שוק הנדל״ן בישראל
שוק הנדל״ן בישראל

מדד המחירים לצרכן עלה במהלך חודש אפריל ב – 0.8% וכך השלים עליה של 4% בשנה האחרונה. מחירי הדירות עלו בין החודשים פברואר מרץ ב – 1.9% וכך הגיעה העלייה המצטברת על פני 12 חודשים לשיעור שיא של 16.3%, מדד תשומות הבנייה אף הוא עולה באחוז שלם נוסף ומשפיע על מחירי דירות חדשות מקבלן. 

נתוני הלמ”ס פורסמו לפני כשבוע (ביום ראשון 16/5) ומהם עולה כי מדד המחירים לצרכן עלה במהלך חודש אפריל ב – 0.8% כך שמתחילת השנה עלה המדד בכ – 2.3% וב – 12 החודשים האחרונים (מאפריל 2021 ועד אפריל 2022) עלה מדד המחירים לצרכן בלא פחות מ – 4%. מחירי הדירות עלו בחודשים פברואר – מרץ ב – 1.9%. על פני 12 חודשים עלו מחרי הדירות בשיעור עצום העומד על 16.3%. קצב האינפלציה הוא הגבוה ביותר מאז שנת 2011, קצב התייקרות הדירות הוא הגבוה ביותר מאז שנת 2010. עלות ממוצעת של שכר דירה עמדה ברבעון הראשון של שנת 2022 על 4,153.6 שקלים ברבעון הקודם המחיר היה נמוך בכ – 40 שקלים ועמד על 4,112.6 שקל. 

התייקרות הדירות לפי מחוזות 

העלאת הריבית גורמת להתייקרות המשכנתאות ועשויה להוביל לירידה בביקוש לדירות ולבלימת ההתייקרות. בינתיים כשבוחנים את המצב לפי מחוזות עולה כי כשמשווים מחירי הדירות בין החודשים פברואר – מרץ 2022 לחודשים פברואר – מרץ 2021 מגלים עליות מחירים בכל המחוזות כאשר מחוז המרכז מוביל על עליה של 18.5%, אחריו מחוז ירושלים עם עליה של 16.7%, מחוז תל אביב עם 16%, חיפה 14.9%, מחוז צפון עם עליה של 13.8% ומחוז דרום על עליה של 12.3%.

ככל שהדבר נוגע לדירות חדשות מחיריהן במהלך פברואר – מרץ 2022 עלו ב – 1% ובסך הכול במהלך 12 החודשים האחרונים השלימו דירות חדשות התייקרות של 20.7%. 

העלייה במדד מחירי תשומות בנייה למגורים 

מדד מחירי תשומות הבנייה למגורים משקלל את השינויים במחירי חומרי הגלם לבנייה ומשפיע מאד מחירי הדירות החדשות שנרכשות לקבלן (מחירי הדירות החדשות מוצמדות למדד זה). מדד מחירי תשומות הבניה עלה באחוז שלם נוסף במהלך חודש מרץ וב – 12 החודשים האחרונים (מרץ 2021 עד מרץ 2022) השלים עליה של 6.8%. עליות בולטות, בנות 2%, נרשמו בסעיף חומרים ומוצרים. במיוחד התייקרו בסעיף זה מוצרים מוגמרים מאלומיניום ופלסטיק שמחירם עלה ב – 12.3%, מוצרי איטום שמחירם עלה ב – 11.1% וברזל לבניה שמחירו עלה ב – 4.1%. 

האינפלציה בישראל: חורגת מיעד הממשלה אולם נמוכה משמעותית מהאינפלציה בארה”ב

העלייה במחירי הדיור היא הסוס השועט קדימה, שמושך את עגלת האינפלציה כולו אחריו. היעד שהציבה הממשלה לאינפלציה לשנת 2022 כולה הוא בין 1 ל – 3%, העובדה כי כבר בסוף אפריל משלים מדד המחירים לצרכן עליה של 4% בשנה החולפת מעידה על כך שאין סיכוי לעמוד ביעד האינפלציה הממשלתי. עם זאת יש לזכור שהאינפלציה בישראל היא נמוכה משמעותית מזו הפוקדת בימים אלה את ארה”ב, שם הגיעה האינפלציה ב – 12 החודשים האחרונים ל – 8%, ובמדינות רבות באירופה שם חצתה האינפלציה את רף 7%. 

לראשונה מזה שלוש וחצי שנים העלה בנק ישראל בחודש שעבר את הריבית הבסיסית במשק מ -0.1% ל – 0.35%. כנראה שגם אצלנו, כמו בארה”ב ובאירופה, האינפלציה תחייב להעלות עוד את הריבית. לפי ההערכות ולפי דברי נגיד בנק ישראל, הפרופ’ אמיר ירון, יהיה צורך להעלות את הריבית עד שתגיע לשיעור של כ – 1.5% לקראת חודש אפריל 2023. העלייה בריבית הופכת בין השאר את הלוואות המשכנתא יקרות יותר ועשויה לצנן את העליות במחירי הדיור, אולם בעבר, ניראה היה כי אפילו התייקרויות של המשכנתא אינן עוצרות את פרץ הביקושים בשוק הנדל”ן בישראל.

סהר אלבו

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות
הקורונה עושה טוב למותגי היוקרה: ארמאני מזנק ב-34%
דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה
המשרדים של גוגל
למה גוגל מכפילה את שטח המשרדים של החברה?
השקעות נדל”ן- האם יש סיכונים בהשקעות?
בלוקצ'יין
מה זה בלוקצ’יין?