קרפט היינץ

תאגיד העל – קרפט היינץ KHC

משפחת היינץ הייתה משפחת חקלאים צנועה בפנסילבניה ארה”ב, וכמו שכל משפחה מייצרת את רגעי האושר והמסורת הקטנים שלה – כך גם בני משפחת היינץ נהנו משגרת חיים שלווה שמשלבת עבודה בשטחי האדמה שלהם, גידול הילדים ומשפחה. בשנת 1869, כשהיה הנרי היינץ בן 25, הוא החליט להפוך את טעם המסורת המשפחתית שלו לעסק. הוא ארז את רוטב החזרת הנהדר של אימו, בעלת השורשים הגרמניים ואנינת הטעם, בצנצנות אטרקטיביות וניסה לשווק את הרוטב בסביבת מגוריו.

העסק הראשון של מר היינץ הצעיר לא הביא עימו את ההצלחה המסחררת לה קיווה, אולם את התשוקה למסחר ושיווק, את המשיכה לאוכל עשיר בטעמים ולמוצרי מזון שיש בהם מן המסורת והאיכות של אותן ארוחות משפחתיות, הנרי הצעיר לא שכח. שש שנים לאחר הניסיון הראשון למכור את רוטב החזרת על פי מתכון של אימו, בשנת 1875, הכין מר היינץ הצעיר רוטב קטשופ שעשוי מעגבניות בלבד. היינץ, שגדל על ערכי האוכל הבריא והביא את החשיבות בתהליכי ייצור קפדניים וברכיבים בריאים אל ייצור הקטשופ שלו, בחר לארוז את המוצר החדשני באריזה שקופה – על מנת שהלקוחות הרוכשים את הרוטב יוכלו להתרשם מהאיכות שלו, מצבעו ומהמרקם שלו, גם בעזרת הראייה ועוד לפני שטעמו מן המוצר.

נכון לתחילת העשור השני של המאה ה – 21, היינץ מייצרת ומשווקת כ – 57 רטבים שונים, רובם המכריע עדיין בבקבוקים שקופים (ומאותה סיבה ממש כמו אז, כשהנרי היינץ ייצר את בקבוק הקטשופ הראשון שלו), וכ – 5,000 מוצרי מזון שונים במאות מדינות מסביב לעולם. גם היום חברת היינץ משתדלת למכור מוצרי מזון בריאים, איכותיים ובתהליכי ייצור מדוקדקים במיוחד – גם אם במחיר יקר יותר מאלה של המתחרים. חברת היינץ היא החברה היחידה המשתמשת לייצור רוטב הקטשופ האגדי שלה בעגבניות בתהליך קילוף טבעי באדים ולא בשימוש בכימיקלים – מה שמייקר את המוצר אך ללא ספק תורם לאיכות הרכיבים שלו מבחינה תזונתית ולטעמו.

היום, קשה להיכנס למסעדה או דיינר בארה”ב ולמצוא קטשופ שאינו מתוצרת היינץ שמחכה על השולחן לסועדים. חברת המזון של היינץ הפכה לא רק שם נרדף לאיכות בתחום הרטבים, אלא גם הטעם הרווח, האהוב על קטנים וגדולים, ברחבי ארה”ב ואולי אפילו מסביב לעולם.

באפט בוחר להשקיע בהיינץ

בשנת 2013 השקיע איל ההון וורן באפט 28 מיליארדי דולרים בחברת היינץ קראפט, ביחד עם חברת ההשקעות הברזילאית 3G capitol. מאז, תאגיד מוצרי המזון נשלט על ידי ברקשייר האת’ווי, חברת ההשקעות של באפט.

זו היתה אחת מההשקעות הפחות מוצלחות של ברקשייר האת’ווי, מפני שמאז ועד מאץ 2020, מניית החברה צללה מטה ואיבדה יותר מ – 50% מערכה. ברבעון האחרון של שנת 2018 דיווחה החברה על הפסדים בשווי של מעל עשרה מיליארד דולרים, וניראה היה ששוק המזון המהיר אינו משרת היטב את תו האיכות הייחודי של היינץ – ושהחברה פשוט מדשדשת מאחור ולא מצליחה להדביק את הפערים, להפחית את החובות ולהגדיל את הרווחים.

שנת 2019 הייתה מעניינת עבור קראפט היינץ שניסתה להרחיב את פסי הייצור שלה. היא ניסתה “להמציא מחדש” מארזים של מוצרים שנצרכים ביחד (כמו מארז של גבינה מותכת וצ’יפס שעשוי ממאפה פריך שמזכיר בייגל), פתחה קו חדש של רטבים שמאחדים טעמים מוכרים (כמו המיוצ’ופ, שהגיע גם לישראל בתחילת 2020), ואפילו ניסתה לשלב רכיבי קנאביס במוצרים שלה בסטארטאפ המכונה Flowhub.

בפברואר 2020 הודיעו חברות הדירוג S&P ופיץ’ שהן מורידות את דירוג המניה של חברת קראפט היינץ לדרגת “זבל”, מה שהביא חברות מוסדיות רבות לוותר על האחזקות שלהן בחברה.

מאז סוף מרץ 2020, עם התאוששות כלל השווקים, קראפט היינץ נסחרת במגמה של עלייה ועלתה מאז בכ – 5.5%. מה צופן העתיד לחברת קראפט היינץ? לא ברור, מה שבטוח הוא ששינויים רבים בקווי המוצרים כמו גם באסטרטגיות הייצור והשיווק מחכים לחברה באופק.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מרצדס בנץ
החשש הגדול של טסלה: מרצדס בנץ בדרך לכבוש את ממלכת הרכב החשמלי?
שוק הקריפטו
השקעות אלטרנטיביות בשוק הקריפטו: איך אפשר להשקיע בשוק הספקולטיבי בלי לקחת סיכונים גדולים מידי?
רכב חשמלי
מהפכת הרכבים והאופנועים החשמליים במשטרת ישראל: יעד של 50% עד 2030
השקעה אלטרנטיבית
דירה להשקעה או השקעה אלטרנטיבית?
NFT
כזה עוד לא היה לנו: פרדס שנמכר ב – NFT