מדוע שוק הקריפטו קורס?
מדוע שוק הקריפטו קורס?

שוקי מטבעות הקריפטו קרסו לשפל חדש ביוני 2022: שווי שוק הקריפטו העולמי הצטמק אל מתחת לטריליון דולר, לסכום של כ – 977 מיליארד דולרים. שווי השוק העולמי של מטבעות קריפטוגרפים ירד ביותר מ – 2 טריליון דולר לאחר שנגע ב – 3 טריליון בנובמבר אשתקד, המחיר של הביטקוין היה אז כמעט 69,000 דולרים ומחירו כיום נע סביב 22,000 דולרים, המחיר של כמעט כל מטבע מוביל שווה כעת חצי או אפילו פחות מערכו בשיא של כל הזמנים. 

כמו בשוק ההון, קשה גם כאן לשים את האצבע על סיבה אחת בודדה וממוקדת להתרסקות של שוק הקריפטו. ביחד עם זאת, אפשר בהחלט להגיד כי אחד הטריגרים המרכזיים להתרסקות הקריפטו הפעם הוא ללא ספק תנודתיות השווקים ומדד פחד בשמיים, עם מכירות מאסיביות של מטבעות על ידי משקיעים פרטיים ומוסדיים על רקע פחדים מאינפלציה שהולכת ומתגברת. 

עוד גורם שהשפיע על ההתרסקות בשוק הקריפטו היה הפסקת שירות הלוואות הקריפטו Celsius. גם שוק המניות רושם ירידות לרוחב הלוח, זאת בשל התרחקות של משקיעים מנכסים מסוכנים כמו מניות. 

כל המטבעות המובילים בשוק הקריפטו איבדו הרבה מערכם

ביטקוין, המטבע הקריפטוגרפי הפופולארי ביותר ירד אל מתחת ל – 22,000 דולרים בזמן שמטבעות רבים נוספים איבדו הרבה מערכם. את’ריום ירד לרמה הנמוכה ביותר מזה 14 חודשים ונסחר סביב מחיר של 1,155 דולרים. סולנה ירד ביותר מ – 15% וערכו נע סביב רף ה – 27 דולרים (לפי נתוני בורסת המסחר CoinMarketCap נכון למועד כתיבת שורות אלה).

מומחים אומרים שצניחה במחירי הקריפטו מעידה על ירידה בתיאבון לסיכון של המשקיעים. ברור שהנטייה בעת הזו היא להתרחק מנכסים מסוכנים, כאלה המאופיינים בערך תנודתי. בשל אי הוודאות והתנודתיות שלו קריפטו נחשב לאחד המכשירים ההפכפכים ביותר מבין האהשקעות האלטרנטיביות הפופולאריות למטרות השקעה. 

ההשפעות של העלאת הריבית על ידי הפדרל ריזרב

העלאת הריבית על ידי הפדרל ריזרב יצרה לחץ על שוק הקריפטו. בנק הפדרל ריזרב נאלץ להעלות את שיעורי הריבית כדי להילחם באינפלציה (שהגיע לערכה הגבוה ביותר מזה למעלה מ – 40 שנה, 8.6%). ביטקוין, את’ריום ורוב מטבעות הקריפטו המובילים ספגו הפסדים משמעותיים בסוף השבוע האחרון עקב הנתונים על האינפלציה הגבוהה והעובדה שהפד נאלץ להעלות את הריבית. כך לפי אדול פאטל, מייסד שותף ומנכ”ל זירת המסחר במטבעות קריפטו מורדקס (Murdex). פאטל הוסיף כי “נראה שהמשקיעים נכנסו לפאניקה, שיעור המכירות נותר גבוה לאורך הימים האחרונים, הביטקוין והאת’ריום צנחו ונסחרים כרגע בשפל של 20,500 דולרים לביטקוין ו – 1,100 דולרים לאת’ריום. סביר להניח שהמגמה הדובית תימשך בימים הקרובים”. 

דו”ח  של אתר CoinDesk, אחד האתרים המובילים העוסק בשוק המטבעות הקריפטוגרפים, ציטט מומחה אשר טוען שרק מספר קטן של מטבעות קריפטוגרפים צפויים לשרוד תנועות כגון אלה המאפיינות את השוק בעת האחרונה. 

המחירים העולים גורמים ללחץ בקרב המשקיעים

מר שיוום ת’קראל (Shivam Thakral), מנכ”ל בורסת הקריפטו BuyUcoin, צוטט אומר כי עליית מחירי המזון, הגז והאנרגיה מפעילה לחץ אדיר על שוק הקריפטו וזו אחת הסיבות שהביטקוין והאת’ריום ירדו בערכם כל כך הרבה בימים האחרונים. “לאחר שמדד המחירים לצרכן הצביע על אינפלציה הגבוהה ביותר מאז 1981 השווקים הפיננסיים ברחבי העולם חוו ירידה חדה” כך לפי ת’קראל. “השוק צפוי להמשיך ולהיות תנודתי בשבועות הקרובים כאשר מדינות רבות ברחבי העולם מדווחות על אחוזי אינפלציה גבוהים. הצניחה הנוכחית במחירי הקריפטו מאפשרת למשקיעים לקנות קריפטו במחירים של שנת 2021 ואנו בבורסת BuyUcoin מעריכים שהמשקיעים המנוסים ינצלו את ההזדמנות”.

אנליסט מחברת Wazir X  Trade שיתף בדו”ח שפורסם באתר החברה כי דפוס ההתנהגות הרגיל של הביטקוין נשבר, אם בעבר ערך הביטקוין יצר משולשים בטווחי זמן המסחר היומיים הרי שבעת הזו אי אפשר לחזות מראש את אופי התנודה היומית. 

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

אור שושן

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטוגרפיים
קרנות גידור של מטבעות קריפטוגרפיים: איך הן עובדות וכיצד ניתן להשקיע בהן
תכנון פיננסי
ארבעה עקרונות לתכנון פיננסי אלטרנטיבי לשנת 2022
עיר העסקים לוס אנגלס
עיר המלאכים ועיר העסקים: לוס אנג’לס
מימון נדלן
מימון נדל”ן למגורים – השקעה שהיא נכס!
סקירה אלטרנטיבית 07.03.21
השבוע שהיה: סקירת שוק ותחזיות השקעות