קרנות אשראי

מזה כשנתיים ששוק ההון עובר טלטלות עזות: ברבעון הראשון של שנת 2020 איבד שוק ההון מעל 30% מהשווי המצרפי שלו עם ירידות שערים גורפות בכמעט כל מוצר השקעה בימי פרוץ נגיף הקורונה. מאז סוף מרץ ועד סוף שנת 2021, שוק ההון ראה עליות כמעט רצופות, ומדד ה – S&P 500, לשם הדוגמה, עלה ב – 106% בתקופה זו. שנת 2022 מתחילה בירידות שערים, אולי בשל האינפלציה המוזנת ממשבר האנרגיה ועליות המחירים המשמעותיות בשרשראות התובלה והאספקה; אולי בשל המלחמה באוקראינה שהתחילה מעל חודשיים לאחר שהופיעו הסימנים הראשונים לירידות המחירים בשווקי ההון הגדולים בעולם – ואולי, רק בשל העובדה שהמשק נדרש לתיקון לאחר עליות מחירים גורפות ושוק שורי לאורך שנתיים.

משקיעים מנוסים שיודעים לקרוא את תנאי השוק במצבים כאלה, מבצעים בדרך כלל מערך שיקולים מחודש בנוגע לתמהיל תיק ההשקעות שלהם. אנחנו רואים פדיונות ומשיכות מאפיקי השקעה ספקולטיביים ומנייתיים, ראינו במהלך המחצית השנייה של 2021 הרבה פחות מוכנות מצד משקיעים להתערב בהשקעות צעירות, בהשקעות ספאק ובהשקעות שלא הוכיחו את עצמן – נראה שמשקיעים מעדיפים סוסים יציבים וחזקים על פני חדי קרן מטאוריים לצד ההבטחה, שלא תמיד מתממשת, לתשואות פנומנאליות.

אחד האפיקים הדפנסיביים המעניינים והפופולאריים בשנתיים האחרונות הוא אפיק ההשקעות האלטרנטיביות כאשר קרנות אשראי מהוות ערוץ משגשג של השקעות אלטרנטיביות – מי שבוחר את קרנות האשראי שלו בצורה מושכלת, מגלה אפיק השקעה אלטרנטיבית סולידי ודפנסיבי, משוחרר מתנודות השוק ועם תשואות לא רעות.

מה הן קרנות אשראי ובמה הן מושקעות?

קרנות אשראי , או קרנות חוב, הן קרנות למימון חוב של פרטיים, חברות וארגונים. קרנות חוב “מלוות” כספים למבקשים בתמורה לריביות משתנות. קרנות אשראי משקיעות לעיתים בפרויקטים של נדל”ן, במימון ותשתיות לעסקים, בחברות סטארט אפ ובארגונים שונים – וגם בפרטיים, עם קרנות אשראי בסגנון P2P, כמו למשל חברת בלנדר שרק לאחרונה שילשה את תיק האשראי שלה בעסקת ענק באירופה.

כל משקיע יכול למצוא קרנות אשראי להשקעה, כאשר תנאי הקרן והתשואה שהיא מספקת בדרך כלל ידועים מראש על פי התנאים המוצעים ללווים בקרן.

קרנות אשראי נדל”ן – עליה של 600% בהשקעות של גופים מוסדיים

מאז שנת 2010 ועד היום, אנחנו רואים עליה של מאות אחוזים בשיעור ההשקעות בנדל”ן של ארגונים המחזיקים גם תיקי השקעות לטובת תשואות נלוות לכספים שבקופותיהם. רק בישראל, ראינו במהלך שנת 2021 לבדה השקעות של מעל מיליארד שקלים מטעם חברות הביטוח בפרויקטים של נדל”ן ובהשקעות אלטרנטיביות בסקטור. קרנות אשראי נדל”ן מאפשרות למשקיעים פרטיים ומוסדיים לקחת חלק בשוק הנדל”ן המציג תשואות גבוהות ויציבות לאורך השנים, בשוק הנדל”ן הישראלי ובשווקים באירופה, בארה”ב, ובמדינות נוספות. קרנות אשראי נדל”ן מספקות אשראי לחברות נדל”ן וליזמים, ובתמורה גובות תשואה ידועה מראש או נתח מהרווחים לאחר השלמת הבנייה.

קרנות אשראי – חוב צרכני או ארגוני

שפע של קרנות פרטיות מציעות מימון אשראי לטובת רווח דו צדדי של כל המעורבים בעסקה: נוטלי האשראי מרוויחים אשראי חוץ בנקאי בתנאים גמישים, ומממני האשראי, הם המשקיעים, מרוויחים תשואות בטוחות יחסית בהשקעה אלטרנטיבית דפנסיבית המנותקת מסיכוני שוק ההון בתקופות תנודתיות. האפשרויות להשקעות בקרנות אשראי המבוססות על מתן אשראי לצרכנים ולארגונים בישראל הן רבות, בין השאר תמצאו פלטפורמות מקוונות המציעות השקעה באשראי צרכני וקרנות אשראי שמשקיעות בפלטפורמות אלה באופן מגודר, קרנות אשראי המציעות “משכנתא הפוכה” בתמורה לשעבוד נכס פרטי, קרנות אשראי ארגוניות המציעות הלוואות לעסקים ואפילו קרנות אשראי המציעות הלוואות או השקעה בעסקים קטנים על פי בחירת המשקיע. במקרה של קרנות אשראי המבוססות על אשראי שניתן לצרכנים פרטיים, חשוב לוודא כי ההשקעה מפוזרת להקטנת הסיכון לחדלות פירעון של שיעורים גדולים מידי מתיק ההשקעה בקרן החוב שלכם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירה אלטרנטיבית 29.3.21
השבוע שהיה: סקירת שווקים אלטרנטיבית
מימון נדלן
מימון נדל”ן למגורים – השקעה שהיא נכס!
מייקל ג'ורדן
ההימור הגדול של נייקי או הפספוס האלטרנטיבי של אדידס?
משכנתא
משכנתא לסגירת חובות – לצאת לדרך חדשה
קניון או חנות וירטואלית
קניון או קניות אונליין?