השקעות אלטרנטיביות

משקיעים כשירים בישראל מחפשים תמיד דרכים ומבנים שיאפשרו שיתוף פעולה בין מספר משקיעים ליצירת הון משמעותי המאפשר השקעות בקנה מידה גדול, לצד התייעלות מבחינת עלויות והגדלת התשואות. פידר  (Feeder) הוא מבנה כלכלי שמאפשר ריכוז של מספר קרנות ו/או משקיעים לכדי קרן אחת, המכונה קרן מאסטר, לטובת הוזלת עלויות תפעול ועלויות נוספות. בישראל, קרנות פידר (או קרנות הזנה) מתנהלות בעיקר בהשקעות המיועדות למשקיעים כשירים ובסכומים משמעותיים. מהי קרן פידר? אילו קרנות פידר קיימות בארץ וכיצד מתנהלת ההשקעה בקרנות אלה? על כל אלה ועוד – במאמר שלפניכם.

מהן קרנות פידר ומה היתרון שלהן?

מבנה ה – Feeder לקרנות השקעה הוא מבנה של שתי שכבות. קרן הפידר מתארת מבנה של “קרן על”, המכונה קרן מאסטר, והמרכזת את ההשקעות של כלל המשקיעים בקרנות קטנות יותר שמתנקזות אל המאסטר. המשקיעים המעורבים בהשקעות מסוג זה הם בעלי אינטרס משותף כאשר במרבית המקרים קרנות פידר הן קרנות המתמחות בהשקעה בסקטור מסויים, כמו קרנות נדל”ן או קרנות הון סיכון.

יתרונות לגודל, דמי ניהול נמוכים יותר

בעולם ההשקעות, ברור כי קרנות בעלות סכומים גדולים יותר לניהול רואות מולן שוק פחות מוגבל ואפשרויות השקעה נרחבות יותר. כך, האיגוד של מספר קרנות השקעה, לעיתים קרובות קרנות גידור הנדרשות למשקיעים כשירים ובסכומי השקעה התחלתיים גבוהים שנקבעים באופן פרטני על ידי מנהלי כל קרן, מקנה למשקיעים יתרון לגודל, כאשר עולם ההשקעות שהם רואים מולם הוא נרחב יותר מזה העומד לרשותם ביחס לסכום ההשקעה כמו גם מזה האפשרי ביחס לסכום ההשקעה המצרפי בכל אחת מהקרנות המוכלות בקרן המאסטר. אין מגבלה בנוגע למספר הקרנות שאפשר לאגד לקרן מאסטר במבנה של קרן הזנה, ואת התשואה המיוצרת בקרן המאסטר מחלקים בין הקרנות על פי משקלה של כל קרן בהשקעות המבוצעות על ידי קרן המאסטר.

קרן המאסטר, שבמרבית המקרים מנהלת סכומים גדולים במיוחד להשקעה, נהנית גם מתשלומי עמלות ודמי ניהול נמוכים יחסית, בשל אותה ההתאגדות והניהול של סכומים גדולים כל כך. המבנה המשותף מאפשר מחד יותר הזדמנויות להשקעה, ומאידך פחות עמלות ותשלומים.

קרן המאסטר אינה גובה דמי ניהול מן המשקיעים שלה, מכיוון שאין לה משקיעים ישירים. כל העמלות ודמי הניהול משולמים ברמת קרנות ההזנה הקטנות יותר.

אסטרטגיית השקעה משותפת

חשוב לציין כי המבנה הדו שכבתי של קרנות Feeder הוא מתאים להשקעה כאשר כל הקרנות המוזרמות אל קרן המאסטר הן קרנות שמאגדות משקיעים בעלי אותה אסטרטגיית השקעה ואותם תחומי עניין בהשקעה. במרבית המקרים, הקרנות המוזרמות אל קרן המאסטר מאגדות את המשקיעים במבנה של שותפות מוגבלת, כאשר מבחינה חשבונאית ומבחינה משפטית, קרנות ההזנה וקרן המאסטר הן יישויות נפרדות אלה מאלה.

כפי שקרן המאסטר מוזנת ממספר רב של קרנות בשכבה שנייה, כך גם קרנות Feeder יכולות לחלק את המשאבים שלהן בין מספר קרנות מאסטר למבנה Feeder מורכב הכולל מספר קרנות מאסטר בעלות “זרועות” בדמות קרנות שכבה שנייה בכמות משתנה.

קרנות Feeder  בארץ

בישראל המבנה של קרנות פידר זמין בדרך כלל בעיקר למשקיעים כשירים, שהם משקיעים בעלי הון עצמי גבוה (לכל הפחות 12 מיליוני שקלים בנכסים נזילים והיקפי הכנסה שנתית בגובה של לפחות 1.2 מיליוני שקלים למשקיע או 1.8 מיליוני שקלים לבית אב) המחפשים השקעות בסכומים גבוהים, עם תמהיל סיכונים שדומה לקרנות גידור ובניהול אקטיבי עד אגרסיבי לעיתים. כאמור, בישראל קרנות Feeder פועלות בעיקר בהשקעה בסקטור הנדל”ן, בארץ או בחו”ל, ובסקטור קרנות הון סיכון המשקיעות בחברות סטארט אפ בשלבים הראשונים לפיתוח המוצר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות נדלן
יתרונות השקעה בקרן נדל”ן ביחס לנדל”ן ישיר
בוקינג
חברת Booking – האנושות רוצה לחזור לטייל
טכנולוגיה
טכנולוגיה נגד נוסטלגיה: מהפכת הצעצועים לילדים
שוורים ודובים
שוורים ודובים: נגמר להם הכוח, משק האנרגיה בסין קורס ובארה”ב חברות הטכנולוגיה הסיניות נכנסות לשוק דובי
מטבעות קריפטוגרפיים
האם האינפלציה משפיעה על שוק הקריפטו?