חיות מחמד

כשפחות סינים מתחתנים וכתוצאה מכך שיעורי ילודה יורדים באופן משמעותי ל-10.5 לידות לכל 1,000 בני אדם, אפשר לומר שמדובר בנתון הנמוך ביותר מאז 1949. סינים רבים מוצאים תחליף, חיות מחמד. מדובר באחד מהענפים הצומחים ביותר במדינה ואולי זה הזמן לשקול השקעה ביצרניות המזון, ובמגוון חברות המייצרות ומספקות מוצרים לתעשייה זו, אך האם למשקיעי המערב יש אומץ לחזור להשקיע במדינה שלא מפסיקה להפתיע עם רגולציה ותוקעת מקלות בגלגלי הקפיטליזם לחברות המקומיות.

כשההווה מחייב הסתגלות מהירה לשינויים, כשהעתיד אינו ברור שיעורי הילודה יורדים. זה נכון אצל בעלי חיים וזה נכון גם אצלנו, בני האדם, כפי שאפשר לראות באופן ברור מאוד בסין, ששיעורי הילודה שלה ירדו אל מתחת לשפל של תחילת המאה הקודמת. יותר צעירים בוחרים לא להתחתן. מעל חצי מיליארד צעירים בגילאי השלושים חיים בסין ללא בן/בת זוג או משפחה. שיעורי הגירושים עולים ושוק חיות המחמד בפריחה.

מה עושה מי שחי לבד? במקרים רבים, הוא בוחר לאמץ חיית מחמד שתאפשר לו את אותה תחושת קירבה ואהבה כשהוא חוזר הביתה בערב, בסופו של יום. מומחים מעריכים שתור חיות המחמד בסין רק מתחיל עכשיו. בהתאם למגמות המאפיינות את השוק הפרטי – השוק העסקי כבר מסתער על שוק חיות המחמד. רק לאחרונה שמענו על מספר השקעות במיליארדים בשוק חיות המחמד בסין, ביניהן רכישת הזכויות ליצרנית מזון חיות עטור שבחים מניו זילנד בשם ZIWI תמורת 1.1 מיליארד דולר.

כמה חיות מחמד יש בסין?

האוכלוסייה של סין מונה כ – 1.5 מיליארד בני אדם, וההערכה היא שנכון לשנת 2021, כ – 17.5% מכלל משקי הבית בסין הם בעלים גאים של כלב, ועוד כ – 15% מכלל משקי הבית מגדלים חתול. מדובר במספר עם המון פוטנציאל לצמיחה: בארצות הברית וגם בישראל, שיעורי משקי הבית שמגדלים כלב או חתול עומדים על יותר מפי שתיים מאלה, ומומחים משערים כי גם בסין מספר חיות המחמד שניראה בכפרים ובערים הגדולות, צפוי לגדול משמעותית.

“משפחה אחת – ילד אחד”

שנת 2021 היתה המשך ישיר של השנתיים שקדמו לה בסין, ובמהלכה הכלכלה הסינית התאוששה מימי הקורונה. עם ההתאוששות ופוטנציאל הצמיחה הגבוה, כולל השקעות זרות בארגוני ענק, נכנס הממשל הסיני לפעולה ופרסם שורה ארוכה של הגבלות, מה שעצר את ההתפתחות וגרם הפסדים של מיליארדים לחברות הגדולות בסין. לאחר מכן הגיע משבר אנרגיה שגרם לעצירת הייצור ולהפסקות חשמל עד כדי כך שסין הודיעה כי תרכוש מקורות אנרגיה “בכל מחיר”. כל אלה, רק החריפו את משבר הילודה בסין לאחר שבמהלך שנת 2019 הממשל ביטל את מדיניות הילד האחד שלה למניעת פיצוץ אוכלוסין. אבל, הילודה בסין לא ממריאה. בשנת 2019, צנח שיעור הילודה בסין לרמתו בשנת 1949 עם כ – 10.5 לידות לכל אלף איש. מספר התינוקות יורד, מספר האנשים בגיל העבודה יורד, ובקצב הזה, ההערכה היא שעד שנת 2060, אוכלוסיית סין תצטמצם בכמחצית ותזדקן.

קופסאות בנטו של כלבים

מגדלי חיות מחמד רבים בסין עושים את זה כמו שהסינים עושים את זה: הם עוברים מרכישת שקי ענק של מזון כלבים, להזמנת קופסאות ארוחות אישיות לחברים על ארבע שלהם. הקופסאות מכילות מזון רטוב ו”מפונפן”, צבעוני ועתיר ברכיבים תזונתיים – ומחירו, בהתאם. קבוצת הפיננסים “גולדמן זאקס” המפרסמת תחזיות צמיחה בשווקים גלובאליים, פרסמה לאחרונה את התחזית שלה לשוק הסיני, ובו פירטה באריכות את הסיבות לצמיחה מואצת בשוק המוצרים לחיות מחמד בסין, שכבר עכשיו עומד על כ – 30 מיליארד דולר. הפער בין שיעור בעלי חיות המחמד בסין ובמדינות המערב, שיעורי הילודה הפוחתים ו”הדרך הסינית”, הביאה את מומחי הפיננסים בתחזית להעריך צמיחה של 19% בשוק מוצרי המזון לחיות המחמד בסין בשנה הקרובה. בסין כמו בסין – הם עושים את זה בדרך שלהם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

טסלה
הרנסנאס הטכנולוגי: אופטימוס הרובוט החדש של טסלה
מסחר במטבעות קריפטו: המדריך למתחיל
השקעות אלטרנטיביות
הקסם הירוק – מדוע חברות התרופות פוחדות מלגליזציה?
ביטקוין
האירוע המשפטי של מפתחי הביטקוין והתביעה על רשלנות שאפשרה גניבת 850,000 ביטקוין
קנאביס
ההפסדים בחברות הקנאביס – האם מדובר בסקטור שתם זמנו?