פסגת האקלים

מה הן השקעות סביבתיות?

השקעות סביבתיות הן סוג של השקעה בחברות או בתאגידים אשר תומכים או מספקים שירותים ידידותיים לסביבה. באחרונה, עושה רושם שמשקיעים רבים מתבלבלים בין השקעות אתיות לבין השקעות סביבתיות.
השקעות אתיות מבוססות על תהליך מיון של המשקיע או מנהל הקרן, תהליך בו הם קובעים קריטריון כמו למשל טבק, אלכוהול, צער בעלי חיים, נשק ועוד.

השקעה סביבתית הן השקעות שמתייחסות ב-100% לפעילויות המועילות לתחום הסביבה, תחום שהחל להתפתח בשנות ה-90 ומדריך ההשקעות הסביבתיות החל להתפתח, מספר שנים לאחר מכן. ובעקבות זאת החלו לצמוח המונחים אנרגיה ירוקה ומתחדשת, קלינטק ועוד. בעקבות התפתחויות אלה, בתחילת שנות המילניום, החל להתפתח בעולם דיווח תאגידי בוא חברות מדווחות על פי קריטריונים לגבי ניצול משאבים, סוגיות ממשל, ענייני קהילה ועוד. את כל אלה ניתן לסכם ב-ESG, גורמים סביבתיים, חברתיים וממשלתיים. על פי גישה זו, לכל תאגיד צריכה להיות אחריות חברתית ואחריות תאגידית.

עם זאת, ציבור המשקיעים עדיין מבלבל בין תחומים אלה משתי סיבות, הסיבה הראשונה היא שהתחום האתי לא תמיד ברור לכולם, וקיימת חפיפה בתחומים מסוימים. למשל, תאגידים המחויבים לנושאי איכות הסביבה מבחינה אתית. אחת ההשקעות הסביבתיות המוכרות לכולם היא השקעה בארנגיה ירוקה ומתחדשת, מדובר באחד השווקים המבטיחים לטווח הארוך וזאת בהמשך למדיניות של מדינות מובילות בעולם כמו ארה”ב ומדינות האיחוד האירופי

הטכנולוגיה שתציל את כדור הארץ

השקעה ירוקה, תחום האנרגיה הירוקה כולל יצירת חשמל ירוק, המשמעות הסביבתית היא הפחתת פליטת גזי החממה, ובכך למנוע את התחממות כדור הארץ. כאשר משקיעים בוחרים להשקיע בחברות ירוקות, חברות בעלות אנרגיה ירוקה, על פי ההגדרה מדובר בחברות שמייצרות אנרגיה באמצעות מים, רוח ושמש, או בחברות שפותרות בעיות סביבתיות אחרות כמו ניהול פסולת, הפחתת זיהום, מחקר ופיתוח טכנולוגיות נקיות ועוד. חשוב לומר, ככל שהביקוש לאנרגיה ירוקה ומתחדשת גדל, וככל שהטכנולוגיה מתפתחת, כך מחיר ייצור האנרגיה יורד. אפשר להסתכל על שנת 2010, העלויות הכרוכות בהפקת אנרגיה מרוח צנחו ב-20%, והמחירים צנחו ביותר מ-80% מאז שנות ה-80.

עתיד התעשייה הוא שילוב מאד מעניין בין טכנולוגיה מתקדמת לבין עידוד ממשלתי כמו שראינו בפסגת האקלים האחרונה, מדינות רבות החלו להציב יעדים ומהפכה הגדולה כבר כאן. כל מדינות האיחוד האירופי הציבו לעצמם יעד עד 2030, כולם ייצרו לפחות 32% מהחשמל באמצעות אנרגיה ירוקה ומתחדשת, גרמניה הכריזה על תוכנית לאומית בעלות של עשרות מיליארדי יורו, יעד הממשל הגרמני הוא לייצר עד 2030 כ-55% מהחשמל באמצעות אנרגיה ירוקה ומתחדשת. גם ארה”ב לא נשארה מאחור עם תוכנית עתק של הנשיא ביידן, שם יעד המדינה עד 2050, כ-100% מהאנרגיה תופק באמצעות מים, רוח ושמש.

לסיכום, ניתן לומר שאם בעבר אנרגיה ירוקה ומתחדשת הייתה טרנד זמני, היום היא המציאות, היא העתיד שלנו. ברור לכל אחד ואחת, הנפט יסיים את דרכו בכלכלה העולמית במוקדם או במאוחר. בנוסף, אפשר לראות השקעות עתק של ממשלות, יזמים ומשקיעים מוסדיים בתעשייה החדשה.

המשקיע הפרטי יכול לחשוף את תיק הנכסים שלו לאנרגיה ירוקה מתחדשת במספר דרכים:

1) לרכוש מניות בבורסה לני”ע

2) לרכוש קרנות נאמנות או קרנות מחקות

3) לבצע השקעות אלטרנטיביות בחברות בתחום האנרגיה הירוקה והמתחדשת (השקעות חוץ בורסאיות)

מומלץ להיוועץ עם מתכנן פיננסי בנושא, מעוניינים לשמוע עוד על השקעות ירוקות ואנרגיות מתחדשות? השאירו פרטים ומתכנן פיננסי מקצועי יחזור אליכם בהקדם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מלכת אנגליה
תיק ההשקעות של המלכה
השקעה אלטרנטיבית
כיצד משבר האקלים משפיע על אספקת הגומי העולמית?
טכנולוגיה
טכנולוגיה: מהפכת המזון העולמית, עד 2050 נצטרך כ- 70% יותר מזון בעולם
מיסוי בהשקעה בנדלן
היבטי מיסוי בהשקעה בנדל”ן
רכב חשמלי
אאודי רושמת ניצחון על טסלה