ישראל ידועה כאומת הסטארט-אפ, מאות אקסיטים כבר בוצעו על ידי ישראלים שייצרו מהם הכנסות הנמדדות בעשרות מיליארדי שקלים. עם זאת, רק מספר מועט של ישראלים נהנים מסיפורי ההצלחה והאקזיטים המתוקשרים. קרן ההייטק של בית ההשקעות איי בי איי (IBI) נוסדה בשנת 2018 במטרה לאפשר גם למשקיעים קטנים לקחת חלק בחגיגת האקזיטים וחדי הקרן שאז היתה בחיתוליה וכפי שכולנו זוכרים, התפוצצה ודעכה בערך לפני שנה. 

את הקמת הקרן, ששמה הרשמי הוא “אי.בי.אי Tech Fund (5D)– טכנולוגיה עילית”, יזמו ד”ר דן אקס וד”ר דור לי-לו שכתבו את עבודות הדוקטורט שלהם בנושא הון סיכון. השניים שכנעו את הנהלת בית ההשקעות איי.בי.איי בכדאיות המהלך והם משמשים עד היום כמנהלי הקרן לצד היועצים ערן ווגנר, אורי ויינהבר ואלון אגינסקי. 

קרן ההייטק שמאפשרת לישראלים להשקיע בחברות סטארט אפ מתוצרת כחול לבן

הציבור הרחב בישראל נהנה מהצלחת חברות טכנולוגיה ישראליות רק באופן עקיף, זאת בזכות העובדה שהמדינה מקבלת כסף בדמות מיסים מהעסקאות, כסף המשמש למימון פעילות הממשלה למען הציבור הרחב. שתי בעיות עיקריות מונעות ממשקיעים קטנים להרוויח ישירות מצמיחתן של חברות הייטק ישראליות ובמיוחד מאקזיטים בסכומי עתק עליהם אנו שומעים בתקשורת:

הבעיה הראשונה

היא שרק בעלי הון רב יכולים להשקיע בחברות הייטק. השקעות כאלה מבוצעות דרך קרנות הון סיכון או ישירות בעת גיוסים שמבצעות החברות. מדובר בהשקעות בחברות הייטק בתחילת דרכן או בשלבים מתקדמים יותר, לקראת הנפקה בבורסה בארה”ב, לקראת מכירת החברה לענקית טכנולוגיה וכדומה. השקעות כאלה הן בעלות פוטנציאל להניב רווחים גבוהים אולם, כאמור, רק פלח קטן מאוד של ציבור המשקיעים יכול לקחת חלק בחגיגה.

הבעיה השנייה

שמונעת מכלל הציבור בישראל ליהנות מהשקעות בחברות טכנולוגיה ישראליות היא שמסיבות שונות קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות וקופות הגמל שלנו משקיעות רק סכומים קטנים, אם בכלל, בהייטק הישראלי. עובדה זו היא מצערת לא רק משום שמן הציבור הרחב נמנעת האפשרות ליהנות מסיפורי הצלחה של חברות הייטק ישראליות אלא גם משום שהשקעות נרחבות בחברות אלא מבוצעות עלי ידי גופים זרים וכך הרווחים שמייצרות ההשקעות זורמים לחו”ל ואנו איננו נהנים אפילו ממיסוי. 

קרן ההייטק הישראלית שמניותיה נסחרות בבורסה 

מכיוון שממשלת ישראל מודעת לבעיות שפורטו לעיל, קרן איי בי איי טכנולוגיה הוקמה בברכתה והקרן רשאית ללוות כספים מהמדינה עבור ביצוע השקעות בחברות סטארט-אפ.
בתחילת יוני 2018 הקרן השלימה גיוס של 400 מיליון שקלים, והחלה לפעול כאשר היא משקיעה בחברות טכנולוגיה ישראליות הנמצאות בשלבי התפתחות שונים. הקרן משקיעה בחברות סטארט-אפ שטרם הונפקו כמון גם במניות של חברות טכנולוגיה מבוססות בעלות זיקה לישראל, חברות דוגמת אמדוקס, מלאנוקס וצ’ק פוינט.  

מגפת הקורונה וההתאוששות ממנה השפיעו דרמטית על הקרן

עם תחילת המסחר במניית קרן איי בי איי טכנולוגיה, ערך המנייה נע סביב 100 אגורות. בהמשך צנח ערך המנייה לכ – 75 אגורות ואז עלה שוב. בתקופת התפרצות מגפת הקורונה, בעת שהבורסה כולה סבלה ומניות חברות טכנולוגיה רבות איבדו מערכן, מניית הקרן צללה בחדות לערך של כ – 45 אגורות למנייה. ראוי לציין כי עוד בשלהי משבר הקורונה ערך המנייה התאושש באופן משמעותי, היא זינקה לערך של 75 אגורות למנייה ואז המשיכה לטפס עד לערך של 95 אגורות למנייה בינואר 2021. מניית קרן איי בי איי טכנולוגיה ידעה מאז עליות ומורדות והיא נסחרת כיום במחיר הנע סביב 80 אגורות למנייה. 

פרטי הקרן

קרן איי בי איי טכנולוגיה היא קרן סגורה, פרופיל החשיפה שלה הוא 5D כאשר 5 פירושו השקעה של עד 200% מהשווי הנקי של הקרן במניות ו – D פירושו השקעה של עד 120% מהשווי הנקי של הקרן במט”ח. דמי הניהול הנגבים בקרן הם 1.3%. נכון לתחילת יולי 2022 שווי נכסי הקרן עומד על כ – 582 מיליון שקלים. 

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אשראי
מה זה אשראי אלטרנטיבי ואיך משקיעים בזה?
הישראליות בוול סטריט
האם הישראליות מובילות את וול סטריט לעליות?
שוק ההון בבועה
האם שוק ההון בבועה, ואם כן מה צפוי לקרות ומה האלטרנטיבות?
קרנות גידור בישראל
חם מהתנור (הפיננסי): סיקור עדכני על קרנות גידור בישראל
השקעות נדלן
למה הנדל”ן ממשיך לעלות ואיך מחירי הסחורות קשורות לזה?