השקעה אחראית

ייצור ללא פליטות פחמן הוא חלק מרכזי ביעד של שוודיה להגיע לאפס פליטת גזי חממה עד שנת 2045. למרות שהממשלה טרם גיבשה אסטרטגיית מימן ירוק רשמית – יש כבר כמה פרויקטים תעשייתיים גדולים שבהם מימן ואסטרטגיות אקולוגיות משחקים תפקיד מרכזי.

תעשיית הפלדה היא ללא ספק אחת מהתעשיות הללו וחברת הסטארט-אפ השוודית H2 Green Steel שנוסדה ב – 2020 בונה מפעל פלדה משולב, דיגיטלי ואוטומטי, שצפוי להכפיל את תפוקת הפלדה במדינה במהלך 8 השנים הבאות תוך שמירה על תהליכי ייצור נקיים – ללא פליטות פחמן.

התעניינות מתחום תעשיות הרכב והבנייה

ראש החטיבה העסקית ב- H2 Green Steel וולגראן קג’ריטברג נשמע אומר שבעת השקת המיזם, ההנחה הייתה כי הוא ישמש בעיקר את תעשיית הרכב, ייצור משאיות כבדות ומכוניות פרטיות קלות גם יחד. כעת כבר ניתן לומר שיש התעניינות גדולה גם מצד תחום הבנייה.

קג’ריטברג מוסיף ואומר כי הסיבה העיקרית להתעניינות בפלדה הירוקה קשורה לתחום ה – ESG, ההשקעות האחראיות. מדובר ברכש הנעשה מתוך רגש אחריות ציבורית, והעובדה כי במדינות רבות קיימת מודעות גוברת לצורך להפחית פליטת גזי חממה. אנשים מוכנים לשלם מחיר גבוה יותר עבור פריטים שיוצרו בתהליכים אקולוגים, אחראיים כלפי הסביבה ובלתי מזהמים.

H2 Green Steel מתכננת להתקין אלקטרוליזרים כחלק בלתי נפרד ממפעל הפלדה. אלה ישמשו להפקת המימן הדרוש לשם ייצור 2.5 טון פלדה איכותית בשנה במהלך השנים הראשונות ואז 5 מיליון טון בשנה עד שנת 2030. נכון לשנת 2021, סך ייצור הפלדה בשוודיה עומד על 4.7 טון.

הליך ייצור נקי ויעיל

נציג חברת H2 Green Steel ידע לספר כי לקוחות החברה מוכנים לשלם כבר עתה, עוד בטרם החל ייצור הפלדה במפעל, 25% מהמחיר של פלדה ירוקה הנחוצה להם. במפעל הפלדה גרינפילד בעיר בודן יותקן אלקטרוליזר ענק, כור לזיקוק עפרות ברזל שמופעל באמצעות מימן ירוק ישירות מהאלקטרוליזר, ותנור קשת חשמלי (EAF) לחימום ושילוב פלדה חדשה ושאריות פלדה ממוחזרת, לכדי המסה הומוגנית של פלדה נוזלית.

מהפלדה הנוזלית המופקת בתנור ה – EAF ניתן לייצר מוצרי פלדה בתהליך משולב הנקרא יציקה וגלגול מתמשכים. התהליך מבוצע תוך שמירה על חום הפלדה מהכבשן, והוא מאפשר חיסכון של עד  70% מהאנרגיה שבתהליכים מסורתיים היה צורך להפיק באמצעות שריפת גז טבעי.

תהליך הייצור החדש של פלדה ירוקה – ללא שימוש בדלק מאובן

לצד חברת Hs Greel Steel גם יצרנית הפלדה השוודית SSAB חברה לחברת החשמל הממשלתית ולחברת הכרייה LKAB כדי ליצור מפעל היברידי, שמטרתו ייצור פלדה ממכרה למוצר מוגמר ללא שימוש בדלק מאובן כלל, אלא תוך שימוש בחשמל ממקורות מתחדשים ומימן שהופק בתהליך ידידותי לסביבה.

SSAB פועלת בשוודיה ובפינלנד ומעידה על עצמה שהיא החברה המזהמת ביותר את הסביבה באזורי פעולתה. חברה זו לבדה אחראית על 10% מפליטות ה – CO2 בשוודיה ו – 7% מפליטות ה – CO2 בפינלנד. עובדה זו היא שהניעה את החברה לייצר את הפלדה הראשונה נטולת הפליטה שלה בשנת 2021. פלדה נקיה כזו מתוצרת SSAB שימשה את חברת וולוו לייצור רכב ראשון שלא נעשה שימוש בדלק מאובן כלל בייצורו.

בינואר השנה SSAB הודיעה כי תזרז את המעבר שלה ותסיר באופן עקרוני את כל פליטות ה – CO2 עד שנת 2030, 15 שנים מוקדם יותר מן התוכנית המקורית.
למרות של – SSAB יש תנורי CO2 מן היעילים בעולם החברה עדיין מייצרת פחמן דו חמצני בכמויות גדולות מאוד. נושא הקיימות הפך מרכזי עבור SSAB וקברניטי החברה הבינו שיש לטפל בנושא מן השורש ובאופן שיבטיח אפשרות להמשיך ולפעול לטווח הארוך.

מימן ירוק ממלא חלק מרכזי באסטרטגיה של Hybrit הן להפחתת שימוש בעפרות הברזל והן כדי לאפשר אחסנה יעילה של אנרגיה לטווח ארוך. התוכנית היא לבנות מאגר מימן בקנה מידה גדול על מנת להכיל תנודות בכושר ייצור החשמל מכוח הרוח. כאשר יש פחות רוח ניתן יהיה להשתמש במימן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אנרגיה ירוקה
סקטור האנרגיה המתחדשת – מניעים עולם בכוחות מחודשים
איזיג'ט
כתום, לבן ומעל העננים – איזיג’ט בימי קורונה
תעופה
האיום הגדול ביותר על חברות התעופה המערביות: COMAC
כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?
השקעה אלטרנטיבית
מניות חברות הקנאביס מזנקות בעקבות שינוים בחוק