מטבעות קריפטו

על אף שמדינות העולם נדהמות מן האכזריות הבוטה בתקיפת רוסיה את אוקראינה – אף אחת מהמדינות לא תבחר בדרך של התעמתות חזיתית אל מול המעצמה המזרח אירופאית הנשלטת בידי אוליגרך כל יכול. ביחד עם זאת, ארצות הברית, מדינות האיחוד האירופי, אנגליה, אוסטרליה, ניו זילנד, יפן ועוד מדינות הכריזו כבר במחצית פברואר השנה (2022) כי הן מטילות סנקציות כבדות על רוסיה. גם ארגונים פרטיים ואנשים משתתפים במאמץ להחרים תוצרת רוסים, לעיתים במחירים של פגיעה קשה בכלכלה העולמית, למשל במקרה של שוק האנרגיה ושוק התבואות. הסנקציות המוטלות על רוסיה פוגעות בממשל באופן דליל מאוד – אולם בשאר העם הן פוגעות בעוצמות שמעולם לא ראינו בעבר: אירופה ניתקה את רוסיה מה”סוויפט”, מה שאומר שהבנקים הרוסיים אינם מסוגלים עוד לבצע העברות בין לאומיות. במילים אחרות, הכספים שכבר יש במדינה הם אלה שיש לה – לא יותר ולא פחות. לא ייכנסו או ייצאו כספים מרוסיה. מדינות רבות הקפיאו נכסים בבעלות רוסית ותשלומים המיועדים אל המדינה, האיחוד האירופי אסר על מימון מסחר עם רוסיה. השורה הארוכה של הסנקציות מן המערב מוערכת כיום במעל 80 מיליארדי דולרים – ואין ספק כי התושבים הרוסים, שעתודות הכספים שלהם מתדלדלות, המתקשים להשיג סחורות וציוד – נפגעים באופן אנוש.

מה שיכול להוות קלף חזק לשינוי המשחק מצד רוסיה, הוא שוק הקריפטו. רוסיה היא מעצמת קריפטו ומעל 60% מכלל הקריפטו הנכרה בעולם נכרה בשטחה. את קרן העושר הריבונית של המדינה, שיש בה על פי הערכות מן המערב מעל 200 מיליארדי דולרים, יכולה המדינה להמיר לכספי קריפטו שהם לא מפוקחים – ובכך לעקוף את הסנקציות של מדינות המערב ולאפשר מסחר תמורת קריפטו אל המדינה.

שוק הקריפטו הוא שוק שאינו מפוקח, ולא יהיה שום קושי לרכוש ולנהל ארנקים דיגיטליים בסכומים גדולים ולבצע רכישות ללא מגבלות הסנקציות. ביחד עם זאת, אנחנו יודעים שמטבעות קריפטו משמשים בעיקר להשקעה ופחות למסחר, ובשוק הסחורות היכולת של רוסיה להשתמש במטבעות קריפטו היא מאוד מוגבלת ומסורבלת.

קוריאה כבר עשתה את זה בעבר

על פי החשד, עקיפת ההשגחה הבין לאומית באמצעות שימוש בקריפטו כבר התרחשה בעבר, על ידי צפון קוריאה, המדינה הסגורה והחשאית ביותר בעולם. בצפון קוריאה השתמשו כנופיות סייבר במטבעות קריפטו שגויסו גם על ידי מסייעים פרטיים מן המערב על מנת לצבור מטבעות בשוק הקריפטו ולהשתמש בהם על מנת לממן את תכנית הגרעין שלהם, למשל, בניגוד להסכם שצפון קוריאה מחזיקה עם ארה”ב ומדינות נוספות.

רוסיה היא מעצמת קריפטו

על פי נתונים שהתפרסמו לאחרונה, רוסיה שיש לה כ – 146 מיליון אזרחים (כולל קשישים וילדים) מנהלת בשטחה מעל 12 מיליוני ארנקים דיגיטליים ובהם מטבעות קריפטו שהערכות השווי שלהם משתנות כל העת, גם בשל התנודתיות בשוק, ונעה סביב 100 עד 200 מיליארדי דולרים. עד המלחמה. רוסיה העדיפה להאט פעילות בשוק הקריפטו על מנת לנסות ולשמר את ערכו של הרובל הרוסי, אולם כעת, כשהסנקציות נושפות בעורפה של המדינה החזקה והמנותקת, ייתכן שכנופיות פריצות הסייבר שחלקן פועלות מטעם הקרמלין, ישתמשו או אף יגנבו את ההון הזה לטובת סחר במטבעות קריפטו בתמורה למוצרים ושירותים שהמדינה נזקקת להם.

עסקאות בקריפטו הן מסובכות, במיוחד בסכומים כאלה

היתרון הגדול של שימוש במטבעות קריפטו לביצוע עסקאות מסחר, למשל לרכישת סחורות, מוצרי מזון, ואפילו נשק – הוא כמובן חוסר הדיווח לגורמים ממשלתיים או בירוקרטיים. מהבחינה הזו, רוסיה תוכל לבצע עיסקאות בהיקפים שבהחלט יקלו על המדינה ועל תושביה להסתדר על מול הצרת מהלכי המדינה בשל הסנקציות לאורך זמן. מאידך, חשוב לזכור כי עסקאות בשוק הקריפטו בתמורה לסחורות הן מסורבלות, לא כל סוחר מעוניין לקבל תשלומים בקריפטו ובוודאי כאשר מדובר בסכומים גדולים כל כך.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פתרונות שילוח ואריזה מתקדמים לתעשייה
מקדונלדס
האם נגמר המילקשייק במקדונלד’ס? מחסור בנהגי משאיות בעולם גורם לעליית מחירי הסחורות ולבעיית אספקה
תיק ההשקעות האלטרנטיבי של הכשרה חברה לביטוח
מיקרוסופט
ענף הטכנולוגיה לוהט: רגע אחרי שמיקרוסופט עקפה את אפל והפכה לחברה הגדולה ביותר בעולם, הודיעה הנהלת החברה כי תגייס בישראל 2,500 עובדים תוך 4 שנים
אנרגיה סולארית
אלטרנטיב: פיילוט לייצור חשמל סולארי בשטחים חקלאיים בהשתתפות 26 חברות קלינטק ישראליות