.

לא לשכוח השקעות אלטרנטיביות

משקיעים בשוק ההון ה”מוסדי” שוקלים לא אחת גיוון של תיק ההשקעות שלהם באמצעות אפיקים אלטרנטיביים, כמו השקעה בשוק הקריפטו או השקעה בנדל”ן. ערוצים אלטרנטיביים להשקעה מתנהלים בדרך כלל על פי סט שונה של כללים ועל כן הם מצביעים על תנודתיות משל עצמם, ובכך – מהווים אפיק מעולה לפיזור הסיכון של ההשקעה שלכם.

 קרנות גידור ואסטרטגיות השקעה מורכבות

לבסוף, נזכיר כי אסטרטגיות השקעה שונות, כמו למשל פוזיציית שורט (פוזיציה שמתאימה למשקיע כאשר ההנחה שלו שמחיר הנכס להשקעה יירד ולא יעלה) מאפשרת ניהול חכם של תיק השקעות בשוק ההון בכל מצב, בירידות שערים כמו גם בעליות שערים. קרנות גידור (Hedge Funds) מתמחות בדיוק בזה: אסטרטגיות אקטיביות ליצירת רווחים בשוק תנודתי ובכל כיוון מחירים. אמנם, השקעה בקרנות גידור דורשת משקיעים כשירים וסכום מינימאלי לא מבוטל להשקעה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מהן הדרכים הכי יעילות לייעל את העבודה בעסק?
סין
עוד בשורת איוב לתאגידים בסין: הממשל נגד מותגי היוקרה ונגד האולטרה עשירים במדינה
זהב שחור
האם זה הסוף של הזהב השחור?
השקעה באת'ריום
הטוען לכתר בשוק הקריפטו: האם זה הזמן להשקיע באת’ריום?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: סין מכריזה מלחמה על מטבעות הקריפטו, הביטקוין והאת’ריום צוללים ב-10%