קריפטו למתחילים

קריפטו הוא קיצור של המילה Cryptocurrency שילוב של “currency”, מטבע, ו – “Cryptographic”, מוצפן. בשוק הקריפטו נסחרים נכסים דיגיטליים, מטבעות מוצפנים שהפכו בעלי ערך משום שהקהל הרחב נותן בהם אמון. ישנם מטבעות המשמשים רק למסחר בהם עצמם וישנם מטבעות בהם אפשר לעשות שימוש בעסקים בעולם האמיתי, כך למשל ניתן כיום, במקומות שונים בעולם, לקנות נכס נדל”ן ולשלם בביטקוין. כשלוקחים בחשבון שהיקף המסחר היומי במטבעות קריפטוגרפים עולה על 80 מיליארד דולרים וגודל השוק כבר חצה את רף 2 טריליון הדולרים קשה להאמין שמטבע הקריפטו האמיתי הראשון, הביטקוין, הושק רק בשנת 2009. נתונים מפתיעים נוספים הם שישנן כמעט 500 זירות מסחר מקוונות פעילות בשוק הקריפטו ובהן נסחרים למעלה מ – 18 אלף מטבעות שונים.

המטבעות המובילים בשוק הקריפטו

הביטקוין (BTC) היה המטבע הקריפטוגרפי הראשון שזכה לאמון מספיק כדי שיתחיל לצבור ערך. הביטקוין הביא עמו מספר חידושים וביניהם רשת Peer-to-Peer (P2P), טכנולוגיית בלוקצ’יין, הצפנה, כריית מטבעות, קוד פתוח ומנגנון Proof of Work להוכחת בעלות על מטבע מסוים. גם כיום, לאחר שנוספו אלפי סוגים של מטבעות לזירה, המסחר בביטקוין מהווה למעלה מ – 40% מסך הפעילות בשוק הקריפטו.

מטבע מוביל נוסף הוא האת’ריום (ETH). מטבע זה הושק בשנת 2015 והוסיף על הטכנולוגיה שהגיעה עם הביטקוין גם את טכנולוגיית החוזים החכמים, שאפשרה ביצוע עסקאות מהירות ופתחה פתח לעולם ה – NFT, הוא מסחר באסימונים חסרי תחליף, כשכל מטבע הוא אסימון ליצירה חד פעמית.

בתחילת שנת 2016 ערכו של האת’ריום עמד על כ – 11 דולרים, נכון לאמצע מרץ 2022 ערכו של המטבע הוא מעל ל – 3,000 דולרים, עליה בת למעלה מ – 27,000% – קשה מאוד למצוא השקעות אחרות שבכוחן להציע רווחים בסדרי גודל כאלה.
התת’ר (USDT) הוא מטבע שחשוב להכיר מפני שהוא המוביל מבין מטבעות ה – Stablecoin, מטבעות שערכם אינו נוטה לתנודתיות בזכות היותם “צמודים” למטבע רגיל כזה או אחר. התת’ר צמוד לדולר האמריקני. שוויים של כל התת’ר הנמצאים בסירקולציה נכון למועד כתיבת שורות אלה עומד על כ – 80 מיליארד דולרים.

בייננס קוין (Binance Coin – BNB) הוא דוגמא מצוינת למטבע שהשיקה זירת מסחר במטבעות קריפטוגרפים, במקרה הזה הזירה המובילה Binance. הבייננס קוין הושק בשנת 2017 ומאז השימוש בו התרחב הרבה מעבר לתשלום עמלות בזירת המסחר. עם השקתו ערכו של הבייננס קוין היה כ – 0.1$ נכון לאמצע מרץ 2022 מחירו של מטבע בייננס קוין אחד בודד הוא מעל ל – 400$, עליה בת למעלה מ – 400,000%.
ישנם כמובן עוד מטבעות מובילים רבים נוספים שכדאי להכיר וביניהם הריפל (Ripple – XRP), הטרה (Terra – LUNA), הקרדנו (Cardano – ADA), הסולנה (Solana – SOL) ועוד.

זירות מסחר מובילות בשוק הקריפטו

כדי לסחור במטבעות קריפטוגרפים יש לפתוח חשבון משתמש בזירת מסחר ולהצטייד בארנק דיגיטלי. בזירת המסחר הישראלית ביטס אוף גולד (Bits of Gold) ניתן לבחור אם לרכוש ביטקוין או את’ריום, לבחור כיצד רוצים לבצע את התשלום (כרטיס אשראי, העברה מחשבון הבנק) ולרכוש או למכור מטבעות קריפטוגרפים. זירת מסחר ישראלית גדולה נוספת היא Bit2C.
מי שאין להם קושי להסתדר עם ממשק משתמש באנגלית רואים מולם מגוון נרחב של אפשרויות. זירת מסחר הנחשבת לאחת המובילות בעולם היא בינאנס (BInance) עם כ – 30 מיליון עסקאות בשבוע ומסחר בהיקף של כמעט 13 מיליארד דולרים בכל 24 שעות. בבייננס נסחרים למעלה מ – 400 מטבעות קריפטוגרפים שונים וגם כמעט 50 מטבעות רגילים (מטבעות “פיאט” כמו הדולר או האירו). זירות מסחר מובילות נוספות הן קרקאן (Kraken) וקוינבייס (Coinbase).

התנודתיות הגבוהה המאפיינת ערכם של מטבעות קריפטוגרפים מספקת הזדמנות ליצירת רווחים גבוהים בתוך זמן קצר אבל גם מהווה סכנה לצבירת הפסדים בהיקף שיותיר אתכם ללא יכולת להמשיך ולסחור. לכן, מומלץ להיעזר בטכניקות לניהול סיכונים, להשקיע במטבעות המוכרים לכם, להתחיל בסכומים קטנים ולהתנסות במסחר במטבעות stablecoin לפני שעוברים לסחור גם במטבעות שערכם נתון לשינויים גדולים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אחראית
קלינטק בתשתיות: בשבדיה מייצרים פלדה ירוקה בתהליך ללא פליטת פחמן
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות: המלך הורדוס ועולם התשתיות
קניון או חנות וירטואלית
קניון או קניות אונליין?
אנרגיה סולארית
אנרגיה סולארית
מטבעות קריפטו
בוני אנד קלייד גירסת הקריפטו: גנבו והלבינו מאות אלפי מטבעות ביטקוין גנובים