קרן הון סיכון

קרנות הון סיכון הן קרנות פרטיות להשקעה בחברות סטארט אפ ובמיזמים בעלי סיכויים לרווח גבוה בהנפקה או בשלבים מתקדמים של חיי המיזם – כמו גם סיכון להפסד הכספים, בהשקעה במיזמים בשלבי החיים הראשונים שלהם. משקיעים שיש להם 200,000 ₪ ויותר, והם חובבי סיכון, עשויים למצוא עניין בסוג כזה של השקעה אלטרנטיבית, ומאידך – יש עוד אופציות להשקעות דומות בסכומים גמישים ובסיכון לא גבוה. הכל על השקעה בקרנות הון סיכון והאופציה הידידותית יותר – פלטפורמות להשקעות בסגנון P2P.

קרנות הון סיכון הן חלק מהכלים להשקעות אלטרנטיביות

מי שמשתמש בשוק ההון כערוץ להשגת תשואות מכספים פנויים, יודע שהמפתח טמון בפיזור ההשקעות בצורה נבונה. חשוב לדעת כי שוק ההון נוטה לנוע בכיוון משותף – זה כמובן לא אומר שכשמניה אחת יורדת כל השוק יורד, וגם בתקופות של ירידות שערים יש שפע של הזדמנויות לרווחים ומניות שדווקא עושות חייל ו”מצילות את המצב” – אבל ביחד עם זאת, אחת הדרכים לשחרר את התיק מהתנודתיות האופיינית של שוק ההון היא: השקעות אלטרנטיביות.

השקעות אלטרנטיביות הן השקעות מחוץ לשוק ההון המסורתי, וכאלה שפועלות על פי סט אחר של כללים. זה בדיוק מה שהופך אותן לכלי חשוב בפיזור ההשקעות שלכם, במיוחד בשוק תנודתי.

יש הרבה כלים המשמשים להשקעה אלטרנטיבית, החל מהלוואות חברתיות וכלה בזהב ויהלומים בכספת. אחת הדרכים המוכרות (והנוחות) להשקעה אלטרנטיבית היא השקעה בקרנות פרטיות, והסוג ההרפתקני יותר של השקעה כזו, היא השקעה בקרנות הון סיכון.

מה זה קרנות הון סיכון?

בתי השקעות וארגונים פיננסיים מנהלים לא אחת קרנות הון סיכון, אשר מאפשרות מחד השקעה שיש לה סיכוי לתשואה גבוהה, ומאידך סיוע פיננסי למיזמים בעלי פוטנציאל בשלבי גיוס מוקדמים. שם המוצר מרמז על אופי ההשקעה, ואכן, מדובר על השקעה בסיכון לא מבוטל. קרנות הון סיכון מאתרות מיזמים בשלבים התחלתיים שלהם, בשלב זה שווי החברה הוא נמוך ואם המיזם בעל פוטנציאל לפרוץ – ערכו יעלה וההשקעה תישא פירות. התשואות במקרים מוצלחים של קרנות הון סיכון עשויים להיות אדירים, אולם על אף הצוות המנוסה הבוחן כל מיזם וחברת סטארט-אפ ממש בציציות, יש ללא ספק מקרים של הימור על המיזם הלא נכון, ואבדן כספי ההשקעה.

מי יכול להשקיע בקרן הון סיכון?

כמו מוצרים רבים להשקעה אלטרנטיבית, גם קרנות הון סיכון אינם מוצרים שתוכלו לרכוש בפלטפורמת תיק ההשקעות שלכם – אלו קרנות המנוהלות על ידי גופים פרטיים, מחוץ לשוק ההון. בארץ, יש לא מעט קרנות הון סיכון, ולפני שנת הקורונה, בשנת 2019, פעלו בישראל מעל 40 קרנות הון סיכון פרטיות, שניהלו מעל שלושה מיליארדי דולרים. כל קרן מגייסת בשנה בממוצע כ – 100 מיליוני דולרים ממשקיעים פרטיים, כאשר בדרך כלל סכום מינימאלי להשקעה בקרן עומד על כ – 200,000 ₪ (כמובן שלכל קרן יש את הכללים שלה).

כל קרן הון סיכון מתמחה בענפים שונים. היא מנהלת את השקעותיה בצורה מושכלת, באמצעות תהליך בחינה של מיזמים שונים שמגיעים לפתחה ובליווי אנשי מקצוע רלוונטיים. המשקיעים נותנים את אמונם במנהלי הקרן שיבחרו את המיזמים הראויים ויביאו את הקרן לתשואות גבוהות. בדרך כלל, ההשקעה במיזם מבוצעת בשלב ה – Sead, ממש בתחילת הפיתוח, והקרן מלווה את המיזם עד להנפקה ראשונה לציבור (IPO).

האם כדאי להשקיע בקרן הון סיכון?

מי שמשקיע בקרנות הון סיכון עושה כן כשהוא מודע לעובדה שביחד עם הפוטנציאל לרווח (והסיוע המשמעותי למיזמים ראויים בשוק), קיים גם פוטנציאל להפסד. מי שלא מעוניין לסכן סכומים של שש ספרות בהשקעה במיזמים שלא הוא בוחר, עשוי לגלות עניין בפלטפורמות ברשת של השקעה במיזמים גם בסכומים קטנים, כמו למשל פלטפורמת “פיפלביז” בישראל להשקעות המונים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות אלטרנטיבי
תיק השקעות אלטרנטיבי: ארה”ב הופכת למעצמת ביטקוין ומאפשרת חשיפה באמצעות קרנות סל בתיק הנכסים המסורתי
שוורים ודובים
שוורים ודובים: מדדי העולם ממתינים להתפתחויות בסין, מניית לואי ויטון מזנקת ב-3%
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
קרנות גידור בישראל
חם מהתנור (הפיננסי): סיקור עדכני על קרנות גידור בישראל
הסיפור של אילון מאסק ודוג’קוין