מטבעות קריפטוגרפים

בתחילת שנת 2022, שוק הקריפטו מגלגל כ – 866 מיליארדי דולרים בכל 24 שעות עם שווי שוק כולל לאחזקות במטבעות קריפטו של כ – 2.232 טריליוני דולרים, ויותר מ – 16,000 מטבעות קריפטוגרפים פעילים שניתן לסחור בהם. שני המטבעות הגדולים ביותר בשוק הקריפטו הם הביטקוין, עם שווי שוק של כ – 877 מיליארדי דולרים, ולאחריו האת’ריום עם שווי שוק של כ – 453 מיליארדי דולרים. הם שני המטבעות היחידים בשוק הקריפטו ששווי השוק שלהם גבוה מ – 100 מיליארדי דולרים. גם הביטקוין וגם האת’ריום הם מטבעות קריפטוגרפים וותיקים שקנו לעצמם יציבות בשוק הקריפטו התנודתי. הביטקוין עשה זאת באמצעות כניסה לא מהוססת אל המיינסטרים, למשל כאשר מדינת אל סלוודור הכריזה עליו כעל המטבע הרשמי שלה, כאשר ראש עיריית ניו יורק וראש עיריית מיאמי התחרו ביניהם מי יהיה הראשון שיקבל משכורת חודשית בביטקוין, כאשר סעודיה הודיעה על הקמת עיר דיגיטלית ללא מיסים שתממן את עצמה באמצעות השקעה בביטקוין, ועוד.

האת’ריום קנה את מקומו ברשימה החזקה של מטבעות הקריפטו בדרך אחרת לגמרי: את’ריום משתמש בשיטה מהירה ויעילה יותר לאבטחת פעולות באמצעות חוזים חכמים. שיטה זו אפשרה להפוך את האת’ריום למטבע הראשי שנמצא בשימוש ב – NFT’s, אסימונים ללא תחליף בעברית, הם מטבעות חד פעמיים וייחודיים המקנים למי שרכש אותם זכויות על יצירת אומנות או נכס כלשהוא שמקושר אליהם. היום, אפשר למצוא שפע של פלטפורמות למכירת NFT’s גם במטבעות קריפטוגרפים אחרים, חלקם ייחודיים למערכות שונות – אולם האת’ריום הוא עדיין המטבע הוותיק, המרכזי והחשוב ביותר בהקמה של חוזים חכמים מבוססי מטבעות קריפטו ובלוקצ’יין.

מי שבחרו להשקיע בשוק הקריפטו השנה, למשל כאפיק השקעה אלטרנטיבית לגידור ההשקעות בשוק ההון, עשויים היו להרוויח בגדול: אם הם השקיעו בביטקוין, הם הרוויחו במהלך שנת 2021 תשואה של כמעט 36%. אבל אם הם השקיעו באת’ריום, הם הרוויחו לאורך שנת 2021 לא פחות מאשר 245%.

שנת 2022 מסתמנת כשנה חזקה לשוק הקריפטו. לאחר מספר צעדים שהכניסו את שוק הקריפטו למיינסטרים, פלטפורמות רבות המאפשרות למשקיעים מישראל וממדינות אחרות להקים ארנקים דיגיטליים בקלות, לחבר ארנקים אלה לכרטיס האשראי הישראלי ולהשקיע בקליק במטבעות קריפטוגרפים רבים, ואפילו הקריאה של נגיד בנק ישראל להסדרת הפעילות בשוק הקריפטו – אנחנו צופים שנפחי העיסקאות בעולם כולו, וגם בישראל, בשוק הקריפטו יעלו.

מי שמעדיפים לבחור במטבע היציב יותר בשוק הקריפטו, אולי יחשוב באופן כמעט אוטומטי על הביטקוין, הוא המטבע הקריפטוגרפי הראשון בהיסטוריה של שוק הקריפטו. אנחנו קוראים לאותו המשקיע הפועל על סמך ידע אוטומטי לעצור טרם הרכישה. ניראה כי דווקא האת’ריום הוא בעל נתונים מרשימים, שאולי יאפשרו תשואות גבוהות יותר מאלה שיציג הביטקוין, גם במהלך השנה הבאה.

תנודתיות דומה, שיעורי עלייה גבוהים יותר באת’ריום

כשאנחנו בוחנים את גרף התשואות של את’ריום וביטקוין, אנחנו רואים ששני המטבעות מציגים עליות וירידות שערים בתקופות שהן פחות או יותר חופפות. לצד זאת, ניראה כי האתריום הציג לאורך שנת 2022 יותר עליות שערים ופחות ירידות שערים, וגם בירידות השערים האחרונות הוא איבד פחות ביחס לביטקוין: מתחילת נובמבר איבד הביטקוין כמעט 30% מערכו, בעוד האת’ריום איבד באותה תקופה זמן רק כ – 20%

המימושים היציבים של האת’ריום, העובדה שהוא נשמר לשימוש למשקיעים בשוק הקריפטו ופחות מוצג לשווקים אחרים שהתנהגותם לא ברורה, הפלטפורמות שנהנות מפופולאריות גואה לממכר NFT’s מבוססי את’ריום בקרב צעירים בעיקר (למשל מכירת ה – NFT’s במטאוורס של נייקי ואפילו מכירת שטחי נדל”ן בעולמות מטאוורס באמצעות NFT’s) מקנים לו יתרון בעתיד הקרוב מבחינת יציבות על פני הביטקוין. לצד זאת, שני המטבעות השיגו תשואות מרשימות בשנה האחרונה, וניראה על פניו כי שניהם יציגו עוד עליות מחירים בשנה הבאה עלינו לטובה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: אוורגרנד מפוצצת את בועת הנדל”ן בפרצוף של הממשל הסיני, משבר אנרגיה בבריטניה בעקבות זינוק של 250% במחירי הגז
השקעה אלטרנטיבית
העולם עובר מאנרגיה מסורתית לאנרגיה מתחדשת
מנהל כספים
איך להיות מנהל כספים
השקעות אלטרנטיביות
להשקיע במחר
השקעה בתשתיות
איך נכון להשקיע בקרן תשתיות?