קרן השקעות פרטית

השקעות אלטרנטיביות הן השקעות מחוץ לשוק ההון, למשל דרך פלטפורמות מסחר גדולות (כמו למשל קוינבייס ובייננס למסחר במטבעות קריפטוגרפיים) או דרך השקעות פרטיות. בתחום ההשקעות האלטרנטיביות המוצעות באופן פרטי, אנחנו רוצים להזכיר את תחום קרנות ההשקעה הפרטיות (PE – Private Equity Funds), השומרים את המשקיעים עם רגל אחת בתוך שוק ההון – ורגל אחרת מחוץ לו. מה הן קרנות השקעה פרטיות, מה היתרונות והחסרונות להשקעה בכאלה, ומי יכול להשקיע?

קרנות השקעה פרטיות (PE) – השקעה בוטיקית שהיא רק חצי אלטרנטיבית

אף אחד לא הגדיר באופן חד ומדויק את נושא ההשקעות האלטרנטיביות. יש שאומרים שהשקעה אלטרנטיבית היא כל השקעה המבוצעת מחוץ לשוק ההון (החל מרכישת מתכות יקרות או נדל”ן, וכלה בשימוש בפלטפורמות פרטיות לביצוע השקעות), ולעומתם יש מי שיאמרו שהשקעות אלטרנטיביות מתאפיינות ב”טרנדים”, כיוונים ותנודתיות משלהם. ריבוי ההגדרות משאיר את ההשקעה בקרנות השקעה פרטיות בקשר לא ברור עם שוק ההשקעות האלטרנטיביות. מחד, ההשקעה בקרנות השקעה פרטיות אינה ממוסדת וכל הקרנות אינן נסחרות בשוק ההון. מאידך, קרנות רבות משקיעות במוצרים מסורתיים של שוק ההון (לא כולן – גם קרנות ריט, המשקיעות בנדל”ן למשל, הן קרנות השקעה פרטיות), מה שהופך אותן מושפעות מהתנודתיות של שוק ההון בדיוק כמו כל השקעה מסורתית אחרת.

באילו תחומים ניתן להשקיע דרך קרנות השקעה פרטיות?

במאמר קודם סקרנו את ההשקעה בקרנות הון סיכון, שגם הן סוג של קרנות פרטיות. קרנות הון סיכון משקיעות במיזמים בתחילת דרכם בהשקעה שנחשבת ספקולטיבית במיוחד בשל השלב המוקדם להשקעה שהעסק נמצא בו.

קרנות השקעה פרטיות נוספות ניתן למצוא גם בהשקעות אחרות: בשוק ההון, בנדל”ן (כאמור, אלה קרנות ריט), בעסקים בשלב מתקדם יותר בחייהם (אלו הם קרנות הצמיחה), ועוד. יש אפילו “קרן של קרנות” (Fund of Funds) המשקיעה את כספי המשקיעים בקרנות השקעה פרטיות אחרות. יש גם קרנות השקעה פרטיות המתמחות בניהול חוב, אשראי והלוואות.

הכללים להשקעה בקרנות PE

בדרך כלל מי שמנהל את ההשקעות בקרנות PE הוא הקובע את התנאים לכניסת שותפים ומשקיעים לקרן. ההשקעה בקרנות PE נחשבת השקעה בוטיקית ומרבית המנהלים של קרנות כאלה דורשים סכום מינימאלי להשקעה של 150,000 ₪ ויותר. בדרך כלל העמלות הנגבות על ידי מנהלי הקרן הן גבוהות יחסית לאפיקי השקעה אחרים וכוללות דמי הצלחה העומדים בממוצע על 20% מהרווחים. בחלק גדול של קרנות ההשקעה הפרטיות מנהלי הקרן מושקעים בה גם, מה שיוצר סולידריות בין מנהלי הקרן למשקיעים, מפני שכשהקרן מפסידה (או מרוויחה) – כולם מפסידים (או מרוויחים), כולל מנהלי הקרן.

חשוב לדעת כי יש קרנות השקעה פרטיות המציעות השקעה ממונפת. השקעה ממונפת מגדילה פי מכפיל שנקבע מראש את רווחי המשקיעים, כמו גם את הפסדיהם, וכשאתם בוחרים להשקיע במוצרים ממונפים, כדאי שתקחו בחשבון שגם ההפסדים, כמו הרווחים יהיו גבוהים יותר, שתבחרו באפיקי השקעה סולידיים או שתשקיעו סכומים שלא אכפת לכם לסכן.

קרנות השקעה פרטיות גדולות בישראל

בישראל, קרן ההשקעה הפרטית הגדולה ביותר היא קרן פימי, של איש העסקים ישי דוידי. הקרן מנהלת מעל שישה מיליארדי דולרים, בעיקר בהשקעה בחברות והשבחתן. קרן פימי מנהלת שש תתי קרנות ומושקעת בכמעט 70 חברות שונות.

קרן ההשקעות הפרטית המובילה בתשואה בישראל, היא קרן פורטיסימו הפעילה בארץ מאז שנת 2004 ומנהלת כ – 5 מיליארדי דולרים. קרן טנא מתמחה בעסקאות קטנות ובינוניות, קרן ויולה PE מתמחה בעסקאות בתחומי הטכנולוגיה ומנהלת כ – 164 מיליוני דולרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פוד טק
פוד-טק: מהפכת האקלים מתחילה בצלחת שלנו
מדד המחירים ליצרן
פיצול אישיות סיני – מדד המחירים ליצרן עולה ומדד המחירים לצרכן יורד ומה זה אומר עלינו?
NFT
החיבור הדיגיטלי – פיזי של עולם ה- NFT
השקעה בקריפטו
השקעה בקריפטו בלי ארנק דיגיטלי, בירוקרטיה ושערי המרה? בית השקעות חדש עם הצעה אטרקטיבית למחפשים השקעות אלטרנטיביות בקריפטו
השקעות אלטרנטיביות
לאחר האיסור על הון עצמי לרכישת דירה מהלוואות רגילות השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן הופכות לאטרקטיביות יותר