על פניו, זה אולי נשמע למשקיעים שהריבית העולה מייצרת הזדמנויות חדשות – וזה גם כנראה נכון, כמו כל שינוי אחר בשוק ההון שתמיד מייצר הזדמנויות – רק שהניסיון לאתר את אותן הזדמנויות לפעמים מייצר לנו תשואות מפתיעות – ולעיתים, גם מוביל להפסדים. דבר אחד שאפשר להגיד בבטחה הוא שהעלאת הריבית מייצרת סביבה של חוסר וודאות בשוק ההון – ושבמקרים כאלה, שווה לשקול הגדלה של הרכיבים הדפנסיביים, העמידים יותר בפני השפעות הריבית, ולקצץ ברכיבים הספקולטיביים של תיק ההשקעות (או לכל הפחות, לנהל אותם בצורה אקטיבית ושוטפת יותר). בשנתיים האחרונות ראינו הגדלה גורפת של רכיבים אלטרנטיביים בתיקי השקעות של משקיעים פרטיים ומוסדיים כמו גם “כניסה למיינסטרים” של סוגים שונים של השקעות אלטרנטיביות שפעם לא היו זמינות למשקיעים “מן השורה”. קרנות שונות, כמו קרנות חוב ואשראי וקרנות נדל”ן הן דוגמה טובה לכך. אילו השקעות אלטרנטיביות שווה לשקול כעת ומה יהיה שינוי נכון של תמהיל ההשקעות עם נתח מתאים של השקעות אלטרנטיביות?

היתרון הגדול של השקעות אלטרנטיביות: גידור וחוסר מתאם לתנודתיות בשוק ההון

הסיבה המרכזית לכך ששיעורי ההשקעות האלטרנטיביות בתיקי השקעות מקצועיים רק הולכים ועולים בשנתיים האחרונות היא חוסר המתאם של סקטורים שונים בהשקעות אלטרנטיביות עם התנודתיות של שוק ההון. הנה רק בנובמבר אשתקד ניראה היה כי עליות השערים הפנומנאליות של 2021 עומדות להסתיים, ומייד הגיבו משקיעים באותה הפאניקה האופיינית לשוק ההון מאז ימי הקורונה ומשכו השקעות, מה שהביא לנפילה בשוק ההון  של 3.8% בשבוע במדד ה – S&P 500. נפילות שערים עוצמתיות כאלה ראינו שוב בתחילת השנה ואותו המדד איבד מתחילת 2022 ועד ה – 14 במרץ מעל 12.4% מערכו. אם נבדוק את המדדים הגדולים הנוספים של השוק האמריקאי, את מדד הדאקס ואפילו את מדד תל אביב 125 של הבורסה הישראלית שדווקא עושה חייל בימים אלה, נגלה כי התנודתיות במחירים נעה בהתאמה בין המוצרים השונים. בדיוק כאן נכנס שוק ההשקעות האלטרנטיביות, שמציג תנודתיות עצמאית מזו של שוק ההון, ובכך מאפשר גידור אופטימאלי ותשואות גם בתקופות של ירידות שערים.

אילו השקעות אלטרנטיביות כדאי לשקול וכמה מתיק ההשקעות יופנה אליהן?

שוק ההשקעות האלטרנטיביות בימים אלה הוא מגוון ועמוס אפשרויות שמתאימות למשקיעים שונים. הנה כמה מהדוגמאות הבולטות להשקעות אלטרנטיביות והיתרונות הבולטים שלהן:

  • שוק הקריפטו: השקעה בשוק הקריפטו מבוצעת דרך פלטפורמות כמו ביטס אוף גולד בישראל או בייננס הבין לאומית, בסכומים משתנים ותוך שמירה על נזילות ההשקעה. לאחרונה נודע כי רשות המסים תאפשר מיסוי על רווחים בשוק הקריפטו בדומה להשקעות אחרות בשוק הון. מדובר בשוק שנחשב ספקולטיבי עם תנודתיות חריפה.
  • שוק הנדל”ן: מהשווקים האהובים להשקעה על ישראלים. בעוד ברכישת נכס נדל”ן מניב מדובר בהשקעה בסכומים גדולים ובאבדן נזילות – ניתן להשקעה בקרנות נדל”ן פרטיות או בקרנות ריט, כמו גם להשקיע בנכסי נדל”ן בחו”ל כמו למשל בנכסי מולטי פמילי בארה”ב, בסכומים צנועים יותר ובדרך כלל בקבוצת משקיעים.
  • קרנות השקעה פרטיות: גופים פרטיים מציעים קרנות השקעה מנוהלות המשקיעות באשראי או חוב, בנדל”ן, בתשתיות, בצריכה, או אחרים. התנאים המוצעים למשקיעים משתנים מקרן לקרן, כמו גם דמי הניהול והעלויות

התשובה לשאלה – כמה מתיק ההשקעות יופנה להשקעות אלטרנטיביות, היא תשובה סובייקטיבית ואישית, והיא קשורה בקשר ישיר ליחס של המשקיע לסיכון, לסכומים העומדים לרשותו לטובת ביצוע ההשקעות,  ולהעדפות שלו מבחינת סוגי השקעות שונים. יש מי שישיקיעו 100% מתיק ההשקעות באפיקים אלטרנטיביים, תוך שהם שומרים על שיעורי השקעות ספקולטיביים בדיוק כמו שהיו עושים בתיק השקעות בשוק ההון, בעוד אחרים אולי יתייחסו להשקעות אלטרנטיביות כאל ערוץ שאינו “מיינסטרים” ויעדיפו להקצות סכומים נמוכים יחסית להשקעות כאלה. 

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אוניבריסטה
חושבים ששכר הלימוד בארץ יקר? תואר בחצי מיליון ₪ באוניברסיטאות המובילות בעולם
סופטבנק
מדוע סופטבנק מחסלת את מחלקת הרובוטיקה שלה?
מציאות רבודה
חדשות מסקרנות ופיתוחים במשקפי המציאות הרבודה של גוגל
משבר האנרגיה
איך משבר האנרגיה משפיע על עולם האנרגיה המתחדשת?
כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?