קרנות חוב

תמיר קומיסרוב

שנת 2021 היתה השנה שבה עולם ההשקעות האלטרנטיביות התעורר לחיים. לא רק שראינו עוד ועוד מוסדות וגופים גדולים, שמשקיעים במאות מיליארדי שקלים, בוחרים ערוצים אלטרנטיביים לניהול הכספים – גם בשוק הזמין למשקיעים פרטיים, עוד ועוד אפשרויות עלו להשקעות אלטרנטיביות מחוץ לשוק ההון המסורתי והבורסות ברחבי העולם. אחת הדוגמאות הבולטות לנושא היא האפשרות להשקיע בקרנות חוב, שהן בעצם סוג של איגרת חוב בשוק ההשקעות הפרטיות.

חוב, או אשראי, או הלוואות אם תרצו, הוא שוק שהביקוש אליו גובר ככל שבשנות נגיף הקורונה הלוואות מן הבנקים לא אושרו בתנאים אטרקטיביים ומוסדות או גופים עסקיים שביקשו אשראי לפעילותם נדרשו למימון פרטי. קרנות חוב מספקות את אותה ההלוואה לגופים פרטיים או ציבוריים בתחומי עיסוק שונים, בתמורה לריבית קבועה מראש ובדרך כלל גם לפרק זמן ידוע מראש, ובמובן הזה, הן דומות במבנה שלהן לאיגרות החוב הנסחרות בשוק ההון המסורתי.

הגופים המספקים קרנות חוב מספקים אשראי לגופים שהגישו בקשה למימון ועברו את התנאים והבחינות הנדרשים על מנת לזכות במימון מטעם קרן החוב. המשקיעים בקרן החוב מחלקים ביניהם את הריבית על תשלום החוב, ממש באותו האופן שבו הבנק מרוויח מתשלומי הריבית עבור הלוואות שהוא מספק ללקוחותיו.

קרנות חוב נחשבות אפיק השקעה דפנסיבי – אבל רק כאשר הן מנוהלות היטב והסיכונים התפעוליים בבחירת הלווים נמוכים. בהנחה שתהליך המיון של לווים וגופים שיזכו לאשראי הוא איכותי ופיזור ההלוואות בין המשקיעים מחושב – מדובר באפיק השקעה שמתאים לייצור גידור יציב בתקופות תנודתיות בשוק ההון המסורתי.

דוגמה להשקעה בקרן חוב שזמינה לכולם – פלטפורמות P2P

דוגמה מוכרת ונפוצה של קרנות חוב היא פלטפורמות ההלוואות “בין חברים”, המאפשרות למשקיעים פרטיים להשקיע סכום קבוע במבנה שונה של השקעות בין פלטפורמות. בארץ, ניתן להשתמש בפלטפורמות השקעה בעסקים או בפלטפורמת הלוואה לפרטיים, כאשר בהלוואות לפרטיים מעבר למיון קפדני של הלווים הסכום מפוזר בין הלוואות להקטנת הסיכון.

מעבר להשקעה ישירה בפלטפורמות P2P, פועלות בארץ גם קרנות חוב המתמחות בהשקעה כזו ומזמינות את המשקיעים לנהל דרכם השקעה מפוזרת היטב.

קרנות חוב נדל”ן

הסוג השני של קרנות חוב שהוא פופולארי בישראל הן קרנות חוב נדל”ן, המספקות אשראי ליזמים וחברות נדל”ן לטובת פרויקטים בארץ ובחו”ל. הקרנות מספקות הלוואה המגובה בערבויות ובטחונות כחלק מפרוייקט הנדל”ן עצמו בדרך כלל, אולם חשוב לדעת שבקרנות חוב נדל”ן ידובר לא אחת על תקופת השקעה מינימאלית שתאפשר ליזם לקדם את הבנייה באופן מיטבי, ולייצר תשואות למשקיעים.

איך בוחרים קרן חוב להשקעה?

מכיוון שקרנות חוב הן מוצר השקעה פרטי, מאפייני ההשקעה משתנים בין בית השקעות אחד לאחר והתנאים, התמהיל, דמי הניהול והאסטרטגיה להשקעה הם כולם משמעותיים לבחירת המשקיע בין קרן חוב אחת לרעותה. כשאתם מתעניינים במאפיינים של קרנות חוב להשקעה, כדאי להבין ממנהלי קרן החוב:

  • מה תמהיל ההשקעות ומה אסטרטגיית ההשקעה?
  • מה דמי הניהול בקרן החוב? דמי ניהול בקרנות חוב הם בדרך כלל לא גבוהים, אולם כדאי להשוות בין בתי השקעות לאיתור ההצעה האטרקטיבית ביותר.
  • מה רמת המעורבות של בית ההשקעות עצמו בפרוייקט? במקרה של פרוייקטי נדל”ן, לא אחת משקיע גם המגייס של קרן החוב בפרוייקט על מנת ליצור אחידות של אינטרסים בין המשקיעים לבין מנהל הקרן
  • מה התשואות בקרן החוב בעבר? בדרך כלל חל איסור על בתי השקעות לפרסם תשואות של מוצרי השקעה מפני שאין בכל כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד. ביחד עם זאת, משקיעים פוטנציאלים יכולים לקבל פרטים אודות הביצועים של קרנות חוב, חובות אבודים והפסדים תפעוליים אם היו כאלה. נתונים טובים ילמדו על ניהול איכותי ועל סיכוי גבוה לתשואות גבוהות, גם בעתיד.

    לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

    *אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הדור הבא של עולם ההשקעות
הדור הבא של עולם ההשקעות- השקעות אלטרנטיביות
השקעה בנדלן
איך האומיקרון עושה רק טוב לקרנות הריט ולהשקעה בנדל”ן?
השקעות חוץ בורסאיות – האם אתם יודעים להסתכל על אלטרנטיבות חדשות?
השקעות אלטרנטיביות
2030: איך יראה העולם לאחר ההבטחות הגדולות בנוגע למהפכת האנרגיה?
ביטקוין
ביטקוין – המטבע הווירטואלי שמשנה את חוקי המשחק