רוסיה ושוק הקריפטו

רוסיה עשויה לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום עבור יצוא האנרגיה שלה בתחום הנפט והגז, כך הודיע ​​לאחרונה ראש ועדת האנרגיה של המדינה. המהלך הוא חלק מהניסיון של רוסיה להפחית את השימוש באירו ובדולר ולהחליף אותו ברובל, במטבעות לאומיים של מדינות בעלות ברית כמו סין וטורקיה ואולי, כפי שמסתבר, גם במטבעות קריפטוגרפים.
יו”ר ועדת האנרגיה, פאבל זלבאני פרסם את ההודעה בטלוויזיה הרוסית ואמר כי ההצעה הועלתה כתגובה לסנקציות שעומדות בפני רוסיה עקב המלחמה באוקראינה. זלבאני ציין כי מדינות המערב שעדיין מייבאות נפט וגז מרוסיה יצטרכו לשלם עבורו ברובל או בזהב. זה כולל גם מדינות אירופיות שאינן בעלות ברית עם רוסיה. הערותיו של זלבאני היו בגדר הצעה ואינן, בשלב זה, החלטה מסוכמת של הוועדה.

המדינות המשתמשות בנפט וגז רוסי – ישלמו במטבע הנבחר או שלא יקבלו גז ונפט

יום אחרי שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר שארצו תתחיל לדרוש תשלום ברובל ממדינות עוינות אמר יו”ר ועדת האנרגיה הרוסית כי ארצו מציעה לסין ולטורקיה לעבור לעסקאות במטבעות לאומיים והוסיף ואמר כי אפשר לנהל את המסחר גם בביטקוין.

ההכרזה של יו”ר ועדת האנרגיה הרוסית הובילה לעלייה במחירי הגז באירופה, זאת מכיוון שקונים ברחבי העולם כבר בחרו שלא לצרוך נפט רוסי כדרך להטיל סנקציות על המדינה וההכרזה מעידה על מצוקה מסוימת מצד רוסיה.
זלבאני אמר כי מבחינת רוסיה כל החוזים הקיימים עדיין יהיו בתוקף, ושום דבר לא משתנה בהתחייבויותיהם. עם זאת, אם הרוכשים לא ישלמו במטבע המקובל על רוסיה, אז רוסיה לא תספק להם גז ונפט. עוד נשמע זלבאני אומר כי גז הוא רק ההתחלה, זה ישפיע גם על משאבים אחרים. מי שרוצה לקנות, יצטרך לשלם או במטבע קשה, עבור רוסיה זהו זהב, או במטבעות שנוחים לרוסיה, המטבע הלאומי (הרובל) מטבעות של מדינות ידידותיות לרוסיה (בעיקר סין וטורקיה) ואולי גם מטבעות קריפטוגרפים.

מוכנים לקחת את הסיכון

פחות מבעבר, אמנם, ובכל זאת – שער הביטקוין עדיין נתון לתנודתיות עזה יחסית למטבעות רגילים ששימשו עד היום לשלם לרוסיה עבור גז ונפט שהיא מספקת (בעיקר אירו). רוסיה מרגישה מהר מאוד את ההשפעה של סנקציות חסרות תקדים, הממשל הרוסי מוכרח לנקוט בצעדים לחיזוק הכלכלה. ערך הביטקוין התנדנד בכ – 30% השנה (לעומת 5% למשל של תנודתיות הדולר מול האירו) וברור שקבלת ביטקוין כתחליף למטבעות מסורתיים אחרים מביאה עמה רמת סיכון גבוהה יותר לסחר בגז טבעי. עוד כדאי לציין כי אחת משותפות הסחר הידידותיות הגדולות ביותר עבור רוסיה היא סין, מדינה שמטבעות קריפטוגרפים אסורים לשימוש בה. דבר זה מגביל מאוד את האפשרות של רוסיה לקבל תשלום בביטקוין.

לא פועלים נגד משתמשים רוסים בקריפטו

יש חששות שאוליגרכים רוסים עשויים להשתמש במטבעות קריפטוגרפים כדי לעקוף סנקציות. עובדה זו דרבנה את ממשלת אוקראינה כמו גם פוליטיקאים בארה”ב ואירופה לבקש מפלטפורמות מטבעות קריפטו להקפיא חשבונות של אזרחים רוסיים, אבל רוב החברות שללו זאת. “רוסים רגילים רבים משתמשים בקריפטו כחבל הצלה עכשיו כשהמטבע שלהם קרס”, אמר בריאן ארמסטרונג, מנכ”ל זירת הסחר המובילה במטבעות הקריפטו קוינבייס.”סביר להניח שרבים מהם מתנגדים למה שהמדינה שלהם עושה, אם נקשה עליהם לעשות שימוש בנכסיהם הקריפטוגרפים נפגע גם בהם” הוסיף והסביר מר ארמסטרונג מדוע קוינבייס, וזירות רבות נוספות, אינן פועלות כנגד בעלי חשבון רוסים.

האיחוד האירופי מסתמך על רוסיה עבור 40% מן הגז הטבעי שלו. ההכרזה של פוטין על כך שמדינות “לא ידידותיות” יידרשו לשלם עבור הגז ברובל הביאה את המטבע לשיא של שלושה שבועות. עם זאת, חוזי גז קיימים רבים מוסכמים באירו ולא ברור אם רוסיה תוכל לשנות אותם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מוניות מעופפות
כמו מתוך סרט מצוייר: טרנד ההשקעות החם של המוניות המעופפות
טלגרם
מהיום: גם טלגרם מאפשרת תשלום בקריפטו
מאנדיי
מאנדיי בדרך להנפקה בבורסה?
ביטקוין
הריבאונד של הביטקוין: מדוע שוק הקריפטו חוזר לעלות?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: אוורגרנד מוכרת את חטיבת הביטוח ב-600 מיליון דולר, רולס רויס מזנקת ב- 11% בבורסת לונדון