פייסבוק

האם “הפור נפל” על חברות הטכנולוגיה?

ב-10 בינואר בשנת 49 לפנה”ס חצה יוליוס קיסר עם צבאו את נהר הרוביקון. נתיב הנהר שימש קו הפרדה בין איטליה לגאליה. משמעות חציית הרוביקון היא חוסר כבוד להחלטת הסנאט הרומי, דבר שהוביל למלחמת אזרחים בה ניצח קיסר את פומפיוס, ומשם צבר יוליוס קיסר צבר ועוצמה, מספרים כי התנהגותו בימיו האחרונים הייתה שחצנית. בסופו של דבר, קיסר נרצח באידו של מארס, בתיאתרון פומפיוס וכך תקופת שלטונו הגיעה לסופה. במערכת הבחירות האחרונה, ענקיות הטכנולוגיה לקחו צעד אחד קדימה והתערבו, חשבונות של פוליטיקאים נחסמו, פרסומות פוליטיות נשללו,  והפוליטיקאים קיבלו את ההרגשה כי צוקרברג מסרב להקשיב, הרגשה כי צוקרברג מנהל את המדינה ולא אנשי הממשל. בנוסף לכך, הטענות כי פייסבוק שולטת בעוצמה רבה בעולם הפרסום ופוגעת בעסקים קטנים לא הוסיפה יתר על המידה. אמנם, פייסבוק ביצעה מספר מהלכים עסקיים מדהימים בשנים האחרונות, אך האם מהלך אחד מול המערכת הפוליטית יכול לגרום לחציית הרוביקון ושינוים רגולטורים מול השלטונות? באירופה,  השלטונות החזירו את הכוח והשליטה לידיהם, כאשר על הפרק עולה הדרישה לפרק את ווטסאפ ואינסטגרם מפייסבוק, ודרישה להסיר תכנים לא חוקים מהרשת.

האתגר הגדול של צוקרברג ופייסבוק

פייסבוק ניצבת בפני אחד המשברים הגדולים ביותר בתולדותיה. למעשה, המייסד מארק צוקרברג מנסה להדוף את הביקורת נגד פייסבוק בעקבות תחקירים שהצליחו לעורר גלים, לא מעט בשל השימוש במידע שפייסבוק אוספת ומוכרת בעבור חברות וארגונים ובכך מפרה את מדיניות הפרטיות של המשתמשים בה. נוסף לכך, בארה”ב החל הממשל האמריקאי להעמיק את המעורבות שלו בפעילות החברה וזאת על רקע המטבע הדיגיטלי אותו פייסבוק מפתחת בשנה האחרונה לצד קולות שקוראים לסנאט להתערב בכוחה של פייסבוק, מה שגורר לא מעט דאגה מצד המשקיעים שמבינים כי ספינת הדגל מצויה בסערות חזקות שעלולות להוביל לא רק להפסדים כבדים אלא אפילו לפגיעה בשמה של פייסבוק כרשת החברתית הגדולה בעולם אך גם פלטפורמת הפרסום. פלטפורמות הפרסום של פייסבוק זוכה גם היא לביקורת בעקבות עליית מחירים שהתרחשה דווקא בתקופת הקורונה, מה שזיכה אותה בביקורת שהובילה בהמשך להצהרה מצד הדוברים שלה כי היא תעשה את המאמצים לסייע לבעלי עסקים בתקופה הזו, באמצעות אלגוריתם ייחודי אותו פיתחה ואשר מאפשר חשיפה גדולה יותר לקהלי יעד רלוונטיים.

הרשת החברתית הגדולה ביותר נמצאת התקופה הכי מאתגרת שלה?

למרות היותה הרשת החברתית הגדולה בעולם, פייסבוק מתמודדת עם לא מעט מתחרות שנוגסות ברווחים והופכות את התדמית של הרשת למיושנת, כמו טיק טוק. למרות שהרווחים שלה זינקו ב 25% ועם הכנסות של 7.35 מיליארד דולר, המשקיעים לא מתרגשים מכך ובהתאם לכך המנייה של החברה צנחה רק בשנה האחרונה ב 7%, לא מעט בצל שערוריות כמו תשלום קנס בגובה של 5 מיליארד דולר כמו גם תביעות משפטיות שעומדות נגדה.

הרשת עלתה לכותרות לאחרונה בעקבות חסימת חשבונו לצמיתות של נשיא ארה”ב לשעבר דונלנד טראמפ. המהלך הפכני שלה ושל טוויטר הוביל לרעש תקשורתי עצום, לא מעט בשל מחשבות של רבים לגבי הכוח של הרשת וכיצד היא יכולה בלחיצת כפתור לבצע “סגירת פיות” וזאת למרות שמארק צוקרברג עצמו אמר כי הגבול נחצה בעקבות המהומות בגבעת הקפיטול. יתרה מכך, פייסבוק עצמה החלה לחסום קבוצות של מתנגדי חיסונים בעקבות שימוש לרעה בפלטפורמה מה שהוביל עוד פעם את החברה לכותרות.

אין ספק כי פייסבוק חוללה מהפכה עצומה שמשפיעה על חייהם של מיליוני בני אדם בכל רחבי העולם. עם זאת, היא ניצבת בפני אתגרים לא פשוטים שמאתגרים את כוחה בצורה משמעותית. עם זאת, החברה שהתחילה בתור מיזם של סטודנט שאפתן בהווארד והפכה לאימפריה איננה מתכוונת לסערות להחליש אותה אלא להפך – לחזק את כוחה ולהראות כי היא עדיין לא אמרה את המילה האחרונה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

בלנדר הלוואות חברתיות
הלוואות חברתיות – בלנדר
נדל"ן סוציאלי ואנרגיה מתחדשת
אלטרנטיבה במבחן – נדל”ן סוציאלי או אנרגיה מתחדשת?
קורונה
קורונה תוצרת מקסיקו, קורונה תוצרת סין
טעויות בהשקעות נדלן
5 טעויות נפוצות בהשקעות בתחום הנדל”ן בארץ
BMW
הנסיכה מגרמניה יוצאת לכבוש את הממלכה החשמלית: BMW