שוק הנדל"ן

לקראת מחצית חודש ינואר 2022 פרסמה חברת הנדל”ן אפריקה מגורים דו”ח מקדמי לסיכום שנת 2021, ממנו עולה כי מדובר בשנת שיא מבחינת מחירי הנדל”ן למגורים כמו גם מספר הדירות שנמכרו. בדו”ח, מציינת אפריקה נדל”ן מחברות הנדל”ן הבולטות בארץ כי במהלך שנת 2021 מכרה החברה מעל 900 דירות (זינוק של 112% ביחס למספר הדירות שנמכר בשנה הקודמת) וכי מחיר ממוצע למכירת דירה זינק בכ – 54%, ממחיר ממוצע של 2.2 מיליוני שקלים למחיר של כמעט 3.4 מיליוני שקלים לדירה.

הרבה בזכות פרוייקט DUO בתל אביב

במהלך שנת 2020 מכרה אפריקה ישראל מגורים 427 יחידות דיור בלבד, אף אחד מהן לא בתל אביב. בתחילת 2021 החלו מכירות של יחידות דיור בפרוייקט ראשון של אפריקה מגורים בתל אביב, הוא פרוייקט DUO בצפון הישן של העיר. המחיר הממוצע עבור הדירות הללו עמד על כ – 6.5 מיליוני שקלים, ועד ספטמבר דיווחה החברה כי מכרה מעל 200 יחידות מגורים כאלה, אם המשיכה באותו קצב מכירות, אפשר להניח שנמכרו בסך הכל מעל 250 דירות בפרוייקט המכיל כ – 680 דירות במהלך השנה.

אין ספק כי במכירת 50% מסך הדירות שמכרה החברה במהלך כל שנת 2020, המחיר הוא יותר מכפול מן המחיר הממוצע ליחידת דיור שנמכרה במהלך 2020 – הוא הגורם המשמעותי לעלייה המטאורית במחיר הממוצע לדירה שנמכרה ב – 2021.

בעלי עניין וקרנות משקיעות

כנראה שהעלייה בביקוש ליחידות דיור, וגם דירות יוקרה במחירים גבוהים, היא אופיינית לשוק הישראלי בתקופה זו. אנחנו גם יודעים שקיים חוסר בהיצע של קרקעות ופרויקטים חדשים אל מול הביקוש לרכישת נכסים כאלו. ביחד עם זאת, חשוב לציין כי בפרויקטים מסוג זה, פרויקטים של יחידות דיור שמתאימות למגורים בשכירות לטווח ארוך, במגדלי יוקרה ובמחירים שהם מעל הממוצע, משקיעות לא אחת גם חברות, קרנות וגופי השקעה של מוסדות פיננסיים כחלק מתיק האחזקות שלהם. בפרוייקט המגורים של אפריקה ישראל מגורים, שגם כלל ביטוח וגם הראל ביטוח הם בעלי עניין בחברה, לפי המידע שפורסם לא נרכשו יחידות מגורים על ידי קרנות או מוסדות אלא על ידי בעלי הון פרטיים בלבד.

אפריקה מגורים לא לבד – חברות הנדל”ן שמזנקות בבורסה בתל אביב

אם תיק ההשקעות שלכם עדיין לא כולל מניות נדל”ן, הנה מספר נתונים בנוגע לשוק הנדל”ן בתקופה האחרונה שכדאי להכיר: מעבר לזינוק החד במחירי המניות של אפריקה מגורים, אותו אולי ניתן להסביר באופן חלקי על ידי בחירה מוצלחת ויוקרתית יותר של פרויקטים להשקיע בהם, חברות נדל”ן גדולות נוספות עשו חייל בשנה האחרונה והציגו גם הן זינוקים במחירים. הנה כמה דוגמאות:

מחיר מניית אפריקה מגורים עלה ב – 12 החודשים האחרונים במעל 82%. במהלך שנת 2022 עלה מחיר המניה ב – 21.2%.

חברת הנדל”ן שיכון ובינוי הציגה במהלך שנת 2021 עליית מחירי מניות בשיעור של כ – 16% ומתחילת השנה עליית מחירי המניות של כ – 5%.

קבוצת הנדל”ן אשטרום הציגה עליות מחירים של מעל 50% במהלך השנה האחרונה ומאז תחילת שנת 2022 עלה מחיר מניות הקבוצה בכמעט 11%.

גם המדדים הרלוונטיים בבורסה של תל אביב מזנקים: מדד תל אביב נדל”ן עלה מ – 12 החודשים האחרונים בכמעט 63% ומאז תחילת השנה בכ – 7.2%, מדד תל אביב בנייה עלה ב – 12 החודשים האחרונים בכ – 81.6% ומאז תחילת השנה בכ – 10%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מסחר בקריפטו
מסחר בקריפטו: איך תעשו את זה בצורה החכמה ביותר?
השקעות אלטרנטיביות
אנרגיה מסורתית מול אנרגיה מתחדשת
תשתיות
בונים עולם חדש עם סקטור התשתיות האלטרנטיביות
השקעה אלטרנטיבית
האם הטכנולוגיה של פיליפ מוריס תשנה את תעשיית הטבק?
נדל"ן סוציאלי ואנרגיה מתחדשת
אלטרנטיבה במבחן – נדל”ן סוציאלי או אנרגיה מתחדשת?