פמטק

סקטור הבריאות נהנה מאור הזרקורים למשך תקופה לא מבוטלת במהלך השנים 2019 ו – 2020. מעבדות שסיפקו מוצרים ואביזרים לתחום כמו גם חברות סטארט אפ שפיתחו את הדבר הדיגיטלי הבא בתחום, היו ההשקעה החמה של התקופה שלפני החיסונים. היום, זה ניראה כי דווקא אורן של חברות הסטארט אפ בתחום החדשנות הרפואית והרפואה מרחוק הועם – ובמקומם נכנס שחקן חדש לתחום, כזה שתופס כרגע נתח קטן מן השוק – אולם מראה סימני צמיחה מהותיים.

אנחנו מדברים, כמובן, על סקטור הפמטק (FemTech) – סקטור הטכנולוגיה הנשית. במהלך שנת 2021, הצליחו חברות פמטק לגייס באופן מצרפי פחות ממיליארד דולרים (כ – 800 מיליוני דולרים), אולם מומחים מעריכים כי שווי השוק המצרפי של חברות הפמטק צפוי להגיע לכ – 50 מיליארדי דולרים עד שנת 2025. מתוך אותם 800 מיליון דולרים שהושקעו בחברות פמטק, אגב, כ – 140 מיליוני דולרים הגיעו למספר לא מבוטל של חברות בתחום, הפועלות בישראל.

מה מייחד את תחום הפמטק, אילו מניות מסקרנות אפשר למצוא בסקטור זה והאם זה הזמן לרענן את תמהיל ההשקעות עם מניות ומוצרי השקעה מתחום הפמטק?

פמטק – כל מה שנשים צריכות

תחום הפמטק הוא תחום הפיתוח והייצור של מוצרים המקושרים לבריאות, עבור נשים. בעוד נשים מהוות כ – 51% מאוכלוסיית העולם, מוצרים וטכנולוגיות לבריאות האישה מהווים נתח שולי מכלל הפיתוחים בסקטור הבריאות, ואם נשווה את הסכומים המושקעים בטכנולוגיות פמטק, לאלו המושקעים בפתרונות בריאות לגברים, למשל לפיתוח תרופות המסייעות להשגת זקפה גברית – נגלה כי שיעור הגיוסים והסכומים המושקעים בבריאות הגבר עולים על אלה של סקטור הפמטק פי חמישה ויותר. אם כן, מדובר בשוק שנמצא כרגע בחיתוליו, עם השקעות בשיעורים נמוכים – וצמיחה בקצב מעורר השתאות. לאור העובדה שעל פי המספרים, יש לסקטור הפמטק הרבה קהל, והרבה מקום לצמוח – לא פלא שאנליסטים צופים שיצמח פי יותר מעשרה בשלוש השנים הקרובות.

אילו פיתוחים ומוצרים כלולים בסקטור הפמטק? ובכן, הסקטור העוסק בבריאות האישה, כולל מגוון נרחב של מוצרים, אפליקציות, פיתוחים דיגיטלים ושירותים המסופקים לנשים בלבד. בתוך מגוון החברות שנכנסות להגדרה, אפשר למצוא למשל מוצרים ושירותים בתחום הפריון והמחזור החודשי, הריון לידה והנקה, מחלות ומצבים אופייניים לנשים (כמו בעיות ברצפת האגן), מיניות נשית, ועוד הרבה.

מיעוט של השקעות, בסימן עליה מובהק

בשנת 2021, כלל ההשקעות בסקטור הבריאות בחברות ישראליות עמד על כ – 2.4 מיליארדי דולרים. מתוך הסכום העצום הזה, כאמור, רק 138 מיליוני דולרים הושקעות בחברות פמטק. ביוני 2021 הונפקה בבורסה של תל אביב חברת פלסאנדמור – העוסקת בייצור של מכשור רפואי ופיתחה מכשיר אולטרה סאונד ביתי לנשים במהלך ההריון. החברה כאמור הונפקה ביוני 2021, ועד כה הפסידה כ – 20% ביחס למחיר ההנפקה. בחודש האחרון השיגה המניה תשואה חיובית של כ – 5%.

עוד חברת פמטק ישראלית שהודיעה על כוונתה לבצע הנפקה במהלך שנת 2022 היא חברת אילומיג’ין, המפתחת מוצר שנועד להחליף את המוצרים המשמשים בבדיקות צוואר הרחם, המכונות בדיקות PAP והבודקות נוכחות תאים סרטניים או קדם סרטניים.

במאי השנה שעברה פרסם עיתון הניו יורק טיימס מאמר שכותרתו: “האם הפמטק הוא הדבר הגדול הבא?”. ניראה שמאז ועד היום מסתמנת תשובה חד משמעית על רקע העלייה בעניין של משקיעים בסקטור. מעל 200 חברות פמטק פועלות בשווקים בין לאומיים נכון לתחילת שנת 2022, חברות גדולות רבות עוד לא ביצעו הנפקה. כדאי לבחון חברות כמו נורקס (Nurx), חברת ייצור למוצרי בריאות המתמחה בתחום הפריון לנשים, ולחברת Cleo Labs המפתחת פלטפורמות לניהול המשפחה  ואשר גייסה במהלך שנת 2021 כ – 40 מיליון דולרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכב חשמלי
מס נסיעה על רכבים חשמליים: האם זה יקרה וכמה זה יעלה?
קרן ריט
היתרונות של קרנות נדל”ן
בלוקצ'יין
מאחורי המסחר בנכסים קריפטוגרפיים: הכול על בלוקצ’יין
חטיבת המכוניות החשמליות של וולוו מתחממת: צפויה לשחרר בקרוב שלושה דגמים מוצלחים
שוורים ודובים
שוורים ודובים: נגמר להם הכוח, משק האנרגיה בסין קורס ובארה”ב חברות הטכנולוגיה הסיניות נכנסות לשוק דובי