קניון וירטואלי

בשנים האחרונות נרשם זינוק במספר החנויות הווירטואליות ברשת. לא מדובר בטרנד אלא במגמה שרק הולכת וצוברת תאוצה בענף הקמעונות, והיא משפיעה לא רק על כוחות השוק אלא גם מהווה בשורה של ממש בעבור עולם ההשקעות. מדוע? להלן סקירה בנושא.

קניון וירטואלי: העתיד כבר כאן והוא כולו דיגיטלי

זה לא סוד ששנת 2020 הייתה שנה קשה מאוד מבחינה כלכלית, אולם אין ספק כי ישנן לא מעט מנצחות והן כמובן החנויות הווירטואליות. מה שהתחיל בתור תחום נישתי וכמעט לא מוכר הפך בפרק זמן קצר לאחד האלמנטים החשובים ביותר בעבור כל עסק, מתוך הבנה כי הרגלי הצרכן השתנו באופן משמעותי וכתוצאה מכך הצרכן מבקש לבצע את הרכישות דרך האינטרנט – ולא הקניון המוכר. בארה”ב כבר מספידים שנים את ענף הקניונים, ועדות לכך ניתן למצוא בסגירה של מאות קניונים ברחבי ארה”ב כמו גם בירידה חדה בערך המניות של חברות הניהול של הקניונים, כתוצאה מירידת ערך הפדיון שממשיך לרדת באופן סיסטמטי. יתרה מכך, גם בישראל המצב לא טוב, בלשון המעטה.

הקניונים קורסים – והחנויות הוירטואליות מרוויחות

ע”פ הערכות של אנליסטים המתמחים בענף הקמעונות, ההפסדים של רשתות האופנה וכן הקניונים נאמדים במאות מיליוני שקלים, כאשר עדות למצב החמור של הענף ניתן לראות דווקא בקבוצה חזקה – מליסרון. החברה הפסידה כ 187 מיליון ₪, וזאת לעומת עליית ערך ברבעון הקודם בגובה של 470 מיליון ₪. אצל חברת ביג נרשם הפסד של 127 מיליון ₪ בשווי הכנסים, מכה אנושה לבעלי המניות ביחס לשנה אשתקד עם רווח של 83.3 מיליון ₪. רוב ההפסדים נובעים כתוצאה מסגירת הקניונים כמו גם הקלות לסוחרים שהובילו את הקבוצות להתמודדות כלכלית מאתגרת לצד ניסיונות להרגיע את ציבור המשקיעים דרך רכישת נכסים או היוון נכסים, כפי שביצעה לדוגמה חברת ביג בנכסיה בארה”ב. אולם, בזמן שהענף מדמם ניתן דווקא לראות ענף אחר שמצליח להתגבר על המשבר ואף למנף אותו  – כפי שעושה קבוצת פוקס. הקבוצה, שנחשבת לקבוצה חזקה הצליחה למנף את סגירת הקניונים לטובת פיתוח של חנויות האונליין, כמו טרמינל איקס. מדובר בדוגמה מובהקת למעבר מהחנויות הפיזיות לחנות וירטואלית – ולהניב למשקיעי הקבוצה רווחים נאים, כאשר שורת הרווח הרבעוני בסך 82 מיליון ₪.

מהי האלטרנטיבה לקניון הווירטואלי?

למרות הזינוק במספר הרכישות אונליין, הקניונים לא הולכים להיעלם אלא להפך – להתפתח בצורה שונה ולספק לצרכן אפשרויות מבחינת תמהיל הרכישה, באופן נוח ונגיש. כך לדוגמה, קניוני עזריאלי הקימו בהשקעת עתק קניון וירטואלי אשר במסגרתו ניתן לבצע רכישה של פריטים מהקניון, ולקבל אותם במשלוח עד הבית או באיסוף עצמי דרך החנות. בעבור ציבור המשקיעים מדובר בהזדמנות לגוון את תיק ההשקעות באופן המשקף את השינויים שעובר עולם הקמעונות, כך שניתן יהיה ללמוד מהלקחים של שנת 2020 ולהתקדם קדימה דרך הקמה ופיתוח של תשתיות לטובת שיפור חווית המשתמש, דרך השקעה בחברות טכנולוגיה המתמחות בתחום של אחסון בענן כמו גם חברות סייבר ואבטחה. מדובר בתחום מרתק, עליו בהחלט מומלץ להציב זרקור – ככל שתחום האייקומרס ימשיך ויתפוס תאוצה ואף ישנה את מפת הכוחות, כפי שניתן לראות כבר עכשיו.

זינוק ברווחים של חנות וירטואליות

פוקס מהווה דוגמה בעבור עסקים גדולים שמבינים כי העתיד נמצא דווקא בקניון הווירטואלי ולא הפיזי, לא מעט בזכות נגיף הקורונה אך גם בעקבות שינויים משמעותיים בהרגלי הצרכן שמבקש לבצע את הרכישות שלו דרך האינטרנט, ובהתאם לכך ניתן לראות כיצד חברות רבות מתחילות להשקיע מיליונים בפיתוח של תשתיות לטובת הקמת אתרים וקניונים וירטואליים של ממש, כפי שמבצעת קבוצת פוקס כמו גם קבוצת גולף הישראליות. ישראל נחשבת למעצמה בתחום של רכישות אונליין, והיא ממוקמת במקום השני והמכובד במספר הרכישות דרך אתרים גדולים כמו אלי אקספרס, שיין, אייבי וכמובן אמזון שנחשבת לקניון הווירטואלי הגדול והמרוויח ביותר ואפילו פורצת דרך, בעקבות השימוש בפלטפורמה הדיגיטלית לטובת השתלטות על נתח שוק, והפיכתה של אמזון לחנות הווירטואלית המצליחה ביותר ברחבי העולם.

מהי האלטרנטיבה לקניון הווירטואלי?

למרות הזינוק במספר הרכישות אונליין, הקניונים לא הולכים להיעלם אלא להפך – להתפתח בצורה שונה ולספק לצרכן אפשרויות מבחינת תמהיל הרכישה, באופן נוח ונגיש. כך לדוגמה, קניוני עזריאלי הקימו בהשקעת עתק קניון וירטואלי אשר במסגרתו ניתן לבצע רכישה של פריטים מהקניון, ולקבל אותם במשלוח עד הבית או באיסוף עצמי דרך החנות. בעבור ציבור המשקיעים מדובר בהזדמנות לגוון את תיק ההשקעות באופן המשקף את השינויים שעובר עולם הקמעונות, כך שניתן יהיה ללמוד מהלקחים של שנת 2020 ולהתקדם קדימה דרך הקמה ופיתוח של תשתיות לטובת שיפור חווית המשתמש, דרך השקעה בחברות טכנולוגיה המתמחות בתחום של אחסון בענן כמו גם חברות סייבר ואבטחה. מדובר בתחום מרתק, עליו בהחלט מומלץ להציב זרקור – ככל שתחום האייקומרס ימשיך ויתפוס תאוצה ואף ישנה את מפת הכוחות בעסקי הקמעונות כאן בישראל – ובוודאי בעולם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: עליות שערים בבורסות העולם, התאוששות או מלכודת דבש?
טסלה אדומה
איילון מאסק וטסלה מסתבכים עם הממשל בסין
מטבעות קריפטוגרפיים
חמישה מטבעות קריפטוגרפיים שאתם רוצים בתיק ההשקעות האלטרנטיביות שלכם לפני תחילת 2022
השקעות אלטרנטיביות
אנרגיה מסורתית מול אנרגיה מתחדשת
אלטרנטיב
עולם אלטרנטיבי, מה האפשרויות?