בישראל ישנם כ-200 קרנות גידול המנהלות עשרות מיליארדי שקלים. מדובר בתעשייה שקטה באופן יחסי המיועדת בעיקר למשקיעים כשירים. הקרנות אינן מחויבות בפרסום נתוני התשואות שלהן וכדי להבין את ביצועי הקרנות נדרש לחקור וללקט מידע ממקורות שונים. כאן תובא סקירה כללית על הענף וציון של הקרנות המובילות עם הביצועים שפורסמו באופן פומבי בעיתונות וברשת.

מהו גידור?

קרן גידור נועדה לגדר את סיכוני המשקיע באמצעות אסטרטגיות השקעה מתוחכמות. גידור, מלשון גדר, מטרתו להציב גבולות ברורים ולתחום את הסיכון באופן ידוע מראש ולהימנע מהטיות רגשיות. מקורו של הגידור עוד במאה ה-19 בתחום הסחורות שמאז התפתח לסקטורים רבים אחרים.

הלכה למעשה, גידור משמעותו השקעה במכשירים פיננסיים שונים שיגנו על ההשקעה במקרה של ירידות. הגידור נעשה באמצעות השקעה מקבילה באופציות, חוזים עתידיים, נגזרים פיננסיים שונים או בנכסים בעלי קורלציה הפוכה לאסטרטגיית ההשקעה המרכזית.

בשורה התחתונה, מטרתה של קרן גידור לספק למשקיע תשואה דומה לנכס הבסיס ברמת סיכון מופחתת ובתנודתיות קטנה יותר. כל קרן מגדירה לעצמה את מדד הייחוס שלה, למשל, מדד ת”א 125, אותו היא מנסה להכות ובסיכון מופחת עבור המשקיע. בעיקר בתקופות של ירידות או שווקים דוביים, הגידור אמור לספר תוצאות משביעות רצון. מודל התשלום המקובל בקרנות הגידור הוא דמי ניהול קבועים הנעים בין 1%-2% ותשלום נוסף של כ-20% מהרווחים במידה והקרן הצליחה להכות באותה שנה את מדד הייחוס.

מי יכול להשקיע בקרן גידור?

בישראל קרנות הגידור פתוחות להשקעה של משקיעים כשירים, אבל לא רק. משקיע כשיר הוא אדם שעונה על תנאי אחד לפחות מתוך שלושת התנאים הבאים: בעל נכסים נזילים בשווי של 8,364,177 ש”ח, הכנסה שנתית של לפחות 1,254,627 ש”ח (במשך השנתיים האחרונות לפחות) או של 1,881,940 ש”ח עבור התא המשפחתי, או שווי נכסים כולל של לפחות 5,227,610 ש”ח והכנסה שנתית מינימלית של 624,313 ש”ח או 940,969 ש”ח עבור התא המשפחתי.

הסיבה המרכזית לתנאים הקשוחים היא רצון הרגולטור להגן על המשקיע שאינו מיומן. ישנה הנחה מובלעת כי מי שהוא בעל שווי נכסים או הכנסה גבוהה הוא גם בעל הבנה פיננסית ויכולת ניהול סיכונים. מפני שקרנות הגידור נתפסות כמשקיעות בצורה מורכבת ומסובכת להבנה ושערוך הסיכון, חלקם הארי של המשקיעים בקרנות הם משקיעים כשירים.

עם זאת, כל קרן רשאית להציע יחידות השתתפות בקרן למספר מוגבל של משקיעים שאינם כשירים. אם מדובר בקרן גידור הרשומה מחוץ לישראל היא רשאית לקלוט גם כספים שמקורם בחסכונות פנסיוניים או קרנות השתלמות המנוהלים בשיטת ה-IRA. כלומר, משקיע שמנהל לעצמו את החסכונות יכול במקרים מסוימים לנהל את הכספים באמצעות קרנות הגידור.

