קורונה

קורונה תוצרת סין: שום מגפה לא תעצור את האימפריה

רבים נוטים להסתכל על סין כמעצמת על שהצליחה להתמודד עם מגפת הקורונה באופן טוב, אך גם שנוי במחלוקת. בקצה השני של העולם מתמודדת מקסיקו עם אחד המשברים החמורים בתולדותיה בצל ירידת שערים חדה וחשש מפני שיעורי אבטלה גבוהים שיובילו את מדינת הענק לתהום – ממנה יהיה מורכב מאוד לצאת.

המדינה הראשונה בעולם שהושפעה ממגפת הקורונה היא סין, שמגבלותיה הופץ הנגיף שחולל תנודות עצומות ואת אחד מהמשברים הכלכליים החמורים ביותר בעידן המודרני. למרות ביקורת עזה בשל מה שנחשד עד היום כהסתרה של הרשויות לגבי התפשטות הנגיף, סין הייתה ונותרה אימפריה שחולשת על עשרות תחומים ובעל איתנות פיננסית שהובילה אותה בסופו של דבר להפוך למנצחת הגדולה של שנת 2020, וזאת למרות תחזיות שחורות. למעשה, מלחמת הסחר בין סין לארה”ב שהתחילה עוד בשנת 2018 לא הפריעה לסין לקדם יוזמות ולהזרים מיליארדים לכלכלה, אולם לא הכול היה ורוד. בשיאה של המגפה הכלכלה של סין התכווצה ברמות שלא נראו כמותן זה מעל ל 50 שנים, ואחוז האבטלה זינק. נוסף לכך, התמ”ג הלאומי צנח ב 6.8%. אולם, הכוח של סין הגיע לידי ביטוי בהתאוששות מדהימה בשני הרבעונים האחרונים של השנה, לאחר שהרפובליקיה הסינית הצליחה להשתלט בחזרה על מימדי התחלואה ובהתאם לכך לחזור לשגרה, גם אם שאר העולם מצוי עמוק בתוך המגפה. אחת מהמדינות הללו היא מקסיקו שמהווה דוגמה למדינה שספגה מכה קשה ומאז, מתקשה להתמודד.

אחוזי אבטלה גבוהים לצד ייאוש הולך וגובר

ביחס למדינות אחרות בעולם ובוודאי לסין, מקסיקו הגיבה באיחור רב למגפה, מה שגרר בהמשך לביקורת ציבורית עזה. למעשה, רבים טענו כי ממשלת מקסיקו התעלמה ביודעין ממימדי התחלואה הגבוהים ובהתאם לכך גם שיקרה לגבי הנתונים. גם ההנהגה המקסיקנית לא סייעה למצב והנשיא המכהן נהג לערוך כנסים בהשתתפות אלפים, למרות שידע כי הנגיף הגיע לגבולות המדינה וכן הוזהר ע”י ארגון הבריאות העולמי. בתחקיר שפורסם לאחרונה עלה כי מקסיקו נחשבת לאחת המדינות עם מספר הבדיקות הנמוך ביותר בעולם, וכי מימדי התחלואה והמוות שפורסמו ע”י גורמים רשמיים אינם עולים בקנה אחד עם המציאות – בניגוד לסין שנחשבת לשיאנית העולם במספר הבדיקות פר נפש.

מקסיקו נחשבת לאחת המדינות הבודדות שהסגר בעבור האזרחים היה בגדר המלצה בלבד, גם כאשר היה ברור כי מדובר במגפה עולמית ובתי החולים במדינה עמדו על סף קריסה. לעומתה, סין מיהרה לסגור את שעריה ולמעשה עוד בתחילת דצמבר סגרה מחוזות של מיליוני בני אדם סגר הרמטי שהוביל בסופו של דבר לירידה דרמטית במספר המאובחנים והמתים. במקסיקו עד אמצע דצמבר נספרו במדינה 150,000 מתים, אולם ע”פ הערכות מדובר במספר שאינו תואם את המציאות. הייאוש הגובר מצד התושבים שנאלצים להתמודד עם אחוזי אבטלה לצד מדיניות מעורפלת מצד הממשלה מובילה את מקסיקו לעבר התמודדות מורכבת מאוד שמאיבה על היכולת שלה להתגבר על משבר בריאותי אך כלכלי מהחמורים שידעה, בניגוד לממשלה הסינית שזוכה לתמיכה מצד התושבים, למרות שמדובר במדינה קומוניסטית וסגורה.

סין מול מקסיקו: עוצמה מול חולשה

העוצמה של סין כמעצמה כלכלית עולמית הגיעה לידי ביטוי באופן משמעותי בעיקר בשל היותה של סין מרכז ייצור גלובלי שמהווה את אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים של סין. לפי מומחים בבתי ההשקעות הקורונה פגעה באופן משמעותי בחוסנה הכלכלי של סין אך עם זאת סין הצליחה להפתיע את המומחים לאור פתיחה של המשק וחזרה לתפוקת עבודה סדירה, וזאת למרות שהנגיף ממשיך להשתולל במחוזות רבים. ביחס למקסיקו, סין הפגינה חוסן ועוצמה שהגיע לידי ביטוי לא רק בהזרמה של כספים ומדיניות קשוחה למדי בכל הקשור לניטור חולים אלא גם להזרמה של מיליארדים לטובת שיקום הכלכלה, וזאת בניגוד למדיניות במקסיקו שזכתה לגלים של ביקורת מצד אנליסטים אשר סבורים כי ממשלת מקסיקו הגיבה באיטיות למשבר מה שהוביל לירידה במחירי הנפט של המדינה לצד ירידה בשווי הפסו בשיעור של 14%. העוצמה של סין אל מול החולשה של מקסיקו מגיעה לידי ביטוי לא רק בהיותה של סין מעצמה כלכלית אלא גם דוגמה לאיך מנהלים מגפה –  לטוב ולרע, בדומה למקסיקו שאצלה הרע – מתגבר על הטוב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כלכלת סקנדינביה
מה אפשר ללמוד מהכלכלה היציבה והפורחת של ארצות סקנדינביה?
תיק השקעות טכנולוגי
תיק השקעות טכנולוגי: בכל 19 שניות מתרחשת מתקפת סייבר
פאנלים סולאריים
הרכישה הגדולה ביותר עד כה של פאנלים סולאריים על ידי חברה ישראלית
קרן השקעות
קרנות אלטרנטיביות – השקעה נבונה ובטוחה!
מציאות רבודה
מציאות רבודה וגוגל: השחקנית החדשה בשוק האקססוריז למציאות רבודה (AR)