ביטקוין

אין ספק שבתחום ההשקעות האלטרנטיביות – ההשקעה במטבעות קריפטוגרפיים היא כבר כמעט מיינסטרים. המטבע הקריפטוגרפי הראשון שהושק בעולם היה הביטקוין (בשנת 2009 נמכר ביטקוין אחד תמורת פחות מדולר), ובעשור העוקב פותחו עוד עשרות סוגים של מטבעות קריפטוגרפיים, שרובם משתמשים באותה מערכת אבטחה המכונה “בלוקצ’יין” על מנת לנטר את השימוש בכל מטבע.

מה שחשוב להבין בנוגע למסחר במטבעות קריפטוגרפיים הוא החופש שלהם מגורם מנהל – לטובה ולרעה. זה אומר שבעסקאות ביטקוין אף אחד לא גוזר עמלה (פרט לאתר שדרכו תבצעו את העסקה בדרך כלל) – אולם מאידך, מכיוון שאין גוף-על שאמון על יציבות המטבע – מטבעות הקריפטו נחשבים תנודתיים מאוד, וערכם נגזר באופן ישיר כתוצאה מהיחסים בין הביקוש להיצע (ממש בימים אלה אנחנו רואים כיצד הגופים המוסדיים משתמשים בכלים כלכליים על מנת לוודא שבמטבעות הפיאט, כמו הדולר ביחס לשקל למשל, זה לא יקרה). הביטקוין ידוע בהיסטוריה הלא יציבה שלו, ועם ערכים שנמדדים בעשרות אלפי דולרים לכל ביטקוין – לא פעם קורה שבעליהם הגאה של ביטקוין מתעורר בבוקר ומגלה שבמהלך הלילה הפסיד 5,000 דולרים.

ביחד עם חוסר היציבות, חוסר הניהול והתנודתיות – הביטקוין, יותר מכל מטבע קריפטו אחר, הופך להיות מטבע שמרכז אליו השקעות אלטרנטיביות – גם מגופים מוסדיים. דווקא החודשים האחרונים, אלה של סוף שנת 2020 ותחילת 2021, הביאו בשורות גדולות עבור מי שסוחרים במטבע הקריפטוגרפי הראשון בעולם. הנה קצת ממה שקרה לביטקוין לאחרונה.

2021 – השקעות מוסדיות בביטקוין

מאז תחילת השנה הודיעו מספר גופים פיננסיים ומשקיעים מוסדיים, כמו גם משקיעים גדולים וגורואים של השקעות, כי הם מתכננים להשקיע בביטקוין. זה התחיל עם ההודעה של תאגיד הבנקאות וההשקעות האמריקאי מורגן סטנלי בנוגע להשקעה בביטקוין, המשיך עם הודעת הבנק של ניו יורק כי הוא מתכוון גם להשקיע בביטקוין וגם לספק שירותים בביטקוין ללקוחות שלו, ואפילו איילון מאסק וטסלה רכשו מטבעות ביטקוין תמורת 1.5 מיליארדי דולרים, והציוץ בנוגע לזה הקפיץ את ערך הביטקוין מעלה.

ערך הביטקוין מתקרב לערך השיא של כל הזמנים

ערך הביטקוין עולה בחדות מאז תחילת פברואר השנה. ב – 1.2 נסחר סביב שער של 33,000 דולרים (ערך המטבע משתנה באופן רציף, בכל רגע של דגימה, גם במהלך אותו היום, תקבלו ערכים שונים), ב – 14.2 הגיע לשווי של 49,000 דולרים – זהו ערך שיא למטבע מאז שנולד.

זוכרים את מרץ 2020, החודש בו כל המניות איבדו מערכן, עד ל – 23 בחודש, אז הסתיימה ירידת השערים, ככל הנראה כתגובה לקורונה שאז התחילה להתפשט בעולם?

בועה? ספקולציה? או דווקא הזדמנות?

דברים מוזרים מאוד התרחשו בכלכלת העולם ב – 12 החודשים האחרונים. קבוצת המשקיעים הצעירים של רדאיט הפכה חברת גיימינג כושלת לחברה ששווה מיליארדים בתוך כמה ימים – זו כמובן היתה הרפתקה קצרה וערך המניה חזר לעצמו פחות או יותר בתוך כשבועיים. חברות ספאק מאפשרות גם לחברות שאינן בשלות להנפקות בורסאיות להגיע לבורסה בשלושה צעדים, והן בכלל לא מציעות שום דבר ללקוחות. שוק מטבעות הקריפטו גם הוא נשען על רצונם של ממציאים ויזמים להתנער מגופים בירוקרטיים שגוזרים קופון על כל פעולה, לנהל את ההחלטות שלנו מבחינה כלכלית (כמו גם סוגים נוספים של השקעות אלטרנטיביות). מכאן, דווקא בתקופה כזו של רוחות מרד שעולות מכיוונים שונים, ייתכן שהביטקוין “סובל” מעליית ערך שנובעת מאותה מרדנות, ושערכו יתמתן לאחר התקופה הבלתי צפויה הזו. מה שבטוח הוא, ששוק המטבעות הוירטואליים לא פועל לפי החוקים המוכרים של שוק ההון, ובביטוין אנחנו יכולים לראות שכל שינוי יוצר בדרך כלל גלים של תנודות משמעותיות בערך המטבע. הבחירה להשקיע בביטקוין היא בחירה לבעלי לב חזק, ועל אף שהביטקוין הפך לאחרונה חלק מהשוק המוסדי (בשיעורים נמוכים כמובן) – הוא עדיין נחשב השקעה ספקולטיבית, אפילו מאוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

היתרונות של השקעות אלטרנטיביות בתקופות תנודתיות בשווקים
DHL
מרוץ השליחים המודרני באוויר, בים וביבשה
טאבולה
טאבולה בדרך להנפקה בנאסד”ק?
השקעות אלטרנטיביות
האם ישראל הופכת למעצמת פינטק?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: אפל תשיק היום את האייפון 13, טים קוק מנכ”ל החברה חוגג עשור בתפקיד עם תשואה של 1,200%