NFT (ראשי תיבות של Non Fungible Token) היא טכנולוגיה המאפשרת רכישת בעלות על נכסים קריפטוגרפים כגון יצירות אמנת, קריקטורות, סרטונים, ממים, גיפים ועוד. הבעלות על הנכס או היצירה, נרשמת באמצעות בלוקצ’יין – רשת מחשבים המסונכרנים זה עם זה ומאפשרים לשמור על מידע באופן מבוזר (ללא גוף מרכזי מנהל כלשהו).

לפי הערכות עד כה נמכרו פרטי NFT בשווי של יותר מ – 40 מיליארד דולרים. ידוענים רבים מרחבי העולם רכשו NFT וביניהם מדונה, ג’סטין ביבר וניימאר אשר רכשו קוף מהקולקציה הנחשבת “Bored Ape Yacht Club”. לאחרונה הצטרף אליהם הזמר המצליח עומר אדם שהודיע בציוץ בחשבון הטוויטר שלו שרכש קוף מקולקציית ה – NFT הידועה, התמורה ששילם הזמר עבור הקוף הווירטואלי שמנפח בלון מסטיק נאמדת במאות אלפי דולרים. מטעמו של הזמר נמסר כי מדובר בדריסת רגל ראשונה בענף שהוא מאמין בפוטנציאל ארוך הטווח שלו.

הקוף המשועמם – סמל סטטוס של האלפיון העליון

ככל הנראה הזמר עומר אדם הוא סלב ישראלי ראשון המצטרף לטרנד שסוחף את הוליווד שם רבים כבר רכשו NFT מסדרת הקוף המשועמם וביניהם ג’סטין ביבר, ג’ימי פאלון, גווית’ פאלטרו, מדונה, פריס הילטון, שאקיל אונייל ועוד. אם אתם שואלים את עצמכם מה אפשר לעשות בפועל עם הקופים הללו אז כפי שעשה עומר אדם ניתן להשתמש בהם כתמונת פרופיל ברשתות החברתיות והם משמשים כרטיס כניסה למועדון חברים יוקרתי (של בעלי קופים בלבד) המקנה גישה למסיבות אקסקלוסיביות ומגוון הטבות. במקרה של הקופים המשועממים הרוכשים מקבלים את זכויות היוצרים בהם (שלא כמו בפריטי NFT רבים אחרים) וכך יוצא שקופים כאלה מעטרים תפריטי מסעדות או תגיות אופנת בגדים. ישנם אפילו קופים שהוחתמו כלהקות בחברות תקליטים.

איך נקבע מחירו של קוף בסדרה?

מחירו של כל קוף בסדרה נקבע בין היתר לפי נדירות מאפייניו. כך למשל רק ל – 12% מהקופים יש פרווה אפורה, רק ל – 8% יש הבעת פנים עייפה, ל – 2% יש כובע עם מאוורר עליו, ורק ל – 1% מהם יש בלון מסטיק. מעניין לציין, שלקוף של עומר אדם יש את כל המאפיינים הללו.

קולקציית Bored Ape Yacht Club הושקה באפריל 2021 והקופים בה הוצעו תחילה למכירה תמורת 200 דולרים בלבד. כיום כדי לרכוש קוף כזה תצטרכו להיפרד מסכום בן מאות אלפי דולרים, וישנם קופים ששווים כמה מיליונים. החברה אמריקנית Yuga Labs היא זו שעומדת מאחורי הקולקציה המפתיעה. החברה התרחבה מאוד בחודשים האחרונים, היא רכשה קולקציות NFT מתחרות, גייסה 450 מיליון דולר, השיקה מטבע קריפטוגרפי בשם ApeCoin והחלה מוכרת חלקות אדמה בפלטפורמת המטאברס שלה Otherside.

שוק ה – NFT דווקא מתקרר לאחרונה

עיתון הוול סטריט ג’ורנל מסר בתחילת החודש כי מספר המכירות הממוצע של פריטי NFT ביום צנח מכ – 225,000 בחודש ספטמבר האחרון ל – 19,000 אלף “בלבד”. חלק מהרוכשים מגלים כי פריטים שרכשו בכסף רב שווים למעשה רק שבריר מן הסכום. כך למשל מי שרכש רק לפני שנה את הציוץ הראשון אי פעם בטוויטר תמורת 2.9 מיליון דולרים היה יכול לקבל עבורו רק 14 אלף דולר בעת שניסה למכור אותו לאחרונה. רשת הבלוקצ’יין עליה מתנהל רוב המסחר ב-NFT היא רשת את’ריום רבים מזהירים מפני גל של הונאות וזיופים בתחום ועל מגבלות טכניות שסוחרים רבים כלל אינם מודעים להן. מעניין לציין כי טכנולוגיית ה – NFT אינה מוגבלת למסחר בקבצים דיגיטליים, בעתיד טכנולוגיה זו עשויה לשמש להנפקת והצגת כרטיסי כניסה לאירועים, אחסון והצגת מסמכים מזהים, הפעלת חוזים חכמים (ביצוע פעולה מסחרית באופן אוטומטי ברגע שמתקיימים תנאים מסוימים), ניהול תיקים רפואיים ועוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
למרות המהפכה הדיגיטלית 77.5% מהספרים הנמכרים מודפסים
ניכיון שיקים
עלויות של ניכיון שיקים
סקירה אלטרנטיבית 07.03.21
השבוע שהיה: סקירת שוק ותחזיות השקעות
נכסים וירטואלים
מי המדינה הראשונה שפותחת נציגות דיפלומטית במטאוורס?
playboy
שפנפנות ועסקים: העתיד הטכנולוגי של PlayBoy