ביצועי קרנות הגידור בישראל

כל קרן גידור מחזיקה באסטרטגיה משלה ובמדיניות המגדירה את גבולות ההשקעה והסקטורים שבמיקוד ולכן השוואה בין קרנות היא עניין לא פשוט. בנוסף, אחד הנתונים המעניינים ביותר להשוואה, שאינם מפורסמים בציבור הוא התנודתיות או הסיכון (מדד בטא) של הקרן, שכאמור אמור לספק למשקיע גידור סיכונים. בכל זאת, מבט בתשואות הקרנות בשנה האחרונה ובשנים האחרונות עשויה להצביע על היתרונות של אסטרטגיות הגידור השונות.

באמצעות מדד צור-גלבוע הבוחן את הביצועים של כ-160 קרנות גידור ישראליות בשוק המניות בישראל ובחו”ל במגוון אסטרטגיות ההשקעה עולה כי משנת 2007 ועד היום (מאי 2022) הניבו קרנות הגידור הישראליות, בממוצע, תשואה מצטברת של 282% ובסטיית תקן של 7.1% לעומת תשואה מצטברת של 103% וסטיית תקן של 16.1% במדד ת”א 125. מדובר בביצועים מרשימים ביותר ביחס לת”א 125 אך עם זאת אין התאמה מלאה בין המדד הזה לבין אסטרטגיות ההשקעה המגוונת של מאות הקרנות בישראל. לשם המחשה, מדד הS&P500- הניב בתקופה המקבילה תשואה מצטברת של כ-190% ובסטיית תקן ממוצעת היסטורית של כ-15%.

הקרנות הגדולות בישראל

ארבע הקרנות הגדולות בישראל המשקיעות במניות בישראל ומחוצה לה הן קרן ספרה, ION, נוקד ואלפא. כל אחד מהן מנהלת מעל למיליארד שקלים כאשר קרן ספרה מנהלת לבדה מעל ל-3 מיליארד שקלים. אחריהן ניתן לציין את הקרנות ואר, רידינג וטוליפ המנהלות מאות מיליוני שקלים.

בטבלה הבאה ניתן לראות את השוני באסטרטגיות ההשקעה והביצועים מתחילת השנה:

כאמור ישנן עוד קרנות רבות באסטרטגיות שונות המנהלות נכסים בהיקף של עשרות עד מאות מיליוני שקלים. הביצועים של הקרנות אינן מפורסמים אלא למשקיעים כשירים, והמעוניינים בכך יכולים לפנות באופן פרטני לכל קרן גידור ולקבל את הנתונים לאורך השנים. בשנים האחרונות מפורסמים מעת לעת בעיתונות הכלליות נתונים אודות ביצועי הקרנות, אך אלה מוגבלים בהתאם למידע שנמסר מהקרנות ואינן כוללים את הביצועים של כלל הקרנות. כמו כן, ההשוואה למדדי הייחוס גם היא מוגבלת ברוב המקרים, ונדרש להבין היטב איזה מדד תואם את האסטרטגיה של הקרן.

סיכום

קרנות גידור משלבות אסטרטגיות השקעה במטרה להשיא תשואה גבוהה בסיכון מופחת. הן פועלות בסקטורים מסוימים כמו מניות או אג”ח ובוחנות את הביצועים שלהן ביחס למדד מסוים התואם את האסטרטגיה וההחזקות שלהן. הן פתוחות למשקיעים כשירים ללא הגבלה ולמספר מצומצם של משקיעים שאינם כשירים. בשורה התחתונה, השקעה באמצעות קרן גידור עשויה לגוון את תיק ההשקעות של המשקיע ולספק תשואה בסיכון מופחת, בייחוד בעתות של שווקים דוביים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

 

חוות סולאריות
חוות סולאריות – השקעה למען עתיד סביבתי טוב יותר
פייסבוק
תקלה קטנה נזק גדול: מה גרם לשלושת מערכות הענק פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם לעצור מלכת
סייבר
סיפור מהאגדות על סייבר וענן: WIZ, החד קרן שהצליח להכפיל את עצמו בתוך מספר חודשים בלבד
תיק השקעות
חילופי שלטון בממלכת האנרגיה? הסקטור שצריך להיות בכל תיק השקעות מעניין יותר מאי פעם
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות: המלך הורדוס ועולם התשתיות