מדד המחירים ליצרן

בינואר 2021 פורסמו דו”חות הכלכלה של סין, ארץ השמש העולה, ואין ספק שהיא זכתה בכתר. בעוד כל מדינות העולם מציגות שיעורי חוב הולכים ועולים, אבטלה גואה ותמ”ג שמתכווץ עד כאב – בסין דיווחו על צמיחה חיובית של 2.2% במהלך שנת 2020. איך זה קרה? והאם זה הזמן להעביר חלק מההשקעות לשוק הסיני?

נתחיל בסוף – סין ממציאה לעצמה את הנתונים שלה

בניגוד למדינות העולם המערבי, האזרחים בסין ידועים כממושמעים וכך, על מנת לעמוד ביעד (כמו למשל יעד של צמיחה בשנת הקורונה, שללא ספק השפיעה באופן דרמטי על סין, לא פחות מאשר על שאר העולם), היא רק צריכה להחליט על כך. בעוד נתונים כמו התוצר המקומי הגולמי בסין נקבעים כמעט על ידי הממשל, נתונים אחרים של המצב הכלכלי במשק הסיני פחות מאפשרים משחק בהם, אלו הם למשל יחס החוב תוצר (שבסין זינק בשיעורים גבוהים יותר מאשר בארה”ב או בישראל),

מה קורה עם הפיצול במדדים?

ינואר 2021 הסתיים בסין עם עלייה במדד המחירים ליצרן (PPI), אולם לצד עלייה זו – אנחנו רואים ירידה במדד המחירים לצרכן (CPI) – מה שמשקף חוסר הלימה. אחרי הכל, אם מדד המחירים ליצרן עלה, המשמעות היא שמחירי הייצור עלו, והעלייה הזו במחירים בדרך כלל צריכה להתגלגל אל הצרכן. איך אפשר להסביר את מה שנראה כמו חוסר יציבות בשוק? המצב כנראה מגלה על מדינה בחוסר איזון משמעותי, מתחת לאותה חזות שלטונית קפדנית ומדוקדקת. כשהמדדים “בורחים” לכל עבר, אנחנו יכולים לדעת שמשהו יצא לגמרי מאיזון.

סין מתנהלת על פי כללים אחרים לגמרי

נתוני הצמיחה של השוק הסיני בשנת הקורונה, היא שנת 2020, גרמו לחלק מהמשקיעים להניח – שסין בדרך לכבוש את העולם. כלכלת סין צפויה לעקוף את כלכלת ארה”ב, לפחות במדדים כמו התמ”ג, עד שנת 2030, ולהפוך הכלכלה החזקה, הגדולה, והקובעת ביותר בעולם. האם זה באמת כך? אנחנו בספק, זאת, מפני שאנחנו מבינים שהכלכלה של סין פועלת לפי סט אחר לחלוטין של כללים, שבסופו של דבר, כך אנחנו מאמינים, יגרמו למשקיע המערבי להרים גבה.

בואו נחזור שש שנים אחורה, לשנת 2015. באותה שנה איבדו המניות בסין עשרות אחוזים מהשווי שלהן במהלך החודשים יולי ואוגוסט, חודשים קשים לכלכלה הסינית. מה בחר הממשל בסין לעשות? הוא התערב בצורה שתיראה למשקיע המערבי לא מוסברת. למשל: הממשל התערב ואסר על חלק מההנפקות שנקבעו לאותה שנה, הלווה סכומי עתק לחברות השקעות על מנת לעודד ביקושים, אסר על מכירה של חלק מהמניות (בעיקר המוסדיות) ואפילו איים בענישה פלילית על מנהלי חברות שימכרו את הנכסים שברשותם.

מה יקרה עם כלכלת סין בשנים הקרובות?

ייתכן (אם כי לא בטוח לחלוטין) שהתמ”ג של סין יעקוף את זה של ארה”ב, וסין תהפוך, על פי מדדים מסוימים, להיות הכלכלה הגדולה בעולם. אבל ביחד עם זאת, אנחנו רואים ששיעור הסינים בגיל העבודה יורד עקב ילודה שלילית, וששיעורי הסינים מתחת לקו העוני הולך ועולה, מה שיפגע ביחס בין פריון לאוכלוסייה. בנוסף,

והנה עוד נתון מעניין, שעלול להדליק נורת אזהרה: השווי המוערך של כלכלת סין עומד על מעל 15 טריליוני דולרים. אולם נזילות נכסי הבנקים בסין – עומד על טריליון אחד בלבד. מה המשמעות? שוב, אנחנו רואים את הקומוניזם הסיני משחק עם המשפרים על מנת להציג מצג שלא בטוח שהאחיזה שלו במציאות היא מספקת. עודפי האשראי העצומים הללו יתגלגלו, לפחות חלקם, בסופו של דבר אל החוב הציבורי – וזה עלול להיות מחזה עצוב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
סטייק אלטרנטיבי? יש חיה כזו!
טריליון דולרים מערב הסעודית יושקעו בבניית מגדל שכמותו עוד לא ראיתם
בניה ירוקה
קלינטק: שיתוף פעולה בין ענקית הנדל”ן עזריאלי וסולאראדג’ בבניית קמפוס ללימודי אקולוגיה
השקעות אלטרנטיביות
למי מתאימות השקעות אלטרנטיביות?
דוראל
קלינטק בעלייה: דוראל אנרגיה בעסקת ענק בשווי מאות מיליוני דולרים בארה”ב