נדל״ן או קרנות חוב
נדל״ן או קרנות חוב

השקעות אלטרנטיביות הן השקעות המבוצעות מחוץ לשוק ההון המסורתי, וקרנות השקעה המנוהלות על ידי צוות מקצועי והמוצעות בדרך כלל מחוץ לשוק ההון (יש קרנות שהן גדולות ופופולאריות עד כדי כך שהן נסחרות בבורסה, אולם אלו המיעוט) מאפשרות למשקיעים שלא מעוניינים לנהל את תיק ההשקעות העצמאי שלהם אופציה שיש בה המון יתרונות. 

אבל אילו קרנות השקעה כדאי לבחור? בשוק הקרנות כמוצרי השקעה אלטרנטיביים אפשר למצוא מאות קרנות גדולות, חלקן סקטוריאליות וחלקן כלליות, חלקן צמודות למדד ייחוס וחלקן מגוונות – איך אפשר לבחור בין קרנות שונות?

הפעם, נבדוק את ההבדלים בין קרנות חוב לקרנות נדל”ן, שני תחומי השקעה פופולאריים מאז ימי פוסט קורונה בשוק ההון. ועוד לפני שאנחנו צוללים לנתונים, הרשו לנו לסכם עבורכם את השורה התחתונה: בהשקעות כמו בהשקעות, קשה לנחש מי יהיה הסקטור הרווחי יותר והבחירה היא תמיד עניין של העדפות משקיעים.

קרנות נדל”ן – במקום להשקיע בנכס נדל”ן מניב

יכול להיות שכל משקיע ישראלי חולם על רכישת נכס נדל”ן מניב כערוץ השקעה, לאו דווקא בשל התשואה הגבוהה משכירות (התשואה על השקעות נדל”ן בישראל היא צוננת, ונעה סביב 5% בשנה) אלא כמובן בשל עליות המחירים בשוק הנדל”ן, שבעשור האחרון דבר לא מצליח להאט אותן. ערוץ שמציג הרבה יתרונות למשקיעים שמחפשים השקעה בנדל”ן הוא כמובן ערוץ קרנות הנדל”ן, שיש לו כמה יתרונות ברורים על השקעה בנדל”ן:

  • סכום ההשקעה גמיש והרבה פחות גבוה מזה המתחייב בהשקעה בנדל”ן
  • אין צורך לממן חלק מההשקעה באמצעות הלוואת משכנתא שרק הולכת ומתייקרת בארץ עקב העלאת הריבית
  • ההשקעה, במידה מסויימת, שומרת על נזילות (בחלק מהקרנות יש הגבלה על סכום השקעה מינימאלי)
  • ניהול ההשקעה מקצועי
  • הקרן מאפשר פיזור והשקעה במספר נכסים בכספי משקיעים רבים
  • אין צורך לתחזק, לנהל ולהשכיר נכס

לצד כל אלה, חשוב לזכור שקרנות נדל”ן מספקות תשואה דומה למדדי ייחוס, בדרך כלל לא בגובה עליית המחירים בשוק הנדל”ן, ללא דמי שכירות בנוסף לזה ועם דמי ניהול ולפעמים גם דמי הצלחה. 

קרנות נדל”ן הן ברובן מוצרי השקעה המנוהלים באופן פרטי על ידי בתי השקעות ועל כן המעקב אחר סכומי הכסף המושקעים והביצועים של הקרנות לוקה בחסר. עם זאת, מוערך כי בישראל מנהלות קרנות הנדל”ן מעל 10 מיליארדי שקלים.

קרנות חוב – תחום שצמח בשנות הקורונה

השקעה בחוב או באשראי היא כמעט כמו השקעה בשוק ההון בשורט – משקיעים מלווים כספים למי שמבקש אותם ובתנאים ידועים מראש, כמו אורך הזמן של ההלוואה והריבית שיקבל המשקיע. שוק האשראי או החוב בישראל הולך ותופח, ומשקיעים רבים, פרטיים ומוסדיים, משקיעים בקרנות חוב פרטיות (בהלוואות לאנשים פרטיים) ומוסדיות (בהשקעה בחברות). שוק קרנות החוב בישראל מנהל כשמונה מיליארדי שקלים והוא נחשב השקעה יציבה בתשואה גבוהה יחסית. משקיעים בפלטפורמה כמו טריא או בלנדר נהנים מריביות מובטחות בגובה של 8% בשנה, כמעט ללא סיכון. כל תיק השקעות מפוזר על פני הלוואות שונות וכמובן, הגוף שמנהל את הקרן נדרש לבירור בציציות של החייבים, כולל פוטנציאל ההחזר שלהם ואחריות כלפי משקיעים שההלוואה לא תהפוך אבודה. כאן חבוי הסיכון הגדול של השקעה בקרנות חוב ועל כן, כדאי להעדיף גופים גדולים ומבוססים המשקיעים בחוב שיש להם תהליכי ינון קפדניים ללווים.

מה עדיף, קרנות נדל”ן או קרנות חוב?

בשני המקרים, חשוב להשקיע בקרנות המנוהלות על ידי גוף עתיר ניסיון, יציב כלכלית והמבטיח כלי השקעה מתקדמים, כמו פיזור ההשקעות עבור כל משקיע. דמי הניהול הם משתנה משמעותי בבחירה כמו גם הניסיון ותמהיל ההשקעות – חשוב לבדוק היסטורית את נתוני התשואות של כל קרן לשלוש או חמש שנים אחורה, על מנת ללמוד על איכות הניהול שלה אל מול מדדי ייחוס בסקטורים דומים.

אור שושן

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביטוח חיות מחמד, כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
מוצרים מובנים
הגנה על הכסף שלנו באמצעות מוצרים מובנים
לאס ווגאס עיר העסקים
עיר החטאים ועיר העסקים: לאס ווגאס
סקירה אלטרנטיבית 2.5.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית