שוק הקריפטו

שוק הקריפטו מונה כ – 18,600 מטבעות דיגיטליים ורשם בחודש מרץ עליות שערים בכל המטבעות המובילים. שוויו הכולל של השוק עלה במרץ מ – 1.8 טריליון דולרים בתחילת החודש ל – 2.15 טריליון דולרים בסופו (עליה חודשית של כ – 20%). יש האומרים שהמלחמה באוקראינה תורמת לעליות השערים ולהפניית משאבים לשוק הקריפטו, משקיעים משתמשים במטבעות קריפטוגרפים כדי לעקוף סנקציות שהוטלו על רוסיה כמו גם כמכשירי צבירת ערך במקום כלים קונבנציונאליים. ישנן גם דעות לפיהן ההתאוששות בשוק בקריפטו היא תיקון לירידות שאפיינו את השוק בחודשים האחרונים.

שלושת המטבעות המובילים בשוק הקריפטו

הביטקוין (BTC) ממשיך להיות המטבע המוביל בשוק הקריפטו, שווי השוק שלו עומד, נכון לסוף מרץ 2022, על כ – 876.5 מיליארד דולרים (כ – 40% משווי כלל שוק הקריפטו). מחירו של הביטקוין נמוך, נכון לסוף חודש מרץ, בכ – 30% מן השיא של כל הזמנים 68,789 דולרים, אותו רשם המטבע ב – 10 בנובמבר 2021. את חודש מרץ סיכם המטבע עם עליה של 9% בערכו. נפח המסחר בביטקוין במהלך 24 שעות בלבד עומד על כמעט 30 מיליארד דולרים.

המטבע השני בחשיבותו, מבחינת חלקו בסך שווי שוק הקריפטו, הוא האת’ר (ETH), המכונה גם את’ריום היות ומדובר במטבע השייך לרשת הבלוקצ’יין את’ריום. מטבע זה מסכם את חודש מרץ עם עליה בת כ – 17% בערכו שהגיע לרמה של 3,400 דולרים. את שיא ערכו רשם האת’ר בנובמבר 2021 עת רשם ערך של 4,644 דולרים לאת’ר בודד אחד. שווי השוק של כלל האת’ר הנסחרים בשוק הקריפטו עומד על כ – 409 מיליארד דולרים שהם כ – 19% משווי שוק הקריפטו כולו.

מטבע חשוב נוסף, התת’ר (USDT) שומר על ערכו הצמוד לדולר האמריקני (הצמדה ההופכת את התת’ר למטבע יציב  – Stable coin). שווי השוק של התת’ר עומד על 82 מיליארד דולרים נכון לסוף מרץ 2022, סכום המציב אותו במקום השלישי, אחרי הביטקוין והאת’ריום, מבחינת הנפח מתוך שוק הקריפטו כולו. מעניין לציין כי נפח המסחר בתת’ר הוא רחב מאוד יחסית לשווי השוק הכולל שלו, כך למשל היקף המסחר בתת’ר עמד על כמעט 74 מיליארד דולרים בתוך 24 שעות שבין ה – 3 ל – 4 באפריל 2022.

מטבעות חשובים נוספים בשוק הקריפטו

המטבע של זירת המסחר בייננס, הבייננס קוין (BNB), נחשב למטבע הקריפטו הרביעי בחשיבותו. ערכו של מטבע זה טיפס במהלך חודש מרץ בכ – 10% עד לערך של 444 דולרים לבייננס קוין אחד, עדיין רחוק מן השיא של כל הזמנים, כ – 2,100 דולרים שרשם מטבע זה במאי 2021. גם בנובמבר 2021, עת ערכם של הביטקוין והאת’ריום רשמו שיאים, ערכו של הבייננס קוין היה גבוה והתקרב שוב ל – 2,000 דולרים. הבייננס קוין אחראי לכ – 73.5 מיליארד דולרים משוויו הכולל של שוק הקריפטו.

מטבע יציב (Stable coin) נוסף (מלבד התת’ר) תופס את המקום החמישי מבחינת נפח מתוך סך שווי שוק הקריפטו. מדובר במטבע ה – USD Coin (USDC). שווי השוק של מטבע זה עומד על כ – 51 מיליארד דולרים וערכו שמר על יציבות לאורך חודש מרץ.

במקום השישי בגודלו בשוק נמצאים כתף אל כתף שלושה מטבעות ששווי השוק של כל אחד מהם נע סביב 40 מיליארד דולרים. הריפל ניצב בשורה אחת במקום השישי יחד עם ה – Solana (SOL) וה -Cardano (ADA). הריפל מסכם את חודש מרץ עם עלייה חודשית בת 12% ממחירו העומד, נכון ל – 4 באפריל 2022 על 0.833$. הקרדנו גם הוא מזנק בחודש מרץ עם עליה של 25% בערכו. גם הסולנה רושם עליה דומה בת 27%.

כפי שתואר לעיל כל המטבעות המובילים רשמו בחודש מרץ עליות שערים אבל מעניין לציין שאת העליות הגדולות ביותר רשמו מטבעות שאינם דווקא בין המובילים בשוק הקריפטו. מטבע ה-ApeCoin (APE) רשם במרץ עליה בת יותר מ1,290%, מטבע GMT של STEPN רשם זינוק של 1111%. מדובר במטבעות הנמצאים במקום ה – 44 וה – 87, בהתאמה, בגודלם בשוק הקריפטו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

NFT
4000 יצירות NFT ומיליון דולר בתוך חמש דקות – וזה קרה כאן בישראל
קרן ריט
היתרונות של קרנות נדל”ן
שוק הקריפטו
שוק הקריפטו: המטבעות הגדולים בירידה, מה צפוי לקרות הלאה?
טסלה אדומה
איילון מאסק וטסלה מסתבכים עם הממשל בסין
ליברפול
ליברפול: כדורגל, אהבה ועסקים