שוק הקריפטו

הלירה התורכית עוברת תקופה לא טובה: בתחילת שנת 2018 היה מחירה בדולרים כ – 30 סנט, בתחילת 2019 היה מחיר הלירה התורכית כ – 20 סנט, בתחילת 2020 כבר ירד מחיר הלירה התורכית לכ – 17 סנט, בתחילת 2021 היא נמכרה תמורת כ – 13 סנט והיום – הלירה התורכית נמכרת סביב מחיר של כ – 7 סנט למטבע. שיעור האינפלציה במדינה עומד על כ – 25%, נשיא המדינה ארדואן כופה את רצונו על הבנק המרכזי של המדינה וניראה כי הכלכלה התורכית, שנחשבה יציבה עד לא מזמן, מסתחררת ללא שליטה בכיוון מטה. כשכל המדינות המתמודדות עם שיעורי אינפלציה חריגים בעולם מעלות ריבית על מנת להשפיע על ההיצע – ארדואן דווקא מוריד את הריבית, ל – 14% ומתכנן לכפות עוד הורדות ריבית של הבנק המרכזי של תורכיה, מה שעלול לגרום לעלייה בביקושים ולהמשך הסחרור האינפלציוני. שיעורי העוני בתורכיה עולים בקצב מדאיג – והתופעה החדשה המאפיינת את מי שהצליחו להינצל מהקשיים הכלכליים בתורכיה היא השקעה בשוק הקריפטו ובשוק המתכות, בזהב בעיקר. היקפי המסחר בקריפטו בתורכיה זינקו לשיעורים חסרי תקדים, ובכל יום מבוצעות עסקאות בשוק הקריפטו בשווי של כ – 1.8 מיליארדי דולרים בתורכיה לבדה. מה קורה בתורכיה ואיך שוק הקריפטו מציל את התורכים מכלכלה בלתי אפשרית?

תורכיה של לפני שנתיים – נווה מדבר כלכלי

נשיא תורכיה ארדואן מכהן בתפקידו מזה מעל 20 שנים, כאשר 16 השנים הראשונות בתפקידו נחשבו שנים של הצלחה כלכלית. תורכיה היא הכלכלה ה – 16 בגודלה בעולם, עם משק בשווי כולל של כ – 720 מיליארדי דולרים ושיעורים נמוכים מאוד של גירעון ממשלתי וחוב ציבורי. ביחד עם נתונים מרשימים אלה, כאמור שיעורי האינפלציה בתורכיה הם הגבוהים ביותר מבין מדינות ה – 20G, כמו גם שיעורי האבטלה במדינה.

משקי האב בתורכיה מתמודדים עם מכות כלכליות מכל הכיוונים

במהלך שנת 2021 עלו מחירי המוצרים בתורכיה בכ – 40%. לצד העובדה הזו, כדאי להזכיר כי במהלך אותה התקופה, איבדה הלירה התורכית כמעט 50% מערכה ביחס לדולר האמריקאי. במילים פשוטות, משק בית בתורכיה הנסמך על הכנסה חודשית מסויימת, מוצא את עצמו מחד עם אותה כמות של כסף ששווה הרבה פחות, ומאידך עם סל קניות שעולה כמעט פי 1.5 יותר.

הריבית של הבנק המרכזי בתורכיה עומדת כעת על סדר גודל של 14%. לשם ההשוואה, הריבית של בנק ישראל היא 0.1% והריבית בארה”ב היא 0.25%. במהלך השנה האחרונה ביקש נשיא תורכיה ארדואן להעלות את הריבית, מפני שהוא מאמין שהאינפלציה היא התוצאה של ריבית נמוכה מידי בשווקים – אולם שלושת נגידי הבנק המרכזי במדינה לא נענו לרצונו. ולמה שלושתם? מפני שלאחרונה פיטר ארדואן את נגיד הבנק המרכזי לאחר שלא מילא את רצונו בהקשר של העלאת הריבית, אירוע כזה חזר על עצמו שלוש פעמים עד שהצליח נשיא המדינה למצוא נגיד בנק אותו ניתן לכופף על פי רצונו – ולהעלות את הריבית במדינה. כך, במהלך שנת 2021, התרחשו ארבעה אירועים של הורדת ריבית בתורכיה.

הביטקוין זורם ברחובות

תורכיה אסרה בעבר על שימוש בקריפטו כאמצעי לביצוע תשלומים, ובכל זאת, ברחוב המרכזי של השוק באיסטנבול בירת תורכיה, צצים עוד ועוד מרכזי מסחר בקריפטו, ופרסומות לחלפנים ובתי עסק שמוכרים מטבעות קריפטוגרפיים מופיעות מעל שלטי חוצות ענקיים בעיר, המהווה מרכז הסחר הגדול ביותר בתורכיה.

התורכים משקיעים בביטקוין אולם ניראה שהם מגלים חיבה למטבע התת’ר, המטבע הקריפטוגרפי הפופולארי ביותר מבין משפחת המטבעות היציבים (ה – Stable Coins) הצמודים לדולר. הבחירה להחזיק מטבעות קריפטוגרפיים, על אף התנודתיות הבלתי צפויה שלהם, על פני אחזקת לירה תורכית שניראה כי בעקבות פעולות ארדואן היא מאבדת מערכה ללא תחתית, מאפשרת למי שיכולים להרשות זאת לעצמם לשמר את ערך הכסף שלהם ביחס לדולר, במקום לספוג את השחיקה במטבע התורכי לצד עליות המחירים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בנדלן
דווקא עכשיו: השקעה בנדל”ן באוקראינה
השקעות אלטרנטיביות
הצפרדע הישראלית מטריפה את העולם  – ג’יי פרוג
נדל”ן
מה ההבדל בין חשיפה לנדל”ן דרך הבורסה לבין חשיפה לנדל”ן דרך קרנות לא סחירות?
טסלה
המהפכה האירופאית ונקודת המפנה: אחת מכל ארבע מכוניות חדשות היא מכונית חשמלית
תעשיית החלל
תעשיית החלל – לאן מועדות פנינו, ואיך לוקחים חלק בחגיגה?