קריפטו
קריפטו

עד לא מזמן שוק הקריפטו היווה אלטרנטיבת השקעה מרכזית עבור המשקיעים. באמצע 2014 שוק הקריפטו הוערך בשווי של 5 מיליארד דולר. בשיאו, באוקטובר 2021 הוא הוערך בכ-2.5 טריליון דולר. דווקא אחר שגופים מוסדיים נכנסו להשקעות בתחום, מתחילת 2022 השוק החל בצניחה חופשית והוא עומד כיום על שווי של כ-900 מיליארד דולר המשקף ירידה של כ-65% מהשיא. בהתאם נראה שמתגברים הקולות הסקפטיים בקשר לערכו של שוק הקריפטו ונגזרותיו. האם מדובר בירידה זמנית ומחזורית? ניתוח של המשבר הנוכחי עשוי ללמד כי הירידות אינן שונות משווקים אחרים וכי ישנו פוטנציאל שטרם התממש.

קריפטו – האם יש לו ערך?

אפשר לכתוב מאות עמודים לגבי הקריפטו ובכל זאת נדרש הסבר קצר על הטכנולוגיה שיש הרואים בה מהפכה של ממש. קריפטו הוא קיצור של קריפטוגרפי והוא מיוחס למטבעות קריפטוגרפיים (או דיגיטליים) המשמשים במגוון יישומים, ועל כך בהמשך. הקריפטו מבוסס על טכנולוגיית הבלוקצ’יין. מדובר בטכנולוגיה חדשה יחסית שהיישום הראשון שלה הופיע בשנת 2009 באמצעות הביטקוין. הבלוקצ’יין מאפשרת פעילות מאובטחת באינטרנט והיא מבוססת על אימות הפעילות באמצעות רשת של מחשבים וללא צורך ביישות מרכזית אחת שאחראית על ניהול השרשרת. כיום, תהליכים דומים מבוססים על גורם ריכוזי אחד שבכוחו ובאחריותו לאמת, לאשר, או לבטל את התהליך כולו. הביזור המאפיין את הבלוקצ’יין הוא גם זה שמעניק לו את רמת האבטחה וההצפנה הגבוהה מאחר ואין בסיס נתונים מרכזי שאליו ניתן לפרוץ בדומה לשיטות הנהוגות כיום.

מעבר לרמת האבטחה הגבוהה הנגזרת מביזור המידע על פני רשת שלמה שדורשת אימות מלא בכל חוליה בשרשרת, יש הרואים בבלוקצ’יין מהפכה ברמה הפילוסופית. הוויתור על הגורם הריכוזי בתהליך וההתבססות על הקונצנזוס הוא בעל משמעות אותה ניתן לקשור לרעיונות ומושגים כמו דמוקרטיה, שוויון, יעילות שוק, אחריות אישית ועוד. בתחילת הדרך ובמובן מסוים גם היום, חסידי הקריפטו נחשבים למחתרתיים ובעלי רעיונות מהפכניים בעיני המערכת המסורתית.

היישומים העיקריים של טכנולוגיית הבלוקצ’יין הם בשני תחומים: מטבעות קריפטוגרפיים וחוזים חכמים (במסגרת DEFI). המטבעות משמשים כאמצעי להעברת ערך על גבי רשת הבלוקצ’יין, מבטיחים אמינות גבוהה ואינם תלויים או מושפעים ממדיניות של בנקים מרכזיים או גופים אחרים. החוזים החכמים מאפשרים לבצע אותנטיקציה שהיא בעלת יישומים רבים, החל בחותמת מקוריות על נכסים במרחב הדיגיטלי (NFT, נדל”ן במטא-וורס ועוד) וכלה בחותמת דיגיטלית על רכיבים בעולם הממשי המבטיחים תיעוד ומעקב אחריהם. חישבו למשל על תעודת מקוריות של יהלום, זהב או של חלק במנוע סילון של מטוס, אלה ניתנות בקלות לזיוף, לעומת חותמת בלוקצ’יין שאותה לא ניתן לזייף.

בשנים האחרונות ניטש ויכוח סוער בין אלו הרואים את היתרונות והערך שבבלוקצ’יין לבין אלו שטוענים שהמטבעות חסרי ערך מאחר ואינם בעלי כוח קנייה או ייצוג של דבר מה בעל ערך חומרי בעולם האמיתי. בנוסף, טוענים המתנגדים, כי אין זה מקרה שהאנושות התארגנה משחר קיומה סביב גורם ריכוזי, המנהל ונושא באחריות הכוללת בעתות שגרה ומשבר. מבלי להיכנס ללב הוויכוח, יודגש כי הקריפטו זכה בשנים האחרונות לחיבוק גם מצד גופים ממסדיים, בכלל זה ממשלות, קרנות וחברות ענק ועוד. הן רואות את היתרונות הטכנולוגיים והיעילות במסגרת שירותי DEFI ויישומים של מטבעות דיגיטליים. לא בכדי, השוק צמח לשווי שיא של 2.5 טריליון דולר בשנים ספורות.

קריסה בחודשים האחרונים

מתחילת השנה ירדו שני המטבעות המרכזיים בעשרות אחוזים – הביטקוין בכ-50% והאיתריום בכ-70%. שוק ה-NFT הוא גם מציג ירידה תלולה במספר העסקאות של 90% מתחילת השנה (מכ-100,000 עסקאות יומיות לכ-10,000). אולם, ירידות גדולות התרחשו גם בעבר, בשנת 2018 אז ירד הביטקוין ב-70%, למשל. סביר כי כאשר הריבית עולה המשקיעים שחיפשו אחר השקעות אלטרנטיביות לשוקי ההון ומצאו את יהבם בקריפטו, יסיטו השקעות לאפיקים המבוססים על ריבית חסרת סיכון. בנוסף, הגידול במשקיעים העצמאיים שקיבל דחיפה משמעותית בעקבות הקורונה ושיפור הנגישות הטכנולוגית להשקעות, דחף רבים לשוק הקריפטו וכעת הם מגבירים את לחץ המכירות בעקבות הניסיון הדל שלהם במחזוריות בשווקים השונים.

עם זאת, שני אירועים שהתרחשו מציבים סימן שאלה המרחף מעל השוק. בחודש יוני, חברת השירותים הפיננסיים בקריפטו, צלזיוס (Celsius) שלה מעל מיליון משקיעים ולקוחות, הכריזה כי בעקבות המצב בשוק היא לא תאפשר ללקוחותיה למשוך את כספיהם עד להודעה חדשה. קדם לכך אירוע של קריסת המטבעות טרה (UST) ולונה (LUNA) והוא הביא למשבר נזילות בחברה שסיפקה שירותים פיננסיים מבוססי קריפטו. השילוב של קריסת המטבעות והקפאת יכולת משיכת הכספים בהחלט מעלה ספק בדבר יכולת האיזון והרגולציה העצמית של שוק הקריפטו, שאמורה להיות אינהרנטית בזכות הטכנולוגיה המייתרת את הצורך בגורם ריכוזי מפקח. המקרה חשף את הכר הפורה להבטחות חסרות בסיס של גופים שונים וכי הטכנולוגיה עדיין איננה בשלה או בעלת ערך יציב, והצביע על הערכות שווי המבוססות בעיקר על ביקוש של משקיעים חדשים, שבהיעדרם מתרחשת הקריסה.

ומה הלאה?

האם מדובר בבועה שהאוויר ממנה יוצא? חשוב להבחין בין המוצרים והשירותים השונים בשוק הקריפטו. המשבר האחרון חשף כמה מנגנונים ופעילויות שאינן יציבות ואינן מבוזרות באופן מלא ובניגוד לרעיון המקורי של הבלוקצ’יין. עדיין נראה כי לשימושים בתחום החוזים החכמים וליישומים בתחום המטא-וורס פוטנציאל רב שטרם מומש. בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, המטבעות הראשוניים, אלה שלא עוצבו בתקופה של ביקוש שיא ואופוריה, עדיין שומרים על ערך משמעותי וערכם אלפי ועשרות אלפי דולרים למטבע.

הירידות המשמעותיות בשווי הקריפטו אינן נבדלות מהירידות של חברות טכנולוגיה אחרות בוול-סטריט. אלה צנחו בעשרות רבות של אחוזים. חשוב לזכור כי גם תחת שוק מפוקח וריכוזי קרסו בעבר בנקים וקרנות גידור והתרחשו הונאות פיננסיות מסמרות שיער. במובן זה אין הבדל בין השווקים, והמשקיע נדרש לברור את המוץ מן התבן ולהבין אילו מטבעות או תשתיות מבוססות באופן מלא על הבשורה המבוזרת של הבלוקצ’יין ואילו יוזמות וגופים אחרים בתחום אינם מממשים את ההבטחה ונשענים בעיקר על ביקוש ומציגים הבטחות מחשידות לתשואות גבוהות.

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הנדל״ן בישראל
שוק הנדל”ן בישראל לא מתקרר: עליה של כמעט 2% מאז תחילת השנה, וכמעט 17% ב – 12 החודשים האחרונים
מדפסות תלת מימד
הדור הבא של מדפסות התלת מימד
הדפסות תלת מימד
חברות להדפסת תלת מימד משנות את העולם
סטרימינג
סאות’פארק והתחרות בסטרימינג: ענקית המדיה ViacomCBS תשלם עבור שש עונות 900 מיליון דולר
אלצהיימר
אלצהיימר: הסוף למחלה חשוכת המרפא?