מטבעות קריפטוגרפיים

קרן גידור נחשבת ממוצרי ההשקעה האגרסיביים, האקטיביים והדרמאטיים ביותר שיש לשוק ההון להציע למשקיעים, ובישראל השקעה בקרנות גידור אפשרית למשקיעים כשירים בלבד. מחקר שנערך ביוני השנה (2021) הצביע על כוונותיהם של מנהלי קרנות גידור בולטים להשקיע בקריפטו בחמש השנים הקרובות.

מאז תחילת נובמבר ועד לזמן כתיבת שורות אלה, איבד הביטקוין יותר מ – 30% מערכו. שוק הקריפטו כולו איבד טריליונים בשבועות האחרונים, ולאור התנודתיות הכוללת של משקיעים וחוסר היציבות המורגשת, יש ששואלים את עצמם אם ימי הביטקוין מאחורינו. לאור הקולות האלה – האם קרנות גידור בקריפטו הן מוצר יעיל לרווחים בכל מחיר?

למה דווקא קרנות גידור?

שנת 2020 היתה שנה מצויינת לקרנות הגידור בישראל. רובן השיגו למשקיעים תשואות דו ספרתיות והראו את ההישגים המרשימים ביותר לתשואות בקרנות גידור מאז שנת 2013. התשואות הממוצעות של קרנות הגידור הישראליות בשנת 2020 ללא ספק היכו את המדדים, עם תשואה שלילית של 3% במדד הבולט של הבורסה המקומית, הוא מדד תל אביב 125, ועלייה של קצת יותר מ – 6.5% במדד HFRI, הוא מדד קרנות הגידור הבין לאומי.

ביולי השנה ניראה כי היוצרות התהפכו. דווקא קרנות הגידור, שכל מהות ההשקעה בהן מתבססת על רווחים בכל מצב שוק, כלומר, על פניו למוצר זה יש יתרון ברור בשווקים תנודתיים, פורסם דו”ח חריף של חברי הוועדה המייעצת לרשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, בו נכתב כי רק מחצית מקרנות הגידור המנייתיות הצליחו להכות את המדדים ולהשיג למשקיעים תשואה עודפת על פני מוצרים מחקי מדד. חשוב לזכור כי לא רק שההשקעה בקרנות גידור אפשרית למשקיעים כשירים בלבד (אלו הם משקיעים שיש להם נכסים נזילים בסך של לפחות 12 מיליוני שקלים והכנסה אישית בסך של 1.2 מיליון שקלים או הכנסה משפחתית בסך של לפחות 1.8 מיליוני שקלים), דמי הניהול, דמי ההצלחה ואפילו המס על רווחים – הם כולם גבוהים ביחד לאלטרנטיבות ובכך הופכים את המוצר שווה ערך, רק כשהוא מציג תשואות עודפות.

קרנות גידור משקיעות בקריפטו

מאז תחילת שנת 2021, ניראה כי ההשקעות בקריפטו משתחררות מאותו המוניטין של “כלי השקעה אלטרנטיבית לאמיצים בלבד”, והופכות להיות נחלת הכלל, כולל בתי השקעות, משקיעים מוסדיים ואפילו מדינות. במחקר שנערך ביוני השנה, 98% ממנהלי קרנות הגידור צפו השקעת הקרן בשוק מטבעות הקריפטו בעתיד הקרוב.

במהלך השנה פורסם כי קרנות גידור ביצעו השקעות בולטות בקריפטו, כך למשל קרן הגידור הבריטית Ruffer Investments השקיעה כמעט מיליארד דולרים באחזקות ביטקוין.

מכל שווקי ההשקעות האלטרנטיביות המשמשות לגידור השקעות מסורתיות בשוק ההון, שוק הקריפטו הוא השוק ההפכפך, התנודתי והדינאמי ביותר. על פניו, זה כמעט נשמע כאילו שוק הקריפטו נועד בדיוק להשקעות של קרנות גידור, אולם לצד זאת, אפילו מנהלי קרנות גידור מנוסים, וותיקים ובעלי שפע של זמן פנוי, לא יכולים לחזות את התנודות במחירי מטבעות הקריפטו באופן שיאפשר תגובה מספקת ללא יוצא דופן. ניתן כדוגמה את הנפילה במחירי הביטקוין, שהפסיד מעל 9,000 דולרים בשעה אחת בתחילת החודש – וזו הרי לא הפעם הראשונה בה זה קורה. תיאורטית, מנהלי קרנות גידור שחזו את התופעה יכולים היו להפוך את ההפסד לרווח, להשקיע בפוזיציית שורט ולקנות את המטבע לאחר המכירה במחיר נמוך יותר, רק שזה דורש הרבה יותר ממקצוענות – זה דורש יכולות ניבוי מתקדמות שלצערנו, קשה לבנות עליהן בניהול תיקי השקעות.

האם קרנות גידור, שהן מוצר השקעה אגרסיבי, ינצלו את תנודתיות שוק הקריפטו וינסו להרוויח  מהשקעות אלטרנטיביות בביטקוין ובמטבעות אחרים בעלי שווי שוק של מיליארדים? יש שצופים כי נפילות הערך בשוק הקריפטו והתחזיות העגומות בנוגע לעתיד המטבעות, עשוי להאט את קצב הכניסה של מטבעות קריפטו לשוק קרנות הגידור, בארץ ובעולם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטוגרפיים
חמישה מטבעות קריפטוגרפיים שאתם רוצים בתיק ההשקעות האלטרנטיביות שלכם לפני תחילת 2022
שילוב השקעות אלטרנטיביות
איך משלבים השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים המסורתי?
מטבעות קריפטו
בורסת הקריפטו הראשונה בעולם – יוצאת לדרך
חיות מחמד
תחזית נושכת: הסינים רוצים יותר חיות ופחות ילדים
בלוקצ'יין
רק בת חצי שנה וכבר גייסה 11 מיליון דולר: Redefine תשנה את חוקי ההשקעה בשוק הקריפטו