תיק השקעות אלטרנטיבי

רוצים להשקיע בביטקוין אבל חוששים מהתנודתיות? חדשות טובות מגיעות היישר מארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות: קרן סל אחת כבר אושרה למסחר בחוזים עתידים על הביטקוין, ששווי השוק שלו מוערך בכ – 1.2 טריליון דולר, ועוד מכשירי השקעה מסורתיים על שוק הקריפטו צפויים להיכנס לשוק האמריקאי בימים הקרובים ולאפשר למשקיעים לשלב זאת בתיק ההשקעות המסורתי

אחרי דשדוש עיקש מאז מאי ואפילו ירידות ערך במחירים של הביטקוין, ערך המטבע הקריפטוגרפי הוותיק זינק בחודש האחרון בלא פחות מאשר 49%, והוא ממשיך ומחדש עם כניסות למיינסטרים בכלכלות מובילות ובכלכלות מתפתחות. בארה”ב נודע כי הרשות לניירות ערך, היא ה – SEC, אישרה לראשונה קרן סל המבוססת על חוזים עתידיים לרכישת ביטקוין. קרן הסל החדשה, שמייד נרחיב בעניינה, אינה מכשיר ההשקעה המסורתי היחיד שנשען על מטבע הקריפטו המרכז סביבו כ – 48% מכלל הפעילות בשוק המטבעות הדיגיטליים – עוד תעודת סל טכנולוגית של וולט אקוויטי בדרך לקבל אישור מה – SEC, ותאפשר גם היא השקעות באפיקי המיינסטרים, המסתמכות על הביטקוין ושוק הקריפטו. מה קרה שהרשות האמריקאית לניירות ערך מתרככת ומאפשרת השקעות בקריפטו, ומה עדיף – לרכוש קרן סל או את המטבע עצמו מפלטפורמת מסחר מתאימה?

קרן סל חדשה מציעה השקעה אלטרנטיבית בסביבה מסורתית

קרן הסל ProShares Bitcoin Strategy הושקה ממש החודש (אוקטובר 2021), ומציעה, כאמור, מסחר בחוזים עתידיים על הביטקוין. חוזה עתידי לרכישה, מאפשר לרוכש להתחייב לרכישת ביטקוין במחיר שנקבע מראש, וירוויח אם מחיר הביטקוין יעלה. מה שיקרה הוא שהרכישה תתבצע במועד שנקבע מראש בתנאי העסקה בעתיד, במחיר השוק של מועד ביצוע החוזה. במקרה של רווח, הרכישה תמומש במחיר הנמוך ממחיר השוק, והרוכש בר המזל יוכל למכור את המטבעות שבידיו ברווח וללא המתנה. לאחרונה אישרה בורסת הנסדא”ק הנפקה נוספת של קרן סל בשם Valkyrie Bitcoin Strategy ETF, וחברת GrayScale שהיא מהגדולות העוסקות במסחר במטבעות דיגיטליים, דיווחה על כוונתה להמיר את אחת מקרנות הדגל שלה לקרן הסוחרת בביטקוין. כל אלה, על רקע הקבלה של הרשות לניירות ערך את הקרנות המושקעות ביטקוין, בניגוד לדחיית הצעות כאלה מטעם ה – SEC בעבר.

מה הקרנות האלה עושות עד כה?

כאמור, בחודש האחרון, וכנראה על רקע הכניסה הנוספת למיינסטרים, מחיר הביטקוין מזנק וכמעט הכפיל את עצמו פי 1.5. ביחד עם זאת, הקרנות החדשות המשקיעות בביטקוין דווקא לא עושות חייל: קרן BITO של ProShares שהיא כאמור הקרן הסוחרת בחוזים עתידיים עבור הביטקוין, החלה להיסחר ב – 19 לאוקטובר ומאז, בשלושת ימי המסחר שלה עד כה, ירדה ב– 5.8%. קרן BTF של Valkyrie עוד לא מראה תשואות.

ההשקעה במוצרים מסורתיים המבוססים על הביטקוין אל מול השקעה בביטקוין עצמו

המוטיבציה להשקעות אלטרנטיביות מגיעה תמיד מהרצון לגוון את התיק ולאפשר אפיקי השקעה שאינם מתנהגים, בדרך כלל, בהלימה עם הכיוונים הכלליים של השוק. כך, מובטח כי ישנם ערוצי השקעה שערכם לא ירד באופן גורף, כשאפיקי השקעה המסורתיים שנוטים להתפתח באותם כיוונים, דווקא יורדים בערכם. קרנות סל וחוזים עתידיים על הביטקוין בהחלט מייצרים סוג של “בן כלאיים” שאפשר לשקול לטובת השקעות אלטרנטיביות על אף שאנחנו רואים, כבר ממש בשבוע הראשון לפעילות מוצרי השקעה אלה, שהכיוון שלהן הוא לא תמיד זהה לכיוון השינויים במחירי המוצר שבו הן מושקעות. איך זה יכול להיות? החוזים העתידיים על המוצר הם מוצרים בעלי שוק משל עצמם, וחשוב לזכור שלצד הפיקוח ההדוק של ה – SEC על איכות החוזים הנרכשים על ידי הקרן, ישנן עלויות ניהול, רכישה ומכירה על החוזים עצמם כמו גם עמלת השהייה, המכונה קונטנגו, שהמשקיעים משלמים עבור החזקת החוזה העתידי במקום נכס הבסיס. השקעה ישירה בביטקוין או בסל של מטבעות קריפטו היא השקעה תנודתית יותר בדרך כלל אבל היא חוסכת למשקיע סל של עמלות ותשלומים שאינם קיימים ברכישת נכס הבסיס: מטבעות ביטקוין היישר אל הארנק הדיגיטלי שלכם. ההעדפה תלויה, כפי הנראה, בנטייה של כל משקיע לסיכונים בתיק ההשקעות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

נדלן
שוק הנדל”ן רותח – כיצד תוכלו להרוויח מכך?
קניון או חנות וירטואלית
קניון או קניות אונליין?
משאבת נפט
תיק השקעות אלטרנטיבי: שעתו האחרונה של הזהב השחור
מלחמה וירטואלית
השקעה אלטרנטיבית ומלחמה וירטואלית XBOX vs PlayStation
שוק ההון
שוורים ודובים: הסוף למחסור בשבבים? ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות רוצות דריסת רגל ראשונה בתחום ובהשקעה של מיליארדים