אמאזון

קרן הבריאות הגדולה בעולם

בשנת 2010 אושר בבית המחוקקים האמריקאי חוק הגנת החולה וטיפול בר השגה, או בשמו העממי יותר – “אובמה קר”. מכיוון שבארה”ב, בניגוד למדינת ישראל למשל, לא כל אזרח מחוייב להחזיק בפוליסת ביטוח לאומי ולא לכל אזרח במדינה מגיע שירות רפואי, נוצר מצב שבו אמריקאים רבים ידם אינה משגת לשלם עבור טיפולים רפואיים (הניתנים במחיר לא רחוק מזה של הטיפולים הפרטיים בישראל, גם במצבים של מחלות קשות) והם מתמודדים עם מחלות ומצבים בריאותיים שונים ללא סיוע רפואי, ללא תרופות או ליווי מקצועי.

פוליסת הביטוח שהוצעה על ידי ברק אובמה, נשיא ארה”ב באותם ימים, הוצעה לאזרחים במחירים של מאות דולרים בחודש, מה שלא עזר מאוד לשכבה הענייה יותר של האזרחים בארה”ב להבטיח כי יוכלו לקבל טיפול רפואי במידה ויזדקקו לו. זה היה הרקע להקמת מיזם הבריאות של שלושת הגופים הפיננסיים הבולטים בארה”ב: אמזון, ברקשייר האת’וויי וג’יי פי מורגן צ’ייס, שכונה הייבן ( Haven, או בתרגום לעברית: מקלט בטוח).

הייבן, שהוקמה בקול תרועה רמה בשנת 2018, נועדה לספק מענה רפואי למיליוני העובדים של שלוש החברות: ענקית המסחר אונליין אמזון המעסיקה כ – 1.5 מיליוני עובדים; חברת האחזקות של וורן באפט ברקשייר האת’ווי המעסיקה כיום כ – 400,000 עובדים; והתאגיד הבנקאי האמריקאי ג’יי פי מורגן צ’ייס, המעסיק כ – 300,000 עובדים.

קרן הבריאות הייבן הייתה אמורה להציע לעובדים ביטוח שירותי בריאות מגוונים במחירי עלות – מחירים נמוכים וברי השגה, כולל כיסוי עלויות של סל תרופות מרשם. החזון של קרן הבריאות היה מרחיק לכת, ובחזונם ראו שלושת ענקי המסחר והטכנולוגיה מערכת חכמה שמנהלת את הצרכים הבריאותיים של עובדי שלושת החברות ומפחיתה עלויות טיפול והשגחה בחולים – כאשר את החיסכון בעלויות היא מגלגלת היישר לכיסי העובדים. על פי אותה הלוגיקה, מימון של טיפול בר השגה לעובדים יאפשר פחות ימי מחלה ובשורה התחתונה – יגדיל את רווחי החברה בעקיפין, כמו גם יפחית את תחלופת העובדים.

השקת הקרן פגעה במניות חברות הביטוח

קרן “הייבן” לשירותי בריאות שהושקה בשנת 2018 הביאה עימה גל של הודעות שיווקיות וציפיות מטעם צרכנים. למעשה, בחודשים שלאחר השקת הקרן ירדו באופן משמעותי מניות חברות הביטוח שמציעות מוצרים דומים לאלה של הקרן. בחודשים הראשונים פעל המיזם כפיילוט הוצע לעשרות אלפי עובדים מטעם שלושת החברות. באותם ימים ניראה היה כי שלושת הענקיות ייצרו מציאות טובה יותר: הן שיפרו והנגישו שירותי בריאות ותרופות מרשם, היו בדרך להשיק פלטפורמות שירכזו שירותי בריאות בלחיצת כפתור וייעלו את תהליך הקבלה של שירותים רפואיים, וכמובן, ישמרו על תפקוד רווחי של מערכות הבריאות לצד הפחתת עלויות למבוטחים.

זה פשוט לא עבד

כנראה שהבעיה הגדולה עם הפעלת קרן הבריאות הייבן, הייתה בגילוי גמישות לצרכים שונים בתכלית של עובדים שונים, וגולת הכותרת של הקושי הייתה באספקת מענה יעיל לעובדים הפזורים במדינות ובאזורים שונים בעולם.

בינואר 2021, לאחר שלוש שנות פעילות צוננות למדי, סוגרת הקרן את פעילותה בקול ענות חלושה. איש אינו יודע מה סדרי הגודל של העלויות וההפסדים של שלוש החברות בגין הפעלת הקרן למשך שלוש שנים, מפני שתפעול הקרן בוצע הרחק מעין הזרקורים. מה שאנחנו יודעים לומר הוא שעל אף שניראה שהכוונה הייתה טובה, קשיים תפעוליים חוסר יכולת להתאים את המוצר הביטוחי לצרכים המגוונים של מיליוני העובדים בשלוש החברות ועוד מורכבויות בהתאמות בין המנהלים, הביאו להחלטה לסגור את המיזם – אם כי שלושת החברות מוסרות כי החשיבה על פתרון רפואי הולם עבור העובדים נמצאת עדיין גבוה בסדר העדיפויות, והנה לראיה, בשנת 2019 הוקם בית המרקחת Amazon Care, המספק תרופות בסיסיות בעלויות מופחתות לעובדי אמזון וללקוחות פריים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות השקעה פרטיות
קרנות השקעה פרטיות – Private equity
היואן הדיגיטלי
חצי פיאט חצי קריפטו: היואן הדיגיטלי של סין
משקיעים ומהמרים
משקיעים ומהמרים- מה ההבדל?
השקעות
אמבארק : משאית חשמלית ללא נהג
איך יראה שוק התעסוקה
איך יראה שוק התעסוקה בעתיד? 47% מהמקצועות עתידים להיעלם בטווח של מספר שנים!