רולקס

בואו נדבר לרגע על השקעות אלטרנטיביות: מחוץ לתיק ההשקעות המנוהל שלכם, אתם מקבלים החלטות מסוגים שונים ורוכשים מוצרים שונים שאתם מאמינים שערכם יכול לעלות. השקעה אלטרנטיבית יכולה להיות השקעה בקרן רייט למימון עסקאות נדל”ן או בקרנות אחרות – זוהי השקעה פיננסית גרידא. אולם השקעה אלטרנטיבית פחות “מסורתית” עשויה להיות השקעה במוצרים שאתם מאמינים שערכם יעלה. זה יכול להיות כל דבר: יהלומים שאתם מחזיקים בכספת, מט”ח בשטרות שיש לכם בבית, בקבוקי יין יקרים או חפצי אמנות, ועוד. מסתבר, שזה יכול להיות גם שעוני יוקרה – ואם כבר שעוני יוקרה, כדאי שתכירו את ההיסטוריה הבלתי סבירה של רולקס.

דיוויד היה תושב צפון דקוטה, אולם הוצב מטעם הצבא האמריקאי בתאילנד לטובת פינוי מוקשים, בשנות השבעים. באחד ממסעותיו לשוק הוא רכש שעון של רולקס ב – 346 דולרים. מפה לשם, הגיע אותו דיוויד ממש לאחרונה (2020) לתכנית האמריקאית “Antique Roadshow” שבה מומחי עתיקות מגיעים לביתם של אמריקאים ומעריכים מוצרים שונים שיש להם בבוידעם. דייויד קיבל הצעת מחיר של עד 700,000 דולרים בעד השעון ששמר מאז – זהו סכום שמספיק בצפון דקוטה ארה”ב לרכישת שני בתים קטנים.

ההיסטוריה של רולקס

בשנת 1905, חברו האנס וילסדורף וגיסו אלפרד דייויס, והתחילו בייבוא מנגנוני איכות של שעוני יד משווייץ ללונדון. עם השנים הם הרוויחו את המוניטין של שעוני יוקרה המעוצבים בקפידה ופועלים לאורך שנים רבות, עם מספר מצומצם של קווים מעוצבים, עם הקפדה על הדקים שבפרטים בתכנון ובעיצוב השעונים, ועם חדשנות ויצירתיות בתכנון מנגנוני השעונים ועיצובם. בשנת 2020, מייצרת חברת רולקס אלפי שעונים בכל יום, מכניסה מעל 5 מיליארדי דולרים בכל שנה והיא אפילו נהנית מדירוג מגזין פורבס (אמנם לשנת 2016) בין 100 המותגים הגדולים בעולם. רולקס קיבלה את המקום ה – 64 ברשימה זו, והמקום הראשון עבור יצרנית שעונים.

שוק השעונים העתיקים בעולם

כולנו יודעים שמנגנונים מכאניים הם מנגנונים שמתכלים, וכי קשה למצוא מוצר להשקעה לשנים רבות קדימה, כשמדובר בתכנון העדין כמו זה שאפשר למצוא בשעון יד. ביחד עם כל אלה, דווקא שוק השעונים העתיקים שוקק חיים, אספנים מכל העולם רוכשים בכל יום שעונים יוקרתיים בעשרות, לפעמים אפילו מאות אלפי דולרים. באותו השוק של השעונים היוקרתיים, יש דגמים מסויימים שמככבים ברשימה – והשעונים של רולקס בהחלט נמצאים שם. שעונים כמו רולקס דייטונה (שאומרים עליו שרשימת ההמתנה לרכישתו עשויה לארוך חמש שנים ויותר) ואחרים, נמכרים במחירים גבוהים ושומרים על ערכם לאורך עשרות שנים.

איך משקיעים בשעונים של רולקס?

רולקס היא לא חברה מונפקת, ואי אפשר לרכוש מניות ממנה. זה אומר, שהשקעה בשעונים של רולקס היא פשוט לא מתאימה, עבור משקיעים מסורתיים שלא מתעניינים בשוק ההשקעות האלטרנטיביות. מי שמעוניינים לשקול את האפשרות של רכישת שעון שערכו רק יילך ויעלה ככל שיהפוך ישן יותר ואף יתהדר בתואר “עתיק”, עשוי להתעניין בדגמים החדשים או הישנים של רולקס, לחפש מציאה – ולשמור אותה בכספת הבית שלו, בסביבה בטוחה ומתאימה שתשמור על השעון תקין. אם אתם מוצאים שעון במחיר נמוך ממחיר השוק כמובן שכמו כל מוצר אחר, תוכלו למכור אותו מייד ולהרוויח מ”פערי ארביטראז'” או סתם ממכירה במחיר גבוה יותר ממחיר הרכישה של השעון. בנוסף, תוכלו להחזיק אותו ממש כמוצר השקעה אלטרנטיבית, כמו נכס נדל”ן או יצירת אמנות. לפעמים שעון רולקס כזה בכספת, עשוי להפוך להיות ירושה ראויה או אפילו קודם לכן – יופי של קצבת פנסיה, לפעמים אפילו רק עשור לאחר רכישתו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
סטייק אלטרנטיבי? יש חיה כזו!
מדד המחירים ליצרן
פיצול אישיות סיני – מדד המחירים ליצרן עולה ומדד המחירים לצרכן יורד ומה זה אומר עלינו?
מטבעות קריפטוגרפיים
מקדונלדס, אילון מאסק והונאת הקריפטו הגדולה
השקעות באנרגיה ירוקה
אנרגיה ירוקה – כל מה שרציתם לדעת על מהפכת ההשקעה האלטרנטיבית
קופת גמל להשקעה
קופת גמל להשקעה – האם זה כדאי?