רולס רויס

רולס רויס הוא שם שיש בצידו מוניטין רב,  זהו מוניטין של רכבי יוקרה השמורים לעשירי העולם. בשנת 2019 מכרה רולס רויס כ-5,100 כלי רכב, ושנה לאחר מכן מכרה החברה כ-3,756 כלי רכב, ומתחילת השנה החברה מכרה כ-1,380 כלי רכב בלבד. אחת הסיבות המרכזיות לירידה במכירות היא השינוי הגדול שעובר העולם והצרכנים בכל הנוגע למהפכה הירוקה והרכבים החשמליים.
רכבי רולס רויס ידועים כרכבים המצוידים במנועים גדולים וכבדים במיוחד, כאלה המייצרים זיהום מעל ומעבר לתקנות שההקפדה עליהן מתהדקת והולכת לשמירה על עולם נקי וירוק יותר. זו רק אחת מהסיבות שהובילה את החברה לטפח קו ייצור חדש של רכבים חשמליים שיזניק את המכירות מחדש ועד 2030 מתכוונת הנהלת החברה לייצר 100% רכבים חשמליים.

יצרניות רכב מובילות, כולל כאלה המייצרות רכבי יוקרה דוגמת מותג בנטלי של פולקסווגן, ולנד רובר של יגואר, הקדימו את רולס רויס, השיקו רכבים חשמליים וגם הודיעו על כוונות החברה לעבור, בתוך פרק זמן כזה או אחר, לייצור של רכבים חשמליים בעיקר או באופן בלעדי. רולס רויס פיגרה מעט מאחור אולם נראה שהיא מצמצמת את הפער. בשבוע שעבר פרסם מנכ”ל רולס רויס, מר טורסטן מולר-אוטוס, הודעה לעיתונות ובה הוא מתאר דגם חשמלי ראשון מבית רולס רויס שיתחיל להימכר ברבעון האחרון של שנת 2023. לדבריו של מר טורסטן השקת הדגם היא לא פחות מהגשמת נבואה שהשמיע אחד ממקימי חברת רולס רויס עוד בשנת 1900.

המטרה של רולס רויס: ליצור את הרכב הטוב ביותר בעולם

ברביעי למאי של שנת 1904 סיכמו ביניהם שני מקימי חברת רולס רויס, מר צ’רלס רולס ומר הנרי רויס, על הכוונה להקים יחד חברה חדשה לייצור רכבים ממונעים. מטרתה של החברה החדשה, כפי שנוסחה על ידי השניים, הייתה “ליצור את הרכב הממונע הטוב ביותר בעולם”. מאז ייצרה רולס רויס מגוון דגמי רכבי יוקרה שאכן נחשבו לאיכותיים מאוד, החברה החלה לייצר גם מנועים לתעופה. כיום כל פעילות ייצור הרכבים של רולס רויס שייכת למעשה לתאגיד BMW, חברת רולס רויס עצמה מייצרת רק מנועים לתעופה ומניותיה נסחרות בבורסה בלונדון (LON: RR). מר הנרי רויס היה חובב גאדג’טים חשמליים ואחד מן המיזמים הראשונים שלו היתה חברה לייצור מחוללי מתח, מנועים חשמליים למנופים ובתי נורה לנורות חשמל. אבל מי שהשמיע את הנבואה הנוגעת לרכבים חשמליים היה דווקא מר צ’רלס רולס שאמר עוד בשנת 1900, לא הרבה זמן לאחר שערך נסיעת מבחן ברכב חשמלי שנקרא “קולומביה”, שהרכב החשמלי הוא שקט ונקי, נטול ריחות או רעידות והוא בטוח שרכבים כאלה יהפכו שימושיים מאוד ברגע שניתן יהיה לטעון אותם באנרגיה במהירות, בתחנות טעינה או מרשת החשמל הביתית. מר רולס ידע שתחלופנה עשרות שנים עד שיגיע יומם של הרכבים החשמליים.

שם חדש המסמל תחילתו של עידן חדש

שמו של הדגם החשמלי הראשון של רולס רויס יהיה שונה מאלה בהם עשתה החברה שימוש עד כה כמו למשל ה – Phantom, Ghost ו –  Wraith, זאת למרות שמרכב האלומיניום עליו נבנה הרכב וטכנולוגיה רבה נוספת בו שימשה בדגמי ה – Phanton, מותג שנחנך בשנת 2017.
המכונית החשמלית של רולס רויס תיקרא Spectre – שפירושו “רוח”; שם היוצר רושם של משהו מחוץ לעולם הזה, דבר בעל עצמה שאי אפשר להתעלם מנוכחותו. ברולס רויס מדגישים שה”ספקטר” החדשה אינה מבוססת כלל על ה –  EX 102, דגם חשמלי ניסיוני שהחברה השיקה עוד בשנת 2011.

גם רולס רויס בדרך לעבור לייצור רכבים חשמליים בלבד

רכבי היוקרה של רולס רויס הם גדולים, כבדים ומצוידים במנועים עצומים (עבור רכב פרטי) הפולטים כמות נכבדת של פחמן. לאור הלחץ הציבורי והמוסדי הרב שמופעל על יצרניות רכב לעבור לייצור רכבים שאינם מזהמים רבים תהו כיצד יכולה רולס רויס להתעכב כל כך עם המעבר לרכבים חשמליים. עם ההכרזה על דגם ה”ספקטר” החדש התברר שגם רולס רויס מתכננת לעבור, בסופו של דבר, לייצור של רכבים חשמליים בלבד. בהצהרתו לעיתונות סיפר מנכ”ל רולס רויס שבכוונת החברה להגיע למצב בו יותר ממחצית הרכבים שהיא מייצרת יהיו חשמליים עד לשנת 2030.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

BMW
הנסיכה מגרמניה יוצאת לכבוש את הממלכה החשמלית: BMW
פודטק: כמה כסף זורם לחברות תחליפי הבשר והאם הגיע הזמן לקנות מניות כאלה?
NFT
הצד האפל של ה – nft: זיופים וגניבות סייבר במסווה של אסימונים חסרי תחליף
טכנולוגיה
ממלכת השבבים העולמית נמצאת בין סין לארה”ב
מטבעות קריפטו
בורסת הקריפטו הראשונה בעולם – יוצאת לדרך