קרנות גידור

קרנות גידור – מהן?

לרוב כשאנו שומעים את המילה “השקעות”, האסוציאציה הראשונה שלנו היא השקעות בשוק ההון באפיקים סחירים (ניירות ערך הנסחרים בבורסה) כגון מניות, איגרות חוב, תעודות סל, מטבע חוץ וחוזים. המאפיין הבולט של ההשקעות הללו, היא תנודתיות גבוהה אשר מגדילה את רמת הסיכון על ההשקעה. לצד זה, קיימת גם אופציה של קרנות גידור (Hedge Funds) שהן למעשה קרנות השקעה שאינן סחירות (לא נמצאות במתאם לשוק ההון), אשר נוקטות באסטרטגיות פיננסיות ייחודיות שמטרתן היא יצירת רווח בכל מצב, גם כשהשווקים נמצאים בירידות.

לידע כללי, בישראל ישנן למעלה מ – 120 קרנות גידור אשר מנהלות, בקירוב, כ – 25 מיליארד שקלים. מי שאחראי על ניהולן בפועל הם מנהלי תיקי השקעות מנוסים החמושים בניסיון בתעשיית ההשקעות – לרבות בתחום קרנות הנאמנות. מבחינת סוגי משקיעים, קרנות גידור מתאימות לגופים מוסדיים (כגון סוכנויות ביטוח ובתי השקעות) או לבעלי הון משמעותי אשר ברשותם הון נזיל של מאות אלפי שקלים. עוד מעניין לדעת, כי במהלכה של שנת 2019, משקיעים אשר בחרו להשקיע דרך קרנות גידור גרפו בממוצע כ- 12.5% תשואה (כדי ללמוד על הזדמנויות השקעה אטרקטיביות באמצעות קרנות גידור – לחצו כאן).

השקעות בקרנות גידור – אסטרטגיה של הפחתת סיכונים!

ראשית, קרנות גידור הן שותפויות המורכבות מ”שותף כללי” ומ”שותפים מוגבלים”. השותף הכללי הוא המנהל דה-פקטו של הקרן והשותפים המוגבלים הם משקיעים מוסדיים או פרטיים המזרימים אליה כספים. שנית, על פי המוגדר בחוק, קרנות גידור יכולות לגייס עד 35 משקיעים בשנה (המוגדרים כ”ניצעים”) וזאת, ללא צורך בהוצאת תשקיף, שזה מסמך המציג מידע מפורט על אופי ותנאי ההשקעה.

מבחינת אסטרטגיית השקעה, כפי שציינו בהתחלה, קרנות גידור פועלות כדי למקסם רווחים בכל מצב, גם כשישנן ירידות בשוק. הלכה למעשה, הן עושות שימוש באסטרטגיות השקעה ייחודיות:

  • אסטרטגיית “מכירה בחסר” (Long/Short): קרנות גידור מוכרות נכס פיננסי (סחורה או נייר ערך) אשר אינו נמצא בבעלותן, במטרה לקנות אותו במועד מאוחר יותר, לאחר שערכו יורד. באופן כזה, הן מצליחות לייצר רווח למרות שהשוק נמצא בירידה.
  • אסטרטגיית “סיסטמית” (Systemic): ניתוק ה”המרכיב הרגשי” מהשקעות יכול לתרום בקבלת החלטות רציונאליות המבוססות על עובדות ומספרים. לכן, ישנן קרנות גידור המשתמשות באסטרטגיית השקעות סיסטמית, שהיא הרצת אלגוריתמים במכונות אוטומטיות המסוגלות לקבל החלטות מגמתיות – ללא התערבות אנושית.
  • אסטרטגיית “מאקרו-גלובל” (Macro-Global): במקרה של אסטרטגיית המאקרו-גלובל, מנהלי קרנות גידור מבססים את פיזור ההון על סמך תחזיות וניתוחים פיננסיים ברמת המאקרו: חברה, פוליטיקה, יחסים בין ממשלות, אירועים כלכליים גדולים (כגון שינויי ריבית במשק) ועוד.
  • אסטרטגיית “איוונט-דריבן” (Event-Driven): בגדול, אסטרטגיית ה”איוונט-דריבן” דומה במהותה למאקרו-גלובל, רק שכאן המיקוד הוא באירוע/מגמה נקודתיים ברמת המיקרו: נהירה המונית של משקיעים, שינוי קיצוני במחיר מניה לעומת הנתונים בדוחות החברה ועוד.

תוצאות בשטח – קרנות גידור בישראל שהשיגו תשואות מרשימות ב- 2020

אחרי שלמדנו מהן קרנות גידור ונחשפנו למספר אסטרטגיות השקעה בהן, הגיע הזמן שנדבר תוצאות ונציג לכם ביצועים מהשטח. כרקע לדברים, נאמר כי המחצית הראשונה של 2020 בהחלט לא הייתה “הליכה בפארק” עבור מנהלי תיקי השקעות בנכסים סחירים לאור הפצצה האדירה והמטלטלת שהטילה הקורונה על השווקים.

כך לדוגמה, עד אמצע השנה, הספיקו מדדי “הדגל” של הבורסה הישראלית ת”א 35 ות”א 125 לצנוח ב – 20% וב – 18% בהתאמה. בנוסף, מדד הביניים SME60  רשם ירידה מטרידה, לאחר שאיבד במהלכה של חצי שנה בלבד 15% מערכו. תוצאות מאכזבות נוספות נרשמו גם במדד האג”ח תל בונד 60 אשר ירד ב – 5.5% ובמדד התל-בונד אשר “נפל חזק” עם ירידת ערך של כמעט 16%!

אז כן, מצד אחד זו תקופת קורונה וכאוס כלכלי אינו תורם ליציבות. מצד שני, תנודתיות היא תמצית סיפורו של שוק ההון וזה ממש לא אמור להפתיע אף אחד אם במצב קיצון כמו משבר של מגיפה עולמית – השווקים יגיבו בירידות חדות.

לצד זה, נגד כל הסיכויים, היו אלה דווקא קרנות הגידור אשר הפתיעו (ובגדול) במחצית הראשונה של 2020. בעוד השווקים נכנסו לפאניקה ורבים מהם צנחו באופן דרסטי, קרנות הגידור עמדו בגאון במשימתן: להצליח להניב תשואות מרשימות למרות הירידות החדות.

כך למשל, קרנות הגידור חצבים לונג וטוליפ השיגו תשואות של 3.4%  ו -8.5% בהתאמה. שחקנית בולטת יותר כמו קרן הגידור רידינג גלובל השיגה תשואה של 9.8% ואת שני המקומות הראשונים בטבלה תפסו קרנות הגידור עדן אלפא עם 13.1% תשואה וקרן הגידור ION Tech Fund עם 19.1%. עם עובדות חברים, אי אפשר להתווכח. והמספרים בשטח מעידים על דבר אחד – קרנות גידור הן כמו “פרצה” בעולם ההשקעות (במובן החיובי כמובן, כן?)

קרנות גידור

מסקרן: מי היא קרן הגידור שהצליחה לייצר תשואה של 278%?

אם עד כה הופתעתם עד כמה קרנות גידור הן אטרקטיביות, הנתון הבא יפתיע אתכם עוד יותר: למרות עוצמתן הכלכלית, מסתבר שקרן הגידור הגדולה והמובילה בעולם אינה מגיעה מאירופה או מארצות הברית, אלא ממקום קטן בשם סינגפור – מדינה בגודל של עיר השוכנת בדרום-מזרח אסיה.

והנה פרטי הסיפור הבאמת יוצא דופן הזה:

לפני קצת יותר מ – 4 שנים, אדם בשם צ’ונג צ’ין אי הקים קרן גידור בשם ונדה גלובל (Vanda Global Fund). את הקרן הוא הקים בעזרת 24 מיליון דולר אשר אותם הוא גייס מבני משפחה וחברים. בשנתיים הראשונות, הקרן רשמה הפסדים (אסטרונומיים!) של למעלה מ 50% מה שגרם לצ’ונג לרצות להרים ידיים ולסגור את פעילותה באופן סופי. מתוך דבקות ואמונה טוטאליים באסטרטגיית ההשקעות שלו צ’ונג החליט, למרות ההפסדים הכבדים, שהוא ממשיך לנסות (ויהי מה) להפוך את קרן הגידור שלו לגוף פיננסי מצליח.

בהרצה מהירה קדימה, קרן הגידור של צ’ונג נהפכה למובילה מספר אחת בעולם לאחר שהצליחה לרשום צמיחה “דמיונית” של 278% בשנת 2019. נכון להיום, הקרן מנהלת נכסים בשווי של 194 מיליון דולרים והיא מחזיקה באמתחתה למעלה מ – 100 נכסים פיננסיים החל מסחורות, אג”ח ממשלתיות, מדדי מניות ועוד. בנוסף, כרגע ישנם בין 10-15 משקיעים פעילים בקרן וצ’ונג הכריז על כוונתו לגייס כ – 20 מיליון דולרים נוספים. אה, כמעט שכחנו, הגאון הפיננסי הזה עובד כ”פרילאנס” המנהל את קרן הגידור שלו כמעט לבדו – מהבית. מופתעים? כמונו כמוכם… אבל דבר אחד הוא בטוח: קרנות גידור הן אפיק אטרקטיבי שלא ניתן להתעלם ממנו.

השקעות בקרנות גידור – מהן האופציות העומדות בפניכם?

קרנות גידור יכולות להציע לכם מגוון נרחב של אפיקי השקעה כגון השקעות בהייטק, בסטארטאפים, השקעה בסחורות (כגון, זהב, נפט ומתכות אצילות), השקעה בתחום הביוטק (פיתוחים טכנולוגיים בתחום הבריאות), השקעות בפודטק (פיתוחים טכנולוגיים בתחום המזון), השקעה בפרויקטים מגוונים של נדל” (כגון מחיר למשתכן, התחדשות עירונית, תמ”א 38 ועוד) ואפשרות לסחור באופציות ונגזרים בשווקים ה”מסורתיים” של שוק ההון.

החיבור בין הגיוון הרב ובין השימוש באסטרטגיות ההשקעה שציינו קודם לכן, הופך את קרנות הגידור ל”קלף מנצח”– הן מבחינת הביטחון שהן מקנות למשקיעים והן מבחינת הפוטנציאל להשגת תשואות מרשימות.

שוקלים לבצע השקעות בקרנות גידור? מעוניינים בשירות ניתוח והשוואה מקצועי בין הצעות השקעה בקרנות גידור שונות? אז כל מה שאתם צריכות לעשות הוא להשאיר לנו פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם להזדמנויות אטרקטיביות של השקעות בקרנות גידור!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות קרנות גידור ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לביצוע השקעות בתחום כזה או אחר.

אבטחת סייבר
גיוס ענק של החברה שאין לה שם – Noname Security
hybrid
טויוטה לא אמרה את המילה האחרונה
ביטקוין
מהפכת הביטקוין במרכז אמריקה: לכ-70% מאזרחי אל סלבדור אין חשבון בנק או כרטיס אשראי
שוק הקריפטו
ווייבס – מטבע קריפטו רוסי שמעניין במיוחד בתקופה הנוכחית
מהלכים בעולם ההשקעות
כך תוכלו לבחור את המהלכים שלכם בעולם ההשקעות בצורה טובה יותר