קרנות REIT
קרנות REIT

השקעה בנדל”ן היא השקעה עם המון סקס אפיל – אנחנו אוהבים להשקיע בנדל”ן. יש משהו בהשקעה בנכס מניב שהוא הרבה יותר מאשר רק השקעה שנושאת תשואה ולראיה, התשואה הממוצעת בשוק הנדל”ן המניב למגורים עומדת על כ – 5% בישראל, ולעומת זאת מדד תל אביב 125 השיג תשואה על פני חמש שנים של כ – 52,5%, הרבה יותר מאשר רק 5% בשנה, שאינה דורשת מהמשקיע מימון באמצעות הלוואה יקרה או הקפאה של מיליוני שקלים בהשקעה לטווח ארוך. 

אבל לצד ההעדפה המסקרנת להשקיע בנדל”ן, החסרונות של השקעה כזו מקשים על משקיעים רבים להיכנס לשוק אלטרנטיבי זה והופכים את ההשקעה פחות אטרקטיבית. הסכום הגדול הנדרש ממשקיעים, המימון באמצעות הלוואה שמייקרת את כל העסק ואי הנזילות של ההשקעה, כמו גם הצורך, בסופו של יום, לתחזק נכס נדל”ני, לאתר שוכרים ולהיות זמינים להם – הם הרבה מעבר למה שהשקעה רגילה בשוק ההון תדרוש ממשקיעים. לכן, שוק ההשקעות בנדל”ן מתפרס אל הרבה מעבר לרכישת נכס מניב ומאפשר למשקיעים גם להצטרף לקרנות משותפות של השקעה בנדל”ן, בהן מנהל הקרן הוא המשקיע הלכה למעשה והמשקיעים בקרן נהנים מתשואה בהתאם לאטרקטיביות של ההשקעות שנבחרו. 

השקעות כאלה בנדל”ן מבוצעות דרך שוק ההון בקרנות ריט שנסחרות בבורסה, כמו גם בקרנות לא סחירות המוצעות למשקיעים באופן פרטי. נשאלת השאלה – איך בוחרים קרן אלטרנטיבית להשקעה בנדל”ן ומה עדיף – קרן נסחרת או קרן פרטים שאינה סחירה?

קרנות ריט – קרנות נדל”ן שנסחרות בבורסה בתל אביב

הרעיון מאחורי השקעה בקרנות מכל סוג שהוא הוא ריכוז הכספים של משקיעים והשקעה באפיקים שמצריכים הון רב – שמשקיע אחד לא יכול להרשות לעצמו. הדבר בולט במיוחד בקרנות שמשקיעות בנדל”ן, כאשר המשקיע הפרטי יכול להשקיע כל סכום ולפדות את ההשקעה בכל עת – אולם בקרן, שאם היא מצליחה היא מנהלת סכומים גדולים של כספים, מנוהלים פרויקטים גדולים בהשקעות מוסדיות. גם בישראל אפשר למצוא קרנות ריט (REIT – Real Estate Investment Trust) שנסחרות בבורסה, שלוש הגדולות הן:

  • קרן ריט 1, הכלולה במדד תל אביב 125, מנהלת מעל 6.7 מיליארדי שקלים עם נכסים מניבים על שטח של יותר מ – 600,000 מ”ר, כולל משרדים, מרכזי לוגיסטיקה ותעשיה, מרכזי מסחר ועוד. מחיר מניית ריט 1 עומד נכון לזמן כתיבת שורות אלה על כ – 1,931 ₪, הקרן איבדה 14.4% מאז תחילת השנה, בחמש השנים האחרונות הרוויחה כ – 47.4%.
  • סלע נדל”ן מנהלת כ – 4 מיליארדי שקלים בכ – 480,000 מ”ר של נכסים מניבים מנוהלים, כמעט מחצית מהם משרדים ועוד כשליש מבני תעשיה ומסחר. הקרן כלולה במדד תל אביב 90, ונמכרת כעת סביב מחיר של 1,055 ₪. מניית סלע נדל”ן איבדה 5.2% מאז תחילת השנה והרוויחה בחמש השנים האחרונות כ – 48.2%
  • קרן מניבים ריט, שמנהלת נכסים בשווי כולל של כ – 2.3 מיליארדי שקלים ועל פני כ – 240 מ”ר. הקרן נסחרת סביב מחיר של 190 ₪, היא הפסידה 16.7% מאז תחילת השנה ובחמש השנים האחרונות הפסידה 6.8%. 

קרנות נדל”ן לא סחירות – ערוץ אלטרנטיבי שחשוב להכיר

לעומת קרנות הריט הגדולות בישראל (כמובן שאפשר למצוא קרנות כאלה גם בשווקי הון אחרים מסביב לעולם) הנסחרות בבורסה, אפשר למצוא שפע של קרנות לא סחירות של יזמים פרטיים בקנה מידה מגוון ועם השקעות בערוצים שונים, להשקעה אלטרנטיבית מחוץ לתיק ההשקעות המנוהל. חשוב לדעת, כי בעוד כל השקעה בשוק ההון מפוקחת על ידי הרשות לניירות ערך – השקעות אלטרנטיביות נושאות פחות פיקוח, כך שהסיכון שמשקיע נוטל בעת ההשקעה עשוי להיות גדול יותר. כל תנאי ההשקעה, כולל סכום מינימלי להשקעה ותקופת זמן מינימלית עד לאפשרות לפדות את הכספים, כולל ערבויות עבור הכספים המושקעים וסוג ההחזרים לאחר תום תקופה – הם משתנים מהשקעה להשקעה וחושב לבדוק אותם היטב. לצד זאת, בשל האופי של השקעה שאינה נסחרת בשוק הנדל”ן, מדובר בדרך כלל בערוץ אלטרנטיבי עם מתאם נמוך לתנודות בשוק ההון, שיכול לשמש אפשרות לגידור ההשקעה בתקופות תנודתיות.

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן השקעות
קרנות אלטרנטיביות – השקעה נבונה ובטוחה!
סקירת שוק
סקירת שוק אלטרנטיבית – הקריפטו ממשיך לרכז עניין ומלחמת הסחר מרימה ראש
סטארלינק
על ספייס איקס, אינטרנט, ו… חתולים
מדד הביומד
טכנולוגיה רפואית: מדד הביומד מזנק
רולקס
משקיעים בזמן שלהם: רולקס