למרות ניסיונות רבים ושונים לאורך השנים של ממשלת ישראל להתערב בשוק מחירי הנדל”ן, שניראה שהוא כבר הרבה זמן שועט מעלה ללא מעצורים, ומגוון תכניות כמו מחיר למשתכן שמטרתן לאפשר לזוגות צעירים ולמי שנמצאים בתחילת דרכם העצמאית להפוך הבעלים של נכס נדל”ן משלהם, מחירי הדירות בארץ ממשיכים להאמיר וחלום רכישת דירה, עבור משפחות רבות, הולך ומתרחק.

ברור שאופן ההתנהלות של ממשלת ישראל במהלך תקופת משבר הקורונה השפיע גם על מחיר הדירות והשכירות. נשאלת השאלה כמה נזק נגרם, אם בכלל, לרוכשי דירות, והאם מצבנו טוב או רע יותר מזה של אזרחי מדינות מפותחות אחרות בכל הקשור לרכישת דירת מגורים? יצאנו לבדוק.

בסופו של יום, כמה עלה לנו נגיף הקורונה?

ההתמודדות עם משבר הקורונה נחלק לכמה תחומים, כך למשל נדרשו צעדי חירום להתאמת מערכת הבריאות לאשפוז המוני בתנאי בידוד, הצטיידות במכשירי הנשמה, רכישת ערכות בדיקה, ציוד מיגון, השקעה דרמאטית ברכישת חיסונים, ועוד.
תחום נוסף שהיה צורך להשקיע בו הוא יישום צעדים לצמצום היקף ההידבקות, אכיפת סגרים והפעלת מתחמי בדיקות קורונה למשל.
התחום השלישי במסגרתו נדרשו הוצאות נכבדות היה סיוע כלכלי לנפגעים, תשלום קצבאות למועסקים ועצמאים ששכרם נפגע ועוד.
הממשלה חילקה את תכניות הסיוע לארבע ראשים: מענה מידי, רשת ביטחון סוציאלית, המשכיות עסקים ותכניות האצה. בסך הכול תכניות הסיוע הישראלית להתמודדות עם נגיף הקורונה הסתכמו בכ – 202.3 מיליארד שקלים אשר הוצאו בעיקר במהלך שנת 2020. היו הוצאות גם בשנת 2021.

אינפלציה גואה הובילה להעלאת הריבית

לראשונה מזה ארבע שנים הודיעה ב – 11/4/2022 הוועדה המוניטארית בבנק ישראל על העלאת הריבית בשיעור של 0.25%. לאחר העלייה הריבית במשק עומדת על 0.35% וההערכה היא כי עוד השנה תהיינה העלאות נוספות עד שהריבית תגיע לרמה של 1.5%. חשוב לזכור כי בימים טרום משבר הקורונה הריבית הייתה קרובה לאפס למשך תקופה ארוכה. העלאת הריבית נחוצה כדי לבלום את האינפלציה הגואה אשר חרגה מתחום היעד של בנק ישראל והגיעה לרמה של 3.5% במהלך חודש אפריל 2022. האינפלציה גורמת לגל של עליות מחירים, שהצרכן מרגיש היטב בכיסו והממשלה מוכרחה לפעול כנגדו. שחרור כסף רב למשק בצורת מענקים לעסקים שסבלו מן הסגרים והמגבלות האחרות בתקופת הקורונה, שנראה שנמצאת בהפוגה, הוא גורם ראשון במעלה לבלימת האינפלציה על ידי שמירה על היצע שיעמוד בביקושים הגדלים.

עליות מחירים, אינפלציה ואפילו העלאות ריבית – לא רק בישראל

חשוב לציין כי אינפלציה גואה והעלאת ריבית אינה מנת חלקו של המשק הישראלי בלבד. רחוק מכך, בארה”ב האינפלציה חצתה כבר את רף 8% וגם באירופה מדינות רבות מתמודדות עם אינפלציה, גל עליית מחירים והעלאות ריבית בניסיון למתן אותן. עוד חשוב לציין כי הכלכלה בישראל, בארה”ב ובמדינות האיחוד האירופי היא, בסך הכול, במצב טוב למדי. רמת האבטלה נמוכה, חלק גדול ממגבלות הקורונה הוסרו, המסחר בשוק ההון תוסס ועוד. הביקוש הער לצד בעיית צוואר בקבוק שנגרם בשל בעיות בשרשרת האספקה (בין היתר בגלל מחסור מתמשך בנהגי משאיות) גם הם תורמים לאינפלציה. עוד חשוב לזכור שגם המלחמה באוקראינה תורמת לאינפלציה ולחוסר הוודאות הכללית, כך למשל בשל עליה במחיר הנפט.

העלאת הריבית גורמת לייקור תשלומי המשכנתא

כמעט כל מי שרוכשים דירה צריכים לקחת הלוואת משכנתא בסכום נכבד בן כמה מאות אלפי שקלים, לעיתים מיליון שקלים ואף יותר, וכשהריבית עולה – החלק של המשכנתא הצמוד לריבית מתייקר. לא מדובר בהתייקרות זניחה – התשלום החודשי עשוי לזנק בכמה עשרות שקלים לחודש וההלוואה כולה תתייקר בסכום שעשוי לנוע בין 10,000 ל – 30,000 אלף שקלים כתלות בסכום הקרן והחלוקה בין המסלולים השונים.

כך יוצא שמי שרכשו דירה ומשלמים משכנתא נאלצים להתמודד כיום עם השפעות מהלכים שהממשלה ביצעה בעת שנדרשה להתמודד עם הנגיף המתפשט.

מי שנטלו משכנתא בתקופה בה הריבית הייתה אפסית בנו על כך שהם מצליחים לקבל מימון בזול. העלאת הריבית כעת טורפת את הקלפים, מחירי הדירות צפויים להמשיך ולעלות כל עוד הביקוש גדול מההיצע, מימון הופך יקר יותר ומי שמשלמים את המחיר הם מי שכבר רכשו דירה בשנים האחרונות ומי שמעוניינים לעשות זאת כעת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מועדון המיליון
מועדון המיליון: תמהיל השקעות לתיק של מיליון שקלים
רכב חשמלי
התחבורה עוברת שינוי: תוך עשור 50% מהאוטובוסים יהיו חשמליים ביבשת אירופה
אפליקציית ביט
אפליקציית ביט של בנק הפועלים בדרך להפוך לארנק דיגיטלי?
עולם משכנתאות דיגיטלי
עולם משכנתאות דיגיטלי
טכנולוגיה
הטכנולוגיה תנצח את הקומוניזם: וייטנאם שואפת לכלכלה דיגיטלית