בשבוע האחרון של חודש מרץ העולם התעסק פחות עם המלחמה באוקראינה, עם האינפלציה הגואה, מגפת הקורונה שעדיין איתנו ואירועים גיאופוליטיים כאלה ואחרים – ויותר עם אירוע קצר אחד בודד: הסטירה שנתן השחקן וויל סמית’ לקומיקאי כריס רוק במהלך השידור החי של טקס חלוקת פרסי האוסקר לשנת 2021. את הסטירה קיבל רוק על רקע בדיחה שסיפר על אשתו של וויל (ג’יידה) החולה במחלה שגרמה לה לאבד את שערה.
בתוך פחות מ – 24 שעות היו מי שייצרו מטבע וירטואלי חדש המכונה “וויל סמית’ אינו” (Will Smith Inu) פרפראזה על שמו של מטבע ה – Shiba Inu שבא להתחרות בדוג’קוין שסימלו הוא ראש כלב מגזע שיבה אינו. חשוב להדגיש שמטבע הוויל סמית’ אינו לא קשור לוויל סמית’ מבחינת הפיתוח או כמובן הניהול של המטבע.

לא רק מטבע קריפטוגרפי חדש הושק לכבוד האירוע המביך, אסימונים חסרי תחליף (NFT – Non Fungible Tokens) של רגע הסטירה נמכרו בשווי כולל של כמה עשרות אלפי דולרים.

יוצרים מטבע קריפטו כדי להרוויח כסף מהבאזז

כאשר מתרחש מאורע כמו הסטירה המדוברת לעיתים קרובות מישהו, או קבוצה של אנשים, יטביעו סביבו מטבע קריפטוגרפי בתקווה להרוויח כסף מהפרסום. בהמשך, המטבע פשוט יעלם או שהיוצרים יינטשו אותו ויוותרו עם אלפי או מיליוני דולרים בקופתם. די להזכיר את ההמולה סביב מטבע משחקי הדיונון ואת האופן בו קניה ווסט זכה בתביעה כנגד יוצרי מטבע פרודי אחר שכזה. משקיעים במטבעות כאלה על פי רוב מוכרים אותם במהירות וממשיכים בדרכם מבלי להביט לאחור. מטבע וויל סמית’ אינו רשם עליה של כ – 600% בערכו בימים הראשונים שלאחר הנפקתו אולם מאז כבר צנח חזרה וסביר להניח שבכך יסתיים המהלך הטבעי של חיי מטבע שהושק על רקע מעין זה.

NFT חדש בתוך פחות מ – 24 שעות

העניין של שוק הקריפטו בסטירה המדוברת לא נגמר במטבע דיגיטלי חדש: בתוך פחות מ – 24 שעות קם ארגון DAO (Decentralized Autonomous Organization) שהחל מוכר אסימוני NFT של רגע הסטירה. המחירים אמנם לא קרובים לרמות של קופי Bored Ape Yacht Club אבל יש בכל זאת 2,000 מהם והם נמכרים תמורת בין 10 ל – 90 דולרים לכל מטבע NFT, ולא בלתי אפשרי שמחירם עוד יעלה. נכון לתחילת אפריל 2022 הארגון מכר, בפלטפורמת OpenSea, אסימוני Will Smith Slap תמורת סכום כולל של כ – 13.7 את’ר שהם קצת יותר מ – 47,000$.

קולקציית ה – NFT הזו לוקחת את הרצף המצולם בן הדקה וחצי וחותכת אותו לצילומי מסך נבחרים כאשר עליהם הודעות כגון “Bad Boys 4”, “The Slap”, “Anyone?” ועוד. ה – NFT של ה – DAO Will Smith Slap הוא לא מרשים בלשון המעטה, הוא נופל לזירת הממים דוגמת Nyan Cat (חתול מונפש על קשת בענן שנמכר ב – 590,000 דולרים). למרות שהמם הקלאסי נמכר עבור סכום כה גדול יש לחשוב מספר פעמים לפני שמחליטים להשקיע בקולקציה המונעת מהייפ כמו ה – Will Smith Slap DOA שיש מי שיאמרו שהוא פשוט חסר טעם.

הפרויקטים הנ”ל, יחד עם פרויקטים נוספים שרוכבים על גל הפרסום סביב הסטירה שנתן וויל סמית’ לכריס רוק, נולדו כנראה מתוך דחף הומוריסטי אבל ככל שמדובר בכסף אמיתי תמיד קיים סיכוי שמדובר בניסיון הונאה. גם אם כוונות היוצרים אינן יותר מסרקסטיות גרידא מי שמתפתים להשקיע במטבע הקריפטוגרפי וויל סמית’ אינו או ב – NFT שהופק לכבוד המאורע ונסחר בפלטפורמת OpenSea עלולים לגלות שהפסידו את כל כספם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הקריפטו
רשות המסים מודיעה על הטבות למשקיעים בשוק הקריפטו
השקעות
כיצד לגוון את תיק ההשקעות וכך להקטין את רמת הסיכון?
חברות טכנולוגיה סכנה או הזדמנות
חברות הטכנולוגיה – סכנה או הזדמנות?
פסגת האקלים
פסגת האקלים באנרגיות ירוקות
קרן גידור
וולת’סטון קפיטל – קרן גידור אלטרנטיבית שמגנה על ההון שלכם